به روز شده:  18:04 گرينويچ - سه شنبه 22 سپتامبر 2009 - 31 شهریور 1388

روز رودکی در تاجیکستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روز سه شنبه 22 سپتامبر، با برگزاری یک کنفرانس علمی، کنسرت و نمایش اپرای "رودکی" در تئاتر اپرا و باله در شهر دوشنبه، از روز رودکی در تاجیکستان تجلیل شد.

دانشمندان تاجیک تجلیل فعلی روز رودکی را بدون سر و صدا و خاکسارانه تلقی کرده و گفتند که در این روز باید کنفرانس علمی رودکی شناسی، قرائت اشعار آدم الشعرا شعر فارسی در مدارس و دانشگاهها و محافل مشاعره میان ادبا برگزار می شد.

این در حالی است که امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در تبریکات تلویزیونی خود در ارتباط با گرامی داشت روز رودکی که ظاهرا قبل از سفرش به نیو یورک انجام شده بود، این جشن را برای آگاهی نسل های امروز و آینده ملت تاجیک در باره اصل و نصب خویش مهم خوانده است.

به اعتقاد آقای رحمان، این جشن نوعی تاکید بر آن است که "ما از ازل صاحب فرهنگ و تمدن و سنتهای دیرینه دولت و دولت داری بودیم و نسل جوان را به خودشناسی ملی و افتخار از وطن داری رهنمایی می نماییم"

چرا تجلیل از روز رودکی کمرنگ شده است؟

روز رودکی در شهر دوشنبه با برگزاری کنفرانسی علمی در کتابخانه ملی تاجیکستان آغاز شد که در این همایش مسئولان و کارمندان کتابخانه و چند نفر دانشجو شرکت داشتند.

در کتابختنه ملی تاجیکستان کنفرانس علمی در باره زندگی و آثار رودکی برگزار شد

محمد نوید، شاعر و مسئول مرکز تاجیک شناسی کتابخانه ملی تاجیکستان در باره تصویر در آثار ابوعبدالله رودکی سخنرانی کرد.

کمال نصرالله، شاعر تاجیک، گفت که اگر در مدارس و دانشگاه ها یا موسسات شهر دوشنبه در این رابطه مراسمی برگزار شود، شاعران و نویسندگان در آنها شرکت خواهند کرد.

به اعتقاد آقای نصرالله در روز رودکی باید در فرهنگستان علوم تاجیکستان، بخصوص، در پژوهشگاه زبان و ادبیات به نام استاد رودکی کنفرانس و گردهمایی های رودکی شناسی دایر شده و محققان در باره زندگینامه و آثار این ابرمرد شعر فارسی صحبت کنند.

وی گفت حتی مرکز "بنیاد رودکی" درب پژوهشگاه زبان و ادبیات فرهنگستان علوم بسته بود و لوح یا نشانه ای که به روز رودکی اشاره دهد، به چشم نمی رسید.

روز رودکی به خاطر چیست؟

فرهنگستان علوم تاچیکستان برای اولین بار در ماه مارس سال 1926، پس از تشکیل دولت ملی تاجیسکان از روز رودکی تجلیل کرد و بعدا روز سوم جشن نوروز روز رودکی اعلام گردید.

آقای سیدزاده هدف از برگزاری روز رودکی را معرفی شخسیت و آثار رودکی عنوان کرد

جمال الدین سیدزاده، دانشمند این پژوهشگاه، دلیل این امر را به معرفی رودکی به ساکنان کشور مربوط خواند.

به گفته آقای سید زاده، در قرون گذشته آثار ابوعبدالله رودکی در مدارس خراسان و ماوراالنهر، در قلمروی که از آنجا برخاسته است، تدریس نمی شد و از این لحاظ، شخصیت و آثار رودکی برای بیشتر مردم آشنا نبود.

بعدا، در سال 1958، جشن هزارمین سالگرد استاد رودکی در تاجیکستان تجلیل شده و آثار گرانبهای او در این کشور منتشر گردید.

پس از کسب استقلال تاجیکستان هم در جشن نوروز از رودکی یاد می شد و در پای مجسمه اش در شهر دوشنبه گل گذاشته می شد و محفل مشاعره اشعارش برگزار می گردید.

در نهایت در ماه مه سال 2002 به ابتکار امامعلی رحمان، رییس جمهور، پارلمان تاجیکستان ضمن اصلاح قانون "روزهای عید" 22 سپتامبر را روز رودکی اعلام کرد.

مردم تاجیکستان و کشورهای آسیای میانه آثار ابوعبدالله رودکی سمرقندی را نه با خط اصلی، بلکه با خط سیریلیک مطالعه می کنند، زیرا به دلیل تغییر الفبا در تاجیکستان در زمان حکومت کمونیستی در دهه های 20 و سی قرن گذشته، اکثر مردم از مطالعه آثار بنیان گذار ادبیات کلاسیک فارسی محروم مانده اند.

اگرچه اکثر آثار رودکی در زمان حکومت شوروی در تاجیکستان به خط سیریلیک برگردان و بارها نشر شده است، پس از کسب استقلال نشر آثار او ظاهرا بنابر مشکلات اقتصادی کاهش یافته است.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.