برنامه تفریحی تاجیکی، 2 اکتبر

درود به هواداران برنامه در سراسر دنیا.

خوش آمدید به برنامه خودتان، برنامه تفریحی تاجیکی.

در برنامه امروز:

دو خبر ورزشی و فرهنگی،

زبانهای در معرض خطر در بدخشان

محدودیت در تهیه آثار صوتی و تصویری،

مصاحبه با زیبا سنگیناوا، آوازخوان جوان.

"ریگر-تاداز" صاحب جام آسیا و 50 هزار دلار شد

در هفته گذشته در شهر تورسنزاده، در 70 کیلومتری غرب دوشنبه، مسابقات نهایی فوتبال برای دریافت جام رئیس کمیته فوتبال آسیا برگزار شد.

در این مسابقات چهار تیم "ریگر-تاداز" تاجیکستان، "داردای-دینامو" قرقیزستان، "عشق آباد" ترکمنستان و "وپده" پاکستان که در بازیهای انتخابی پیروز شده بودند، شرکت داشتند.

تیم "ریگر-تاداز" در بازی نیمه نهایی بر تیم "وپده" با حساب 4 بر 3 پیروز شد و در مسابقه فینال تیم "داردای-دینما" را نیز مغلوب کرد.

در نتیجه تیم "ریگر-تاداز" تاجیکستان برای بار سوم صاحب جام کمیته فوتبال آسیا و 50 هزار دلار شد.

اینترویدنیه. پنج ستاره به تعویق افتاد

آزمون بین المللی موسیقی موسوم به "اینترویدنیه. پنج ستاره" در شهر دوشنبه که طبق برنامه باید در ماه اوت سال جاری برگزار می شد، به دلایل مختلف تا دو ماه دیگر به تعویق افتاد.

هم اکنون، شرکت "مربع قرمز" و شبکه تلویزیونی آرت روسیه، مسئولان این آزمون، اعلام داشته اند که به دلیل کمبود هزینه آزمون بین المللی موسیقی در شهر دوشنبه در بهار سال آینده برگزار خواهد شد.

ضمنا، پس از پیروز شدن تهمینه نیازاوا، سراینده تاجیک در آزمون "اینترویدنیه. پنج ستاره" در سال گذشته شهر دوشنبه محل برگزاری این آزمون موسیقی در سال جاری اعلام شده بود.

زبانهای در معرض خطر

صندوق زبانهای در معرض خطر در همکاری با پژوهشگاه مطالعات اسماعیلی لاندان، فرهنگستان علوم تاجیکستان و پژوهشگاه علوم انسانی پامیر در پایان هفته گذشته همایشی را با عنوان "زبانهای تحت تهدید و تاریخ" در شهر خاروغ برگزار کرد.

در همایش سه روزه "زبانهای تحت تهدید و تاریخ" که هفته گذشته در شهر خاروغ برگزار شد، محققان از 24 کشور جهان شرکت داشتند.

نیکلاس اوستلر، مسئول صندوق زبانهای در معرض خطر گفت هدف اصلی این همایش جلب توجه مردم به زبانهایی که تعداد اندکی از مردم با آنها تکلم می کنند، کمک به معرفی، تحقیق، حفاظت و رشد این زبانها و احترام گذاشتن به فرهنگهای اقلیتها بوده است.

او افزود: "ما برای جلوگیری از نابودی زبانهای کوچک، ارجگذاری به فرهنگ و توانا ساختن اقلیتها به معرفی، حفظ و رشد زبانهایشان در سراسر جهان کار می کنیم. البته این کار آسانی نیست، زیرا بسیاری از زبانها در طول تاریخ خیلی تغییر کرده اند."

بدخشان استاد کوهستانی در شرق تاجیکستان است که تعداد جمعیت آن اندکی بیشتر از دویست هزار نفر است. اما ساکنان این منطقه دور افتاده با زبانهای مختلفی مانند شغنانی، روشانی، برتنگی، اشکاشیمی، وخی، یزغلامی، قرقیزی و شیوه های دروازی و ونجی و غارانی و زبان فارسی تاجیکی حرف می زنند.

به گفته زبانشناسان محلی، حالا سه زبان پامیری – یزغلامی، راشاروی و رینی یا اشکاشیمی همراه با زبان یغنابی به گروه زبانهایی شامل می شوند که به تدریج متروک می شوند و یا در معرض خطر نابودی قرار گرفته اند.

پیشنهاد لغو مجوز برای تهیه ویدیو

در میزگردی در تاجیکستان پیشنهاد شده است که سیستم مجوز برای پخش و تولید برنامه های صوتی و تصویری در این کشور لغو شود.

نشست مشترک سازمان غیردولتی "خامه" و اتحادیه روزنامه نگاران تاجیکستان که در اواخر ماه سپتامبر زیر عنوان "رشد رسانه ها-ضمانت امنیت ملی" دایر شد، نمایندگان رسانه و سازمان های خبرنگاری را گرد هم آورد.

به گفته آقای صفربیک صالحف فیلمساز شهرتیار تاجیک بسیاری از تهیه کنندگان فیلمهای سینمایی در تاجیکستان با حمایت سازمانهای بین المللی و غیردولتی فیلمهایی را در سالهای اخیر نواربرداری کرده اند.

نخست این امر منجر به بهبود کیفیت برنامه ها خواهد شد و همچنین تهیه مواد صوتی و تصویری یکی از نمونه های خوب صاحب کاری یا تجارت بوده است.

نمایندگان رسانه ها و شرکتهای رادیو تلویزیونی، خبرنگاران، فیلمسازان و رهبران رسانه های مستقل در این نشست مشکلات موجود در زمینه تاسیس شرکتهای رادیو و تلویزیون خصوصی و تولید محصولات صوتی و تصویری و همچنین نوابرداری فیلمها توسط شرکتهای غیردولتی را بررسی کردند.

به گفته دست اندرکاران این نشست، کمیسیون ویژه ای برای آموزش پیشنهادهای ارائه شده تاسیس داده شده است و قرار است در چند روز آینده پیشنهادهای اهل نشست به مسئولان ذیدخل دولت تاجیکستان ارائه شود.

عده ای از صاحب نظران می گویند در حالی که برخی از سازمانهای بین المللی ناظر بر وضع آزادی بیان از محدودیتهای گسترده در فعالیت رسانه ها و فشار بر روزنامه نگاران در تاجیکستان همواره انتقاد کرده و دولت این کشور را به کنترل رسانه ها و افکار عمومی متهم می کنند، پاسخ مثبت دولت به این پیشنهادها می توانست اعتبار تاجیکستان را در زمینه آزادی بیان بالا برد.

جوانان و "فلک"

زیبا سنگاوا، آوازخوان جوان دسته "فلک" رادیو تلویزیون تاجیکستان، آوازخوان جوان است و از دو سال پیش بدین سو شامل گروه تحت رهبری دولتمند خال است.

وی می گوید: "اگرچه از اوان کودکی آرزوی آوازخوان شدن را می کردم و در همه برنامه های هنری و تفریحی در مدرسه آوازخوانی می کردم، اما بعد از ختم مدرسه با خواهش پدر و مادر تحصیلم را در دانشگاه آموزگاری شهر دوشنبه ادامه دادم و حتی چند سال پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه به حیث استاد زبان روسی نیز کار کردم."

زیبا افزود: "در گوشه دلم همیشه عشق سرایندگی، آوازخوانی آهنگهای مردمی جا داشت. مادرم که این محبت بی اندازه من را به آوازخوانی دید، برایم دعا کرد که دخترم، من بیهوده سد راه تو شدم و حالا دیگر تو برو با راهی که دلت می خواهد، آوازخوان شو."

وی بعدا به شهر دوشنبه به نزد دولتمند خال، رهبر دسته "فلک" آمد و بعد از آزمون او را به هیات این دسته پذیرفتند.

زیبا تا حال هفت آهنگ ثبت کرده است و آرزوی برگزاری برنامه کنسرتش را دارد.

در اینجا رسیدیم به پایان برنامه تفریحی تاجیکی، از من، زیورشاه، مجری و تهیه کننده این برنامه تا هفته دیگر.

برای اخبار جهان و تاجیکستان شما می توانید به صفحه تاجیکی بی بی سی، در www.bbctajik.com مراجعه کنید و البته برای آنهایی که خط فارسی هم می دانند، صحفه فارسی بی بی سی در نشانی www.bbcpersian.com قابل استفاده است. برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی را نیز می توان در صحفه فارسی پیدا کرد.

اگر در خانه آنتن ماهواره ای دارید، برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی را می توانید از ماهواره هاتبرد، ترانسپوندر 130، سیزده درجه شرقی، فرکانس11.117، سمبل ریت 27500، FEC: 3/4 دریافت کنید.

اگر در باره برنامه ما، می خواهید نظر بدهید، به ما با نشانه ای که در پایان صفحه گذاشته ایم، ایمیل بزنید

پدرووود....

zevarshoh@bbc.tj