عید فطر، رقص قوری و رنگ، "نیمیچ" در برنامه آپـارات

"نیمیچ"، نام فیلمی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید. در این فیلم برگزاری مراسم عید فطر در این ناحیه از تاجیکستان به تصویر کشیده شده و روایت می شود. این فیلم ساخته شهاب الدین فرخ یار است.

برنامه آپارات روز های پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.

این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند. برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

درباره فیلم: فیلم روایت برگزاری مراسم عید فطر در ماه رمضان و آیین های مرتبط با این مراسم در ناحیه رشت در تاجیکستان است و تلاش می کند تصویری تازه از یک جامعه روستایی کاملا سنتی ارایه دهد.

درباره کارگردان:

شهاب الدین فرخ یار سازنده این فیلم در روزنامه نگاری پیشینه دارد و خود سالها مقیم تاجیکستان بوده است . در کارنامه او فیلم تست دموکراسی به چشم می خورد که تجربه ای مشترک است با محسن مخملباف.

ویژگی فیلم

فیلم تصویری پر از رنگ و تازه است از تبدیل آیین های مذهبی به مراسمی اجتماعی و درگفتار متن تلاش می کند لحنی شاعرانه داشته باشد.

تماس با برنامه آپارات aparat@bbc.co.uk

مروری بر فیلم های هفته گذشته

"روزهای سبز"

فیلم روز های سبز در ویژه برنامه آپارات به نمایش در آمد و روایت ماجراهای چند روز قبل و بعد از انتخابات اخیر در ایران است و به مسئله یاس و نا امیدی جوانان در خلال این جنبش اجتماعی و سرکوب های پس از آن می پردازد. این فیلم ساخته حنا مخملباف فیلمساز جوان است و او برای این فیلم موفق شد به خاطر بیان هنری و شجاعانه وقایع سیاسی اجتماعی ایران معاصر جایزه تندیس شجاعت را از فستیوال ونیز دریافت کند.

گزیده نظرات بینندگان

نظرات بینندگان در مورد فیلم " روزهای سبز"سینا ازتهران

فیلم قصه من و میلیونها جوان مثل من بود که بی اعتمادی به دولت و امیدی که ناگهان درما ایجاد شد رانمایش می داد ولی اتفاقات بعد از انتخابات اشک همه ما وحتی خانواده ها را در آورد.

نیما

فیلم با حال وهوای متقارن با این روزهای هرایرانی بود وهنگامی که فیلم پخش می شد، کسانی بودند که در سکوت کامل و بدون اینکه حرکتی بکنند، فیلم را پلان به پلان دنبال می کردند. فیلم کششی همراه با کنش های حسی بالا داشت ودرجذب تماشاگر ازتوانایی بسیاری برخوردار است. به هر روی نمایش این فیلم همزمان با روزهایی که این اثرمیهمان جشنواره ی پرآوازه یی مانند ونیز است، هدیه بسیار خوبی به مردم ایران بود.

امیر

تنها نکته مثبت این فیلم دیدن دوباره بعضی صحنه ها (که هیچ ربطی به خانم مخملباف وگروهش نداشت)بود که باعث شد غلیان احساساتی در درونم به جوش بیاید. مسیراین فیلم حداقل دو باردر امتداد زمان عوض شده، یک بار بعد از مشخص شدن اقبال مردم به مهندس موسوی و یک بارهم بعد ازحوادثی که از نیمه شب ۲۲ خرداد آغاز شد و کارگردان سعی داره با این توجیهات داستانی برای فیلم بسازه و آبرویی برای آن دست و پا کند.

ازانتخابات حدود ۹۰ روزگذشته و کارگردان فرصت داشته با توجّه به راش‌هایی که مردم با موبایل و دوربین های غیر حرفه ای گرفته اند داستان دیگری را خلق کنه امّا گویا با تنبلی محض خواسته تنها از ابزار تدوین استفاده کنه و حضوری را ازخودش ثبت کند.

با دیدن تصاویراوّل فیلم در استادیوم آزادی در حضور سیّد محمّد خاتمی میشه حس کرد کارگردان با ایمان به انتخاب حتمی مهندس موسوی سعی داشته در اون برهه با یک ژست منتقد ومنوّرالفکری و از یک موضع اپوزیسیون به برنده ها ایراد بگیرد. موضعی که با توجّه به تقلّب صورت گرفته، جملات احساسی خانم بازیگر (آوا) سوخته و بی مصرف خواهد بود، امّا گویا فقدان راش های کافی باعث شده از کلّیّت فیلم حذف نشوند. تئاتر شعاری لابلای فیلم که بدون شک از عدم شناخت کارگردان از هنر نمایش خبر می دهد، حامل حرف های درست امّا کهنه و نخ نما شده ای ست که بارها اززبان دیگران گفته شده است. بخش هایی که مشخصا ساخته شده ه تا کار فقط شامل مردم و فیلم های اونها نباشد. درگفتگوی پایانی فیلم گارگردان اشاره دارد به اینکه فیلم ازافسردگی آوا درطول مسیرطی شده درجریان انتخابات یاد می کند درصورتی که درقسمت های قبل ازانتخابات ، این بازیگرحتی افسرده تراز بعد از انتخابات به نظرمی آید.

احسان از کرج

با تمام وجود ازخانم مخملباف و پدرشان تشکرمی کنم و از صمیم قلب به هردومخصوصا حنا خانم تبریک می گویم. روزهای سبزیکی ازتاثیرگذارترین فیلمهایی بود که ازآپارات بخش شد وهر باربا اشک های آوا در چشمانم اشک حلقه می بست.بازیگر نقش آوا با بازی فوق العاده شون بیننده روتحت تاثیرقرارمیداد. وقایعی که در روزهای سبز به نمایش گذاشته شد دقیقا درایران اتفاق افتادومسائلی بود که نه تنها برای آوا بلکه برای هزاران هزاران جوان در ایران اتفاق افتاد. با دیدن فیلم با دیدن اشکهای آوا و دیدن تلاشهای جوانان ودرنهایت سرخوردگی در بایان فیلم فشار سنگینی به روح بیننده وارد می شدو بیننده بسیارمتاثرمی شود اما در پایان فیلم با انتخاب موسیقی فوق العاده، کارگردان تا حدودی از این فشار کاست .گویاهنوز کسانی برای تشویق مردم ایران زمین برای رسیدن به آزادی هستند.به امید روزی که حناهای مخملباف ،محسن های مخملباف در کشور خودمون دوباره حضور بیدا کنند و ما ازهنر نمایی این عزیزان لذت ببریم.

نیما

فیلم خیلی زیبایی بود، فقط مواقعی که فیلم توی تئاتر پیش میرفت ، یک کم فیلم خسته کننده بود. ویرایش عالی و استفاده از کلیپ های قبل و بعد انتخابات به فیلم تحرک و نشاط خوبی می داد.

مهدی سلیمانی

فیلم خانم مخملباف واقعا افتضاح و مایه شرم بود. فیلم این خانم دقیقا به سلیقه همان صدا و سیمای ایران است ، فقط جای آقای احمدی نژاد با آقای موسوی عوض شده بود. همان احساسات کورو همان تفکرعقب مانده است.متاسفانه این همان کم سوادی سیاسی است که انقلاب ۱۳۵۷ را به ثمررساند.

ناجمی

فیلم جالب و بسیار تاثیرگذاری بودو حنا مخملباف نشون داد که حرفهای برای گفتن داره و این زیباست. زندگی حنا و قالب تربیتی ایشون که شخصی آزاد و روشنی بزرگ شده است، بیننده را ترغیب به دیدن فیلمی کرد که تایید بسیاری را به دنبال داشته است.فیلم دوباره خون بسیاری را به جوش آورد و نگذاشت ریشه این جنبش نشکفته بخشکد.

مسعود از کرمانشاه

سپاس ویژه از حنا مخملباف و پدربزرگوارش شاید از این طریق بتوان گوشه ای ازاحساسات و سختی های مردم ایران رو بازگو کرد درحال حاضرافسردگی و سرخوردگی به وضوح بین مردم مشاهده میشود.

فرزاد

هر چقدر بگم عالی بود کم گفتم،عالی بود ومنو بیاد دوران تبلیغات انتخاباتی انداخت.

امیرعلی ازرشت

در کل فیلم خوبی بودخوشحالم که این مستند در یک جایی مهم مانند جشنواره ونیزحوادث ایران را نشان داد. به نظر من دو نکته در فیلم قابل انتقاد بود اولین آن صحنه دیدار با خاتمی که اصلا" ربطی به آخر فیلم نداشت و دیگر اینکه چرا صورت کسانی که با آنها مصاحبه شد معلوم بود،به نظرم برای آن افرادا درد سرمی سازد، در ضمن اگر صورت آنها معلوم نمی شد خیلی بهتر بود. وحید

یکی از بهترین مستند های است که از برنامه آپارات پخش شده است و باید به خانم مخملباف تبریک گفت واقعا عالی بود.

بهروز

بی نظیربود. ازحنا مخملباف خیلی تشکر میکنیم ازطرف نسل سومی های ایرانی سبز، تمام حرفهای دل ما زده شد. این فیلم موجب شد که من بشخصه به ارزش هنردرکنار فعالیتهای سیاسی و اجتماعی پی ببرم.

آکو از کردستان

فیلم روزهای سبز یکی از مستندهای سیاسی ماندگار است که در ذهن اکثرمردم ایران می ماند واقعیت های زیادی دراین فیلم ناگفته مانده است واین تمام واقعیت های بعد انتخابات نبود.

جواد صفری

فیلمی تاثیر گذاربود که خاطرات خوب و بد را با هم زنده میکرد.

خشایار

انتقاد و اعتراض شدید خود را به خانم حنا بخاطر تدوین بسیار ضعیف فیلم روزهای سبزباوجود موضوع و صحنه های بسیار قوی آن ابراز می نمایم .به نظر من بیشترین آسیب و ضربه را به حرکت سبز که از آگاهی و اندیشه بوده نه از نادانی و مسخره بازی فیلم ایشان زده و میزند. بی صبرانه در انتظار دیدن فیلم ایشان بودم وقتی دیشب از بی بی سی این فیلم را دیدم حیرت زده شدم.

بسیار تعجب کردم که ایشان اظهار نظرهایی را در مورد مهندس موسوی درفیلم گنجانده بودند که عمدتا حاکی از انتخاب بین بد وبدتر بود.عجب، انگیزه بنده و میلیون ها تحصیلکرده در حمایت از ایشان چنین نبوده ونیست ما معتقد بودیم ایشان شایسته اند. شگفت آورتر گفتگوهای آن جوانک سرباز عاشق که نمی داند عشق چیست مچ بند سبز دارد اما نمی داند رای خواهد داد یا نه؟ وای بر حنا که چنین ظلمی بر موج سبز کرد وای !چرا از میلیون ها انسان با منطق و با استدلال که حامی موسوی بودند گفت و گو نگرفتید . چرا فقط رقص و هیجانات هواداران موسوی را به تصویر کشیدید و رفتار متین صدها هزار نویسنده و هنرمند و مهندس و دکتر و حقوقدان و حتی ریش سفیدهای بیسواد را نادید گرفتید.

من قبول دارم آن سطحی نگری و رقص ها جزئی از واقعیت ها بود اما چرا فقط آنها را ثبت کردید؟

وحید از تهران

زمان پخش فیلم بسیار مناسب ودر شرایط عالی با رویکردی همه جانبه به اتفاقات اخیر بود.این فیلم باعث شد یک باردیگر تمام لحظات شیرین و ناب رو به یاد بیاوریم .البته وای بر انسانهایی که با دروغ ها و کثافت کاری خود باعث شدند تمام آن لحظات تنها خاطره ای تیره و دور شود و پس از آن خاطره ای تلخ و قرمز رنگ همانگونه که خانم مخملباف نشان دادن برای نسل جوان به جا بماند.

بابک

تضاد چهره عبوس وگرفته آوا باافراد شاد و پرامید کوچه و خیابان نشان ناظر بی‌طرف نیست، به نظر نمی‌آید نشان زخم‌خوردگی هم باشد، چون فیلم بیشتر از آنکه براحمدی‌نژاد و انتقاد ازوی تمرکزداشته باشد بر روی ناکامی اصلاحات تمرکزداشت. شاید اگر نوع نگاه "آوا" نبود، تدوین موازی اتفاقات قبل و بعد از انتخابات تاثیر بیشتری داشت. بازی‌های فیلم وحشت‌ناک و به شدت نچسب بود، یک مونولوگ ۵۰ بارتکرار می‌شد. مردم خیابان راحت ‌تر وروان‌تراز بازیگرها حرف می‌زدند. شاید اگر موسوی رئیس جمهور شده بود، این داستان درباره دختری که افسرده و ناامید است و بعد باز هم امید را در خودش و جامعه‌اش پیدا می‌کند، بد نبود. ولی حوادث بعد انتخابات باعث شد که این داستان نه تنها به فیلم کمک نکند که به بخش زائد فیلم تبدیل شود! تدوین فیلم بسیار ناشیانه بود. شاید دلشان نیامده بود، کمی از فیلم‌هایی را که گرفته‌اند، حذف کنند. موضوع فیلم جذاب بود ولی حیف به هدررفت .این فیلم ارزش هنری نداشت.شاید تنها یک نکته مثبت در فیلم باشدو آن توانایی یافتن نقطه زمانی حساس است. حنامخملباف زمان بسیار خوبی را برای ساختن فیلمش یافته بود واین یک هنر است.

محسن از اهواز

این فیلم واقعا حوادث تلخ وشیرین قبل وبعد از انتخابات را برای مازنده کرد وآن خونهایی را که دادیم وآن اتحاد وهمبستگی ماعلیه رژیم را مجددا تداعی کرد تا یادمان نرود برای چه بصورت انبوه وچند ده میلیونی درانتخابات شرکت کردیم وبرای چه به خیابانها آمدیم.

احسان

پخش فیلم بسیار بجا بود.بایدازحنا مخملباف وخانواده محترمش بخاطرزنده نگه داشتن یاد روزهای سبز و ایجاد شور و امید بواسطه فعالیتهای مختلفشان بخصوص فیلم زیبای روزهای سبزتشکر کرد. ای کاش خانواده مخملباف فیلمی بسازد با موضوع داستان تقلب براساس شواهد و اسناد موجود که باتوجه به تم سیاسی پلیسی، محرمانه و جنایی آن می تواند بسیار جذاب باشد.

پرویز از کابل

فیلم یک جانبه افکار و احساسات هواداران اصلاح طلب را نشان میداد ولی درباره افکار و احساسات هواداران محافظه کار توجه نداشت ،و این نگاه باعث شداین فیلم جاذبه یک مستند خوب را از دست بدهد.

رضا از ایران

فیلم روزهای سبز با یک دید هیجان زده و سطحی نگرانه، فیلم قابل توجهی نبوده وخصوصا در صحنه هایی مثل سوزاندن و بریدن موهای پسر جوان در ابتدای فیلم که به وضوح کاملا ساختگی وجعلی است به بیراهه رفته است.به خاطر داشته باشیم این روزها هرکارهنری اعم ازفیلم کتاب وغیره با درون مایه انقلاب سبز نیازمند دیدی واقع گرایانه و غیر احساسی و عاری ازدید بسته است.

فریبا

این فیلم بیان یک قسمتی از تمام اتفاقاتی بود که درایران رخ داد و قدمی بزرگ و خیلی شجاعانه بود.من هم مثل بازیگرفیلم همین سوال را داشتم و نمی خواستم رای بدهم و می دانستم رای دادن بی اثر است . اما فقط بخاطر مردم ایران این کار را کردم از اینکه رای دادم پشیمان نیستم و متاسفم برای اتفاقی که برای مردم هم وطنم افتادوخیلی امیدوار به آینده و اتقاقات خوب آن هستم.

مصطفی از ایران

مستنداتی را که شاید به این شکل دیگر اتفاق نیفتد، خانم مخملباف با ساخت این فیلم حرام کرد، بخصوص که ایشان تخیلات و آرزوهایش را با مستندات تلفیق و در جشنواره ای بین المللی عرضه کرد..در صحنه ای از فیلم به دروغ گوئی رئیس جمهورفعلی اشاره شد، ای کاش اسکن هائی ازروزنامه هائی که آنرا مستند کرده اند نشان داده میشد.فیلمی با این مضمون باید ساخته می شد اما نه توسط حنا مخملباف. فرزانه فیلم حناخیلی خاطرات گذشته رازنده کردودوباره اشک هایمان را جاری کرد.

بهار من یک دخترسیزده ساله هستم که با دین فیلم حنا مخملباف اشکم در آمد واقعا" گل کاشتی حنا.