به روز شده:  14:50 گرينويچ - چهارشنبه 14 اکتبر 2009 - 22 مهر 1388

مزارع مین، چیزی شبیه کابوس

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

"ژیله مو و چیزی شبیه چشمهایم" نام دو فیلمی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید. در این دو فیلم داستانی و مستند ، تاثیر مین بر زندگی مناطق کردنشین ایران به تصویر کشیده شده است. این فیلمها ساخته ابراهیم سعیدی و هوشنگ میرزایی است.

برنامه آپارات روز های پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.
این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.
برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید

ژیله مو

ژیله مو


درباره فیلم :
مردمان مناطق مرزی ، هنوز هم هر روز نگران یک انفجار هستند و این مناطق هنوز امن نیست . در فیلم ژیله مو همزمان با جنگ عراق و امریکا در مرز کردستان عشقی بین دو جوان روستایی شکل می گیرد اما انفجار مین های به جای مانده از جنگ ایران و عراق ، زندگی دختر را تغییر می دهد

ابراهیم سعیدی

در باره کارگردان:
ابراهیم سعیدی کارگردان فیلم «ژیله مو» متولد ۱۳۴۴ مهاباد و فارغ التحصیل رشته سینما است او سابقه بیش از بیست سال فعالیت مستمر در حوزه های مختلف سینما ( کارگردانی ، مونتاژ ، فیلمبرداری )را در کارنامه هنری اش داردو که حاصل آن ساخت فیلم هایی مثل «مرثیه پریشانی» ،«روژان گیران» ،«ژوان»و «ماندوو» است . بیشتر فیلم های ابراهیم سعیدی متمرکز به منطقه کردستان است.
ابراهیم سعیدی همچنین در چندین فستیوال داخلی و بین المللی و دریافت جوایز متعدد از این فستیوالها بوده است

ویژگی فیلم:
فیلمبرداری درخشان ، تصاویر بسیارچشم نواز و تدوین خیلی خوب و استفاده حداقلی از دیالوگ از جمله ویژگی های فیلم داستانی «ژیله مو» فیلم است.


چیزی شبیه چشمهایم

چیزی شبیه چشمهایم

درباره فیلم:
عبدالواحد اسماعیل پور دانش آموز سال دوم راهنمایی مدرسه بعثت شهرستان سقز است . او زمانی که سال اول ابتدایی بوده به اتفاق خانواده اش به یکی از روستاهای نزدیک شهر سقز می روند تا در مراسم عروسی یکی از بستگان پدرش شرکت نمایند. عبدالواحد یک مین خنثی نشده از زمان ناآرامی های کردستان را بر می دارد و مین میان دستهایش منفجر می شود.

انفجار مین باعث می شود چشمهای عبدالواحد کور و هر دو دستش قطع گردند . عبدالواحد به درس خواندن و ادامه تحصیل علاقه فراوانی دارد اما مدارس استثتایی از پذیرش و ثبت نام او به علت قطع شدن کامل هر دو دست و نابینا شدنش خودداری می کند تا اینکه ....

هوشنگ میرزایی

درباره کارگردان
هوشنگ میرزایی فارغ التحصیل رشته کارگردانی از دانشکده صدا وسیما در سال ۱۳۷۶ شد . آقای میرزایی با فیلم«سازنه» در دومین جشنواره سراسری سینمای مستند کیش جایزه بهترین فیلم اول را گرفت و از آن پس با فیلم های مختلف در جشنواره های داخلی و خارجی حضوری موفق داشته است .
او در اثرش به مسایل اجتمایی و لایه های محروم جامعه توجه خاص دارد.

ویژگی فیلم
"چیزی شبیه چشمهایم » در نگاه اول فیلمی تلخ از دوران جنگ ایران و عراق است، اما سادگی و اراده یک انسان در رسیدن به هدف می تواند یک الگوی و نمونه منحصر به فرد به نمایش بگذارد. نوجوانی که با نداشتن دو دست و دوچشم می خواهد راه زندگی را پیدا می کند.

تماس با برنامه آپارات
کلیک aparat@bbc.co.uk


مروری بر فیلم هفته گذشته
"احمد محمود، نویسنده انسان گرا"

احمد محمود نویسنده شناخته شده ای در ایران است. اما از او کمتر تصویری دیده شده . د این فیلم احمد محمود از خود و زندگی اش می گوید و قصه خوانی می کند .فیلم ساخته بهمن مقصود لو، نویسنده و منقد قدیمی سینما و فیلمساز مقیم آمریکاست.

گزیده نظرات بینندگان

امید از کرج
من فیلم احمد محمود را دیدم. واقعا" نمی دونم چه جوری بگم عالی بود ، واقعا" تحت تاثیر قرار گرفتم . این فیلم باعث شد که من سراغ کتابهای این شخصیت را بگیرم.

ندا خدابخشی
به تصویر کشیدن فیلم" احمد محمود" به تصویر کشیدن زندگی همه نویسنده های عاشق وطن است که زبانی جز قلم برای بیان ندارند ولی گاهی اوقات متهم شناخت نادرست ما می شوند.

حسام از اصفهان
فیلم احمد محمود ،فیلم بسیار کاملی ،محکم و تاثیر گذاربود. مقدار زمان هر پلان بسیار هوشمندانه انتخاب و از زیاده گویی ویا کم گویی پرهیز شده بود.این فیلم ،تنها بیان کننده یک بیوگرافی نیست ، بیان منظومه ایست شاعرانه به صورتی بسیار دلنشین و دوست داشتنی. هر چند که شخصیت عمیق احمد محمود در قدرت بخشیدن به این فیلم بی تاثیر نبوده، اما نگاه ژرف کارگردان و ادیتور به همراه موسیقی زیبا و بسیار مناسب، باعث خلق فضایی درخور توجه شده است.

عسل سحری
به نظر من در این فیلم بهتر بود کارگردان تصاویر فوت و تشییع جنازه احمد محمود را در بخش انتهایی و پس از پایان صحبتهای او می آورد چرا که در لحظه لحظه فیلم هیچ اثری از نا امیدی و احساسی که بیانگر مرگ باشد در چهره احمد محمود وجود ندارد. تصاویر موجود در فیلم بسیار عالی و شاید بتوان گفت که تا به حال اینچنین تصاویری از این نویسنده در دسترس مردم قرار نگرفته بود.

محسن از تورنتو
این فیلم نیز - مثل فیلم احمد شاملو - تاثیر گذار بودو به مایادآوری می کند که چه سرمایه های اجتماعی داشته و داریم و از وجود آنها بی خبریم و نسبت به آنها آنچنان که باید و شاید توجهی نمی کنیم.به نظر من کارگردان دید مناسبی را در ساخت فیلم به کار نگرفته و با توجه به پیشینه احمد محمودنتوانسته از کاراکترهای کمکی تصویری برای غنا بخشیدن به فیلم استفاده کند. فیلم دارای نکات بسیار قابل توجهی بود که بخاطر اینها باید از دست اندکاران، تهیه کننده و کارگردان آن تشکر کرد.

اجازه میخواهم در خاتمه به یک نکته جانبی و غیر مستقیم این فیلم اشاره کنم و آن نقش حزب (در اینجا حزب توده بعنوان یکی از احزاب قدرتمند سالهای گذشته) در ساختن افرادی همچون احمد محمود ، شاملو .... و بسیار دیگر از نویسندگان و نوازندگان و هنرمندان است.

با نور تاباندن به این ضرورت ( وجود احزاب ) می خواهم بدین وسیله تاکید کنم که اگر می بینیم جامعه ای راه پیشرفت و ترقی و تعالی را طی کرده یا می کند بطور قطع سهم مهمی از این پیشرفت را می بایست به وجود احزاب و کادر سازی آنان ، در آن جامعه بدهیم.

سهمی که سالهاست در ایران از بین رفته و کودتای انتخاباتی فعلی هم که کمر به قلع و قم همین ته مانده از احزاب گرفته ، وضعیت اسفباری را برای آیندگان بوجود آورده است

فرناز
فیلم بدی بود، وقتی راجع به انسانی مثل احمد محمود میخواهیم حرف بزنیم ،بنویسیم،انتقاد کنیم،تعریف کنیم یا فیلم بسازیم باید کمی ظرافت و حوصله به خرج بدیم. حیف و هزاران حیف که از بزرگانی چون محمود و شاملو فیلمی ساخته نشد و اگر شد هم اینقدر بد و بی کیفیت است.

سینا از تهران
مستند احمد محمود نگاهی به زندگی یک نویسنده بی طرف دارد که متاسفانه باید منتظر مرگ باشه و این موضوع خیلی درد ناکه.
است.

دکتر پرویز از کابل
فیلم اشتباهات دوره زندگی نویسنده را نشان نمیداد در حالیکه روند طبیعی زندگی دربرگیرنده قسمتی از اشتباهات است.

ناصر جوینانی
مستند احمد محمود بسیار جالب و قابل توجه بود. نکته ایی که توجه من را به خود جلب کرد این بود که، انسانهای هنرمند زمانیکه به سنین بالا میرسند، بیشتر از سایر افراد جامعه، نیازمند توجه هستند. امیدوارم سطح فرهنگی ما به جایی برسد تا فارغ از عقاید سیاسی و مذهبی، هنرمندان همواره در معرض توجه باشند تا بتوانند مردم را در افزایش سطح قانون مداری و فرهنگ با هم زیستن، یاری دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.