برنامه تفریحی تاجیکی، 16 اکتبر

درود به همگان!!

خوشبختیم که سری زدید به صحفه برنامه تفریحی تاجیکی بی بی سی!

مطالب اصلی برنامه ما در این هفته:

محفل شعر تیمور ورقی، خبرنگار و شاعر مقیم مسکو؛

خبری از تحولات بزرگ در عرصه طب در تاجیکستان؛

نخست نمایش فیلم تاجیکی "بیهوده خارم می کنی" در کاخ جامی؛

خوش خبر از بازی تیم نوجوانان فوتبال

و صحبت با شاعره مهرالنسا

محفل شعر

در اتحادیه نویسندگان تاجیکستان محفل شعر تیمور ورقی، شاعر و خبرنگار تاجیک مقیم روسیه دایر شد.

آقای ورقی در گذشته نیز در تاجیکستان محافل شعر برگزار کرده بود. در محفل شعر آقای ورقی برخی از چهره های سرشناس ادبیات و فرهنگ تاجیکستان، از جمله شاعر گلرخسار، درامنویس نور تبرف و دوستداران نظم شرکت داشتند.

نور تبرف در این محفل شعر از آقای ورقی به عنوان یکی از ایجادکاران امیدبخش نام برد.

اما خود تیمور می گوید که تا حال یک کتاب شعرش به زبان روسی به نشر رسیده است و تصمیم گرفته است که شعرهای بتازگی ایجاد کرده (سروده) خود را در یک کتاب دیگری به طبع رساند.

تحولات علمی در تاجیکستان

تاجیکستان در زودترین فرصت به جمع کشورهای تولید کننده سلولهای بنیادی شامل خواهد شد که در ممالک شرقی، هند، ایران این تکنولوژی جدید طب را دارند.

این امر در پی آغاز کار آزمایشگاه جدیدی در دانشگاه پزشکی تاجیکستان امکان پذیر شده و پژوهشگران به کشت سلول استخوان پرداخته اند.

دکتر مسعود میرشاهی، استاد ایرانی تبار دانشگاه پزشکی از پاریس فرانسه و پژوهشگر مرکز تحقیقات این کشور که به ابتکار وی در دانشگاه پزشکی تاجیکستان این آزمایشگاه تاسیس شده است، می گوید که تا شش ماه دیگر نخستین سلولهای استخوان تهیه خواهند شد.

این در حالیست که پژوهشگران عرصه سلولهای بنیادی حالا در جهان گرانترین پژوهشگران محسوب می شوند، زیرا حقوق محققان سرشناس در این زمینه ماهیانه صدها هزار دلار را تشکیل می دهند.

با این وجود، تاسیس آزمایشگاه استفاده و پژوهش سلولهای بنیادی در تاجیکستان را کارشناسان یکی از اقدامات مهم در عرصه علمی در کشور ارزیابی می کنند.

زیرا گفته می شود که در میان کشورهای آسیای مرکزی، تاجیکستان از نخستین کشورهایی است که به پژوهش این عرصه پزشکی مشغول می شود.

نخست نمایش فیلم "بیهوده خارم می کنی.."

هفته گذشته نخست نمایش فیلم "بیهوده خارم می کنی" در کاخ جامی شهر دوشنبه با شرکت تماشاچیان زیادی برگزار شد.

در تهیه این فیلم جدید جوانان صاحب استعداد تاجیک که بیشترشان در شبکه اول تلویزیون دولتی تاجیکستان فعالیت می کنند، شرکت کرده اند.

داستان این فیلم را طلبشاه مقیمزاد نوشته است. وی می گوید که محتوی اصلی فیلم دعوی معمولی یک خانواده است.

دقیقتر دعوی خوشدامن و عروسان و قیاس زندگی اجتماعی مردمان شهرنشین و روستانیشین هم در این فیلم منعکس می شود.

طوره خان احمدخان، هنرمند سرشناس تاجیک در این فیلم نقش پدر را بازی می کند.آقای احمدخان می گوید که جوانان باسلیقه در تاجیکستان که می توانند سینمای تاجیک را توسعه بدهند، زیادند. اما به گفته وی، مشکل اصلی کمبود سرمایه است که برای پیشرفت عرصه سینما موانع ایجاد می کند.

رجبعلی قلندر، پرادیوسر یا فراورگر فیلم "بیهوده خارم می کنی" است. آقای قلندر می گوید که پیدا کردن سرمایه برای تهیه فیلم مشکل بود، اما موفقیت وی آن بود که او بیشتر با تاثیرگذاری به احساسات ملی و وطن دوستداری سرمایه گذاران ضروری برای تهیه فیلم را جمع آوری کرد.

و سراج الدین غفورزاد، تهیه کننده فیلم است. آقای غفورزاد می گوید که تهیه فیلم را در کرسی دانشجویی آغاز کرد. به گفته سراج الدین در تهیه این فیلم هنرمندان سرشناسی که در این فیلم شرکت داشتند، کمک کردند.

افرین فوتبالان تاجیک!!!

و یک خبر نابی داریم از بازی فوتبال در تاجیکستان. در گروه "ب" تیمهای منتخب ایران و تاجیکستان در چهار بازی 10 امتیاز به دست آوردند و این دو تیم به بازیهای نهایی جام آسیای راه خط گرفتند (راه یافتند).

تیم منتخب نورسان (نوجوانان) نپال در گروه "ب" تنها تیمی است که در چهار بازی امتیازی به دست نیاورده و حتی گلی به دروازه حریف نزده است.

تاجیکستان در این دوره مسابقات در شهر کاتماندو تیمهای بحرین، لبنان و نپال را مغلوب کرده و بازی را با تیم منتخب ایران مساوی انجام داد.

تیم تاجیکستان در این بازیها به دروازه رقیبانش 9 توب زده و نگذاشته است به دروازه اش گلی وارد شود که این نشانه بازی خوب خط محافظت تیم محسوب می شود.

بازیهای انتخابی برای شرکت در مسابقات جام آسیایی برای فوتبال بازان زیر سن 16 تیمها در 8 گروه تقسیم بودند و از هر گروه دو تیم غالب به مسابقات اصلی راه خواهند یافت و تیم تاجیکستان به مرحله نهایی راه خط گرفت.

نشر پنج کتاب مهرالنسا در سالهای اخیر

شاعره مهرالنسا می گوید که در چند سال اخیر پنج کتاب آثارش را در تاجیکستان منتشر کرده است. خانم مهرالنسا می گوید که بیشتر ایجادیات وی به عشق و محبت بخشیده شده است.

دو کتاب وی با نامهای "مهراب مهر" و پرصداتر از سکوت" در دست ماست و خانم مهرالنسا می گوید که کتب با تعداد پنجصد عدد نشر شد و از این رو تا به دوکانهای فروش کتاب نرسیده خریداری شده اند.

خانم مهرالنسا یکی از مشکلات اصلی اهل ادب در تاجیکستان را کمبود سرمایه برای چاپ آثارش عنوان کرد. اما به گفته وی با وجود این دشواریها شاعران و نویسندگان تاجیک همیشه ایجاد می کنند و کوشش می کند که آثارشان به دوستداران ادب برسد.

"به تماشا برویم،

به تماشای سمرقند و بخارای شریف.

به ارادت، به عبادت، به زیارت، به ضیا،

به قدمگاه مبارک، به الگوی همه زیبایی،

به سراغ گل و گلدسته کاشی کاری

به سلام هنر و صنعت آیینداری"

مهرالنسا می افزاید بیش از پنجصد شعر او را آوازخوانان در سالهای مختلف موسیقی بندی کرده اند. به گفته مهرالنسا نخستین بار آدینه حاشم، آوازخوان ممتاز تاجیک ترانه وی را آهنگ بست و در برنامه اشاجرا کرد.

اما حالا فخر الدین ملیک، نیگینه امانقولاوا و گروه موسیقی "انیس" از آثار وی استفاده می کنند.

و در اینجا می رسیم به پایان برنامه، اما از شما خواهش دارم، اگر عقیده ای در مورد برنامه ما دارید، به ما بنویسید

تا جمعه آینده، پدرووور!!!