برنامه تفریحی تاجیکی، 18 سپتامبر

من، زیورشاه، بعد از مرخصی دوباره با برنامه تفریحی تاجیکی، با شما هستم! امیدوارم که خوب و خوش و سرحال باشید.

مطالب برنامه این هفته ما از این قرار است:

بزرگداشت جلال اکرامی،،

نشر دو کتاب تازه از گلرخسار،

معرفی میرزای فیض الله، آوازخوان جوان،

جاذبه برتری سیاحی در تاجیکستان

نخست یاد آور می شوم که روز جمعه، 18 سپتامبر، سالگرد تولد جلال اکرامی، نویسنده بزرگ تاجیک است که به خاطر نوشتن رمانهای سه گانه "دختر آتش"، "دوازده دروازه بخارا" و "تخت واژگون" شهرت یافته است.

رمان "دختر آتش" که سرنوشت زنی شجاع را در زمان امارت بخارا به تصویر کشیده و یک اثر بسیار فمینیستی به شمار می آید، در گذشته در ایران با نام "فیروزا" منتشر شده است.

اما عجیب این است که گفته می شود ترجمان ایرانی این کتاب را از زبان فرانسوی ترجمه کرده و به احتمال زیاد نمی دانسته است که نویسنده آن تاجیک و پارسیگوی است و زبان رمان فارسی، اما خطش سیریلیک است.

در شهر دوشنبه در رابطه با این روز همایشی دایر شد و در آن علی اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان اطلاع داد که کتاب جلال اکرامی در ایران بتازگی چاپ شده و فیلمسازان ایرانی هم فیلم مستندی در باره او ساخته اند.

این فیلم قرار است در یکی از تلویزیونهای ایران نمایش داده شود. در برنامه آینده در باره تجلیل از سالروز تولد این نویسنده فقید اطلاعاتی بیشتر ارائه خواهیم کرد.

"وصف عشق بهتر از سیاست است"

دو کتاب گلرخسار صفی، شاعر سرشناس بتازگی منتشر شده است. بانو گلرخسار این هفته مهمان برنامه تفریحی بود و گفت که نوشتن رمان "سکرات" را در اوایل دهه 1990، زمانی که جنگ داخلی در تاجیکستان درگرفت، آغاز کرده بود و بارها دست نویس آن را به کام آتش سپرد و باز به نوشتن نسخه دیگری شروع کرد.

بانو گلرخسار می گوید که رمان خود را که به موضوع شاهان و گدایان بخشیده است، چندان دوست نمی دارد، زیرا نه از شاهان و نه از گدایان خوشش نمی آید و از سوی دیگر نوشتن آن بسیار خسته کننده بوده است. وی افزود که این گدایان هستند که شاهان را متولد و به آنها سجده می کنند.

خانم صفی می گوید که واژه "سکرات" معنای همان جان کندنی را می دهد و بعد از آن که در تاجیکستان در سالهای 1990 جوانان آزادیخواه در برابر کمیته حزب کمونیست کشته شده بودند، او به نوشتن این رمان آغاز کرده است.

بانو گلرخسار همچنین گفت که شاید رمان "سکرات" یکی از رمانهای اندکی در ادبیات فارس و تاجیک باشد که عامه را برای شاهسازی محکوم می کند. اما وی می گوید که از کتاب مجموعه شعرهایش که زیر عنوان "جاویدانه" نشر شده است، بیشتر خوشش می آید، زیرا در این کتاب عشق جاویدانه وصف شده است.

"هفت گنج" تاجیکستان

طبق یک نظر پرسی، قلعه حصار، سرزم، پنجکنت قدیم، وادی هفتکول، شهرک هفتکول، شهرک هلبک، وادی سرخاسار و گرمچشمه "هفت گنجینه تاجیکستان" اعلام شده اند. در این باره صحبتی داشتم با همکارم اسکندر فیروز که این موضوع را از نزدیک دنبال کرده است.

اسکندر در جواب به سوال من که چگونه این "هفت گنج" یا هفت مکان برتر توریستی در تاجیکستان مشخص شده است، گفت: "واقعا این نظرسنجی خیلی عجیب است و برای بار نخستین است که ظرفیتهای جهانگردی تاجیکستان را معرفی می کند."

به گفته وی، این نظرپرسی از طریق اس ام اس و یا پیامکهای تلفنهای همراه صورت گرفته و تبلیغ آن از سوی مطبوعات تاجیکستان انجام شده است و امکان داشته است هرکس به حمایت از مکان زیباتر و یا بهتری از نگاه خودش رای بدهد.

فهرست این یادگاریهای و یا اماکن جهانگردی از سوی کارشناسان عرصه جهانگردی تاجیکستان فراهم شد. بیشتر کارشناسان این عرصه می گویند با این هفتگانه گنجی که انتخاب شد، موافق هستند و واقعا آنها بازگوی بهترین جاذبه های تورستی تاجیکستان هستند."

معرفی میرزای فیض الله

همانطوری که به شما وعده دادیم، در برنامه تفریحی برایتان آوازخوانان جوان با استعدادی را که هنوز تا اندازه ای ناشناس هستند، معرفی می کنیم. این بار مهمان استودیوی ما میرزای فیض الله آوازخوان جوان است.

میرزا می گوید از آوان کودکی می خواست آوازخوان باشد و از دوران تحصیلات دبستان، آوازخوانی را شروع کرده است. وی می گوید دشواری اصلی برای آوازخوانهای جوان، مشکلات مالی است.

وی می گوید که در میان جوانان تاجیک استعدادهای زیادی هستند که در جاده هنر و سرایندگی مهارت خوبی دارند.، اما نمی توانند در استودیوها آهنگهای خود را ضبط کنند.

میرزا افزود: "بیش از هفت سال من نیز برای مهاجرت کاری در کشور روسیه بودم و متاسفانه در این مدت نتوانستم آوازخوانی کنم و آهنگهایم را ضبط کنم. اما در این مدت موفق شدم سرمایه ای به دست آورم و بعد از بازگشت به تاجیکستان سه آهنگ را ضبظ کنم."

میرزا می گوید که دیگر نمی خواهد به روسیه برود، زیرا مردکاران تاجیک با شرایط بدی در آنجا روبرو می شوند و بهتر است در وطن خودشان جویای کار شوند.

برای شنیدن این مصاحبه و مطالب دیگر برنامه تفریحی این هفته به صفحه بخش فرهنگ و هنر وارد شوید.

http://www.bbc.co.uk/persian/arts/

zevarshoh@bbc.tj