هاوانا برای برگزاری کنسرتی بزرگ آماده می شود

Image caption جوآنس روز گذشته در هاوانا برنامه اجرا کرد

هاوانا، پایتخت کوبا، برای برگزاری بزرگترین کنسرت فضای آزاداین کشور که از زمان انقلاب 1959 بیسابقه خواهد بود، آماده می شود.

در این کنسرت پانزده گروه موسیقی از آمریکای لاتین، اسپانیا و همچنین هنرمندان کوبایی شرکت خواهند داشت.

انتظار می رود که صدها هزار کوبایی برای دیدن این کنسرت مجانی در میدان انقلاب در هاوانا جمع شوند.

خوآنس، خواننده کلمبیایی که این برنامه را سازماندهی کرده است، از سوی کوبایی هایی که در آمریکا زندگی می کنند و با حکومت کمونیستی کوبا مخالفند، به مرگ تهدید شده است.

اما او از طرف ناراضیان کوبایی که در داخل کوبا زندگی می کنند، مورد حمایت بوده است.

بیش از بیست ناراضی سیاسی معروف کوبایی، که از سال 2003 در زندان بوده اند، اوایل ماه سپتامبر پیامی صادر کردند و از برگزاری این کنسرت حمایت کردند.

در حالی که منتقدان شاکی بوده اند که خوآنس با برپا کردن این کنسرت مهر تائید بر نظام کمونیستی حاکم بر جزیره کوبا گذاشته است، ناراضیان فعال در داخل کوبا می گویند این کنسرت - که تحت عنوان "صلح بدون مرز" برگزار می شود - فرصتی است برای آشتی.

خوآنس گفت این کنسرت در باره صلح و شکیبایی است نه سیاست.

او گفت: "برگزاری این کنسرت پیام صلح است که فقط مختص کوبا نیست. این پیام صلح برای کل منطقه است."

او افزود آماده سازی برای این کنسرت آسان نبوده است اما "ما همه ترس های خود را پشت سر گذاشته ایم."

مایکل واس، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از هاوانا می گوید محل برگزاری این کنسرت، محلی بسیار نمادین است.

ستاد مرکزی حزب کمونیست در میدان انقلاب قرار دارد و همچنین مجسمه ای فلزی و عظیم از سر "چه گوارا" در این میدان به نمایش گذاشته شده است.

فیدل کاسترو، که سال های متمادی رهبری کوبا را بر عهده داشت، نطق های پنج ساعته خود را در این میدان انجام می داد. در این میدان همچنین پاپ ژان پل دوم، رهبر سابق کاتولیک های جهان، مراسم عشای ربانی تاریخی واتیکان در کوبا را در سال 1998 اجرا کرد.

به گفته گزارشگر بی بی سی این کنسرت باعث خواهد شد صفی از هنرمندان بزرگ منطقه آمریکای لاتین در جزیره ای جمع شوند که مردمش به رغم عشق فراوانی که به موسیقی دارند، هرگز تصور برگزاری آن را نمی کرده اند.

مطالب مرتبط