ابراز تاسف فرانسه از بازداشت رومن پولانسکی در سوئیس

Image caption آمریکا ظاهرا از این سفر پولانسکی به سوئیس اطلاع داشته است

دولت فرانسه از بازداشت رومن پولانسکی، فیلمساز برجسته لهستانی الاصل تبعه فرانسه، قویا ابراز تاسف کرده و خواهان آزادی او شده است.

فردریک میتراند، وزیر فرهنگ فرانسه، ضمن ابراز شگفتی از بازداشت رومن پولانسکی اعلام کرد که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه شخصا پرونده پولانسکی را تعقیب می کند.

رومن پولانسکی، 76 ساله، شنبه (26 سپتامبر) در شهر زوریخ سوئیس بر اساس حکم جلبی که سی و یک سال پیش در آمریکا برای او صادر شده بود، توسط پلیس سوئیس بازداشت شد.

آقای پولانسکی در سال 1977 میلادی متهم شد که در ایالت کاليفرنيای آمریکا به دختری 13 ساله تجاوز کرده است.

این برنده جایزه اسکار هم اکنون در معرض استرداد به آمریکا قرار دارد.

رومن پولانسکی اذعان کرده که با این دختر رابطه جنسی غیرقانونی داشته، اما پس از دريافت احضاريه دادگاه از آمريکا به اروپا گريخت.

رومن پولانسکی برای دریافت جایزه ای که قرار بوده است به مناسبت تجلیل از کارنامه هنری اش به او داده شود، به سوئیس سفر کرده بود.

دولت سویس می گوید، براساس معاهده ای قضایی ویژه ای که در سال 2005 میلادی با دولت آمریکا انعقاد کرده چاره ای جز بازداشت رومن پولانسکی نداشت، اما او می تواند از دادگاه تقاضای تجدید نظر بکند.

به گفته مقام های سوئیسی، دولت آمریکا حال باید برای تحویل این فیلمساز مشهور رسما از سویس درخواست استرداد وی را بکنند.

برخی از فيلم های آقای پولانسکی مانند چاقو در آب، تهوع، مستأجر، بچه رزماری و محله چینی ها آثار سینمایی برجسته ای هستند.

رومن پولانسکی در پاريس، پایتخت فرانسه دنيا آمد، اما در کودکی همراه خانواده يهودی خود به لهستان رفت و در آن کشور بزرگ شد.

رومن پولانسکی، که در مدرسه عالی سينمايی لهستان تحصیل کرده بود، در دهه 1960 کشور خود را ترک کرد و در فرانسه و سپس در آمریکا به فيلمسازی پرداخت.

پولانسکی در سال 2002 میلادی به خاطر فيلم پيانيست برنده جايزه اسکار شد، اما چون نمی توانست به آمريکا وارد شود، نتوانست جايزه اسکار خود را شخصا دريافت کند.