جشنواره عکس ، هنر و مستند ایران در لندن

جشنواره " تهران درگذر، تهران جوان و منابع الهام آن"، شهر در حال تحول و گذاری را به تصویر می کشد که آمیزه ای از یگان ویژه پلیس زن که در خیابان ها گشت می زنند تا روحانیون اهل تسامح و رژه روندگان داوطلب عملیات شهادت طلبانه را در خود جای داده است.

نمایشگاه تهران در گذر از دو هفته پیش در مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن آغاز شده و در طول یک ماه آینده مجموعه ای فیلم های مستند چند مستند ساز ایرانی را به نمایش خواهد گذاشت که با نشست های بحث و گفت و گو و سخنرانی همراه خواهد بود.

مالو هالاسا مبتکر و طراح بریتانیایی نمایشگاه به بی بی سی فارسی گفت که اندیشه برگزاری نمایشگاه حاصل کار بر روی کتاب مصور تهران در گذر است.

خانم هالاسا می گوید: "نمایشگاه نهران در گذر، هنر و مستند از ایران در واقع بر اساس کتابی است که من به همراه مستند ساز ایرانی و خبرنگار نیوزویک مازیار بهاری بر روی آن کار کردیم و در ماه فوریه امسال منتشر شد..

از آن پس ما در باره این گفت و گو می کردیم که نمایشگاهی بر اساس کتاب برگزار کنیم چرا که ما مجموعه ارزشمندی از عکس و آثار مستند از ایران در اختیار داشتیم.. شما می دانید که مازیار برای پوشش انتخابات ایران به ایران رفت و من کار بر روی نمایشگاه را شروع کردم."

به گفته خانم هالاسا نمایشگاه از سوی چند سازمان یزرگ در اروپا حمایت شده است. بنیاد میراث ایران هم از جمله حامیان نمایشگاه و جشنواره است.

در طول جشنواره تهران در گذر سه اثر از سه فیلم ساز ایرانی به نمایش در خواهد آمد که هریک از فیلم ها جنبه ای کمتر دیده شده از تحولات ایران را نشان می دهد. "تهران دیگر انار ندارد" ساخته مسعود بخشی،"آیت الله آنلاین" ساخته مازیار بهاری و "شمارش معکوس" یا کنکور ساخته خاطره حناچی آثاری هستند که در نمایشگاه به نمایش در خواهند آمد.

در بخشی از نمایشگاه روایت مصوری از تاریخ تهران که نوشته مسعود بهنود است بازدیدکنندگان انگلیسی زبان را با تحولات عمده تهران در طول عمر خود آشنا می کند. در مجموعه تهران در گذر آثاری از خسرو حسن زاده و صادق تیر افکن و عکس هایی از نیوشا توکلیان ، عباس کوثری ، جواد منتظری ، مجید سعیدی ، کیان امامی ، امید صالحی ، پیمان هوشمند زاده به نمایش گذاشته شده است .

مجموعه ای عکس های کاوه گلستان هم در نمایشگاه دیده می شود. کاوه گلستان چهره شناخته شده عکاسی خبری در سطح جهانی است که در فروردین سال 1383 هنگام نصویر برداری برای شبکه خبری بی بی سی در کردستان عراق بر اثر انفجار مین کشته شد.

در روزهایی که رسانه های دنیا هرروز تصاویر و اخبار روزمره تحولات ایران و بحران سیاسی در گذار آن را تکرار می کنند. جشنواره تهران در گذار در یکی از مهم ترین مراکز پژوهشی و فرهنگی روایت هنرمندان ایرانی از لایه های عمیق تر تحولات زندگی در ایران را بازگو می کند.

مطالب مرتبط