برنده جایزه هنری تردنیدل اعلام شد

Image caption نقاشی شیلا والیس برنده جایزه شد

روز دوشنبه چهاردهم سپتامبر، برنده بزرگترین جایزه آثار هنری که انتخاب کنندگان نهایی آن، بازدید کنندگان هستند انتخاب شد. شیلا والیس ۳۶ ساله متولد لندن و ساکن ایرلند شمالی این جایزه را از آن خود کرد.

این نمایشگاه نقاشی و مجسمه سازی روز چهارشنبه دوم سپتامبر، همزمان با سالگرد آتش سوزی بزرگ لندن، با تلاش گروه هنری تردنیدل، از مجموعه کارهای فیگوراتیو در گالری مال لندن گشایش یافت و جایزه برنده اول آن معادل ۲۵۰۰۰ پوند اعلام شد.

شورای هنری تردنیدل در سال گذشته با طرح این پرسش که چگونه می توان گروه منزوی اثار فیگوراتیو را از انزوا بیرون کشید، جایزه تردنیدل را برای این گروه از هنرمندان اختصاص داد.

در ابتدا چالشی برای ارائه تعریفی جامع از هنر فیگوراتیو صورت گرفت. در یک سو این تعریف مطرح بود که فیگوراتیو را بازنمایی یک فیگور قلمداد می کرد، چه به عنوان یک موضوع اصلی اثر هنری و یا آن دسته از کارهای هنری که فیگور موضوع اصلی نیست، بلکه در حاشیه قرار دارند.

گروه دیگر از اعضاء شورا تعریف دیگری ارائه کردند که که در آن فیگوراتیو معادل با همه کارهای هنری غیر آبستره قلمداد می شد و این تعریف برنده شد و امسال هنرمندان غیرحرفه ای گمنام برای بدست آوردن جایزه رقابت می کنند و از این نظر با نمایشگاه کلوپ هنری نیوانگلند که هر سال برگزار می شود متفاوت است.

برایان سیول یکی از اعضاء شورا و برگزار کنندگان این نمایشگاه می گوید با عنوان فیگوراتیوی که این نمایشگاه به خود گرفته است به نظر می رسد که از برچسب هنری سیاسی مبرا بماند و قصد اصلی ما از برگزاری این نمایشگاه این است که به بدن انسان برگردیم، به اولویت های دیرینی که به همه زیبایی ها و نیز زشتی های آن داده می شد."

او همچنین می گوید "منظره و طبیعت بی جان را کنار بگذارید؛ اگر چه می توانند زیبا باشند، آنها تنها اجزایی در حاشیه نقاشی های بزرگ هستند. منظره و طبیعت بی جان نبود که هنرمندان بزرگی چون لئوناردو، میکل آنژ و رافائل را به وجود آورد، همین طور هم برنینی ، کانوآ، و رُدَن که به عنوان مجسمه ساز از این عوامل جانبی به عنوان سوژه اجتناب کردند."

هنرمندان سرتاسر بریتانیا کار های خود را ارسال کردند و داوران می بایست از میان ۲۰۰۰ کار رسیده انتخاب می کردند. شش داور مسابقه از میان همه آثار رسیده هفت مورد را به عنوان کارهای برتر معرفی کردند و برنده نهایی را بازدیدکنندگان با رای خود انتخاب می کنند . برگزارکنندگان نمایشگاه بر این باورند که تنها با حمایت هنرمندان فیگوراتیو حرفه ای می توانند نقص های کار را بر طرف کنند و سال به سال این نمایشگاه را پر بارتر برگزار کنند.

شیلا والیس از میان هفت هنرمند و کار برگزیده شان بیشترین آراء بازدیدکنندگان را به خود اختصاص داده است. او که بسیار متعجب و هیجان زده است می گوید که قصد دارد این پول را صرف گسترش استودیوی خود برای کار بیشتر کند و نیز قصد دارد نمایشگاهی در ایرند شمالی برگزار کند.

آخرین مهلت برای بازدید از این نمایشگاه هجدهم سپتامبر است.