جنگ ،ویرانی ،کوهی از خاطره و آرزوهای خاک گرفته در برنامه آپارات

"اسیر۵۷۱۸۷"و "یوگا"نام دو فیلمی است که در برنامه آپارات این هفته به نمایش در می آید. این دو فیلم و جنگ و مسائل پیرامون آن را روایت می کند. فیلمها به ترتیب ساخته وحید زارع زاده و محمد حسین زینلی است.

برنامه آپارات روز های پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.

این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

درباره فیلم "اسیر ۵۷۱۸۷" : جنگ ها همیشه آغازی داشته اند و پایانی ،اما هرجنگی قصه متفاوتی دارد ، سرنوشت آدمهای درگیر جنگ هیشه خواندنی و شنیدنی بوده است .بخشی از خاطرات جنگ در حصاری به نام اسارت شکل می گیرد ،هر جنگی اسیرانی دارد وهر اسیری با یک عدد شناخته می شود. اسیر شماره «۵۷۱۸۷» یک زندانی جنگی عراقی است که در دوران جنگ ایران و عراق به اسارت نیروهای ایرانی در آمده است و سالها بعد از جنگ و تبادل اسرای دو کشور، حاضر نشده به عراق برگردد. او ماندن در اردوگاهی را که سال ها در آن اسیر بوده ، به بازگشت به عراق ترجیح داده است. حالا او تنها که بازمانده این اردوگاه است ، کارش نقاشی و مجسمه سازی است.

درباره کارگردان: وحید زارع زاده سازنده این فیلم دانش آموخته سینماست و در کارنامه هنری اش ساخت فیلم های مسند بیشتر به چشم می خورد . او از جمله کارگردانانی است که علاقه مند است زندگی را به سادگی و بدون تکلف به تصویر بکشد.

ویژگی فیلم: فیلمی شاعرانه ولطیف است ،تدوین خوب ،موسیقی موزون و تصویر بردای مناسب ازجمله ویزگی های اسیر۵۷۱۸۷ است. در مجموع این فیلم نگاهی ساده وواقعی از دنیای یک اسیری که درایران ماندگار شده به تصویر می کشد.

درباره فیلم "یوگا" جاسم ساندویچ فروشی در خرمشهر است که می کوشد ثابت کند جایی به نام " یوگا " وجود دارد .اما در شهر کسی جایی را به این نام نمی شناسد . او تلاش می کند به هر طریقی که شده وجود یوگا را ثابت کند. درباره کارگردان: محمد حسین زینلی سازنده این فیلم دانش آموخته سینماست وو در کارنامه هنری خود بیش از چهل فیلم مستند ساخته است. بیشتر این مستند ها از شبکه هی تلویزیونی پخش شده است. او علاوه بر فیلم سازی ، روزنامه نگاری هم می کند .

ویژگی فیلم: نگاهی نو به پس از جنگ و تبعات آن دارد.، و از موضوعی جذاب برخوردار است.

تماس با برنامه آپارات aparat@bbc.co.uk

مروری بر فیلم های هفته گذشته

"نیمیچ" فیلم روایت برگزاری مراسم عید فطر در ماه رمضان و آیین های مرتبط با این مراسم در ناحیه رشت در تاجیکستان است و تلاش می کند تصویری تازه از یک جامعه روستایی کاملا سنتی ارایه دهد. گزیده نظرات بینندگان

نظرات بینندگان در مورد فیلم"نیمیچ" بهزاد آریا تاجیک افغانستان از لندن فیلم در باره تاجیکستان و به ویژه در باره مردم باستانی نیمیچ بسیار زیبا آموزنده، آگاه کننده و مهرورزانه بود.امیدوارم که این آغازبرنامه سازی ازتاجیکستان باشد و برنامه های پی هم از این کشور و رسم و رسوم باستانی برای همه مردمان پارسی گوی جهان بسازید تا باشد که ما بیشتر همدیگر را بشناسیم و از همدیگر چیزهای بیاموزیم

مهرنوش از تورنتو فیلم سرشار از اطلاعات مختلف در زمینه های مذهبی و فرهنگی بود.متن خوانده شده در سراسر فیلم هم زیبا و شاعرانه بود اما نحوه بیان یکنواخت وعاری از احساس بود. گوینده متن، مرا بیاد انشا خواندن های کلیشه ای بچه ها در مدارس انداخت. مثل همیشه زنان در پس زمینه، آنهم نه در لایه زیرین، بلکه چندین لایه نهانتر ناگفته باقی مانده اند. نمی دانم علت نپرداختن کارگردان به مشارکت زنان، به علت محدودیت های منطقه ای بوده یا واقعا زنان در این ناحیه هیچ سهمی ازعیدانه ومیوه وشیرینی وجشن وسرور ندارند!! البته گریزهای کوچکی اینجا و آنجا، هر جا که پای زحمت و نظافت در میان بود، دیده شد. من هرگز تاجیکستان را از نزدیک ندید ه ام ولی آنها به نظر مردمانی مهربان وصمیمی می آیند وناگفته نماند که زیبایی چهره درمیان آنها قابل ملاحظه است

محمد از کردستان شهرستان بانه

باید اعتراف کنم که از میان فیلمهایی که تاکنون از کارگردانان ایرانی وبخصوص فارس زبان ها دیده ام، فیلم نیمیچ جالبترین آنها بوده است که به بحث زندگی قسمتی اززندگی مردم کشور دیگری آن هم به این شیوه بدون سانسور وحذف قسمتی از مراسمات دینی آنها پرداخته باشد. مثلا همین دست بر کمر گذاشتن اهالی این روستا که نشان دهنده سنی بودن آنها است را کارگردان در چند جا به نمایش گذاشت، درحالی که این قسمت از نماز را شما در هیچ کدام از شبکه های تلویزیونی حتی شبکه های استانی هم نمی توانید ببینید. به هر حال بنده به نوبه خود از این کارگردان که مسایل مذهبی را قاطی هنرش نکرده است ، کمال تشکر را دارم.

پویا از بهبهان فیلم مستندی که درروستائی از تاجیکستان پخش کردید ازلحاظ کارگردانی خیلی خوب بود وبرای ما که در جنوب ایران زندگی میکنیم ، دیدن این فرهنگ وآداب ورسوم تازگی دارد .

همایون فیلمی پر از رنج، رنج زیبایی و سلامتی بود. من از فیلم بسیار لذت بردم و اطلاعات بسیاری از این فیلم دریافت کردم.

مینا امینی فیلم خیلی خوبی بود ،ساخته ای جالب با صحبتهایی خوب بودو دارای فضای خودمانی بود . باز هم از این فیلم ها ی قوم نگارانه پخش کنید، از جاها یی که برای ما شناخته شده نیست مانند رومانی، گرجستان،لهستان و ...

ادب جان از دوشنبه تاجیکستان فیلم نمیچ ،فیلم بسیار خوبی بودکه درباره زندگی واقعی مردم روستایی درتاجیکستان را روایت می کرد، از دوستان ایرانی که زحمت کشیدند و دربرنامه آپارات این فیلم را پخش کردند ، یک جهان سپاسگزارم و امیدوارم که این فیلم برای دیگر همزبان های عزیز هم خوشایند باشد. خواهشمندم که در آینده هم چنین برنامه هایی پخش کنید تا دیگر همزبان های عزیز و مردم جهان با فرهنگ و رسوم و اداب مردم عزیز تاجیکستان آشنا ومعرفی شوند.

ای-بی فیلم مستند نیمیچ چشمگیر بود و آهنگ های زیبایی در آن بود. موضوع فیلم هم موضوع جالبی بود

ندا خدابخشی فیلم "نیمیچ" خیلی خوب توانسته بود محیط تاجیکستان را توصیف کند و گوینده ی فیلم جمله ی زیبایی داشت مانند" حلاوت عبادت در آزادی انجام آن است" که برمن خیلی تاثیر داشت.

عاطفه نوری از لندن از دیدن فیلم نیمچ لذت بردم . این فیلم خاطرات دوران جوانیم را و شرکت کردن در جشن عید در افغانستان را زنده کرد.