به روز شده:  19:06 گرينويچ - دوشنبه 26 اکتبر 2009 - 04 آبان 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 23 اکتبر

درود به شما هواداران برنامه های تفریحی و موسیقی از بخش فارسی رادیوی بی بی سی.

طبق معمول روزهای جمعه برنامه تفریحی با تازترین و جالب ترین خبر و گزارشها تقدیم شما می گردد.

برنامه این هفته:

هفته فرهنگی اروپا،

نمره کلاسی بر مبنای پنج بهتر است یا بیست؟

نخستین نشریه به زبانهای پامیری،

کمربندهای امنیتی حتمی است.

هفته فرهنگی اروپا در تاجیکستان

هفته فرهنگ و هنر اروپا در تاجیکستان با کنسرت مشترک هنرمندان تاجیک و فنلاندی آغاز شد.

برنامه تفریحی تاجیکی، 23 اکتبر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طول این هفته شماری از فیلمهای ساخته سینماگران از کشورهای مختلف اروپا نیز در شهر دوشنبه نمایش داده شد.

عملخانم گاجی یوا، هماهنگساز مرکز فرهنگی "باختر" و یکی از دست اندرکاران "هفته اروپا" هدف از سازمان دادن این برنامه را مساعدت به گفتگوی تمدنها عنوان کرد.

وی افزود: "اتحادیه اروپا در نظر دارد با برگزاری "هفته اروپا" در ساحه های گوناگون، از جمله فرهنگ و هنر، علم و فناوری و صنعت و موسیقی همکاریهای بیشتری با تاجیکستان داشته باشد."

همچنین نمایندگان دانشکده های مختلف کشورهای اروپایی برای دانشجویان تاجیک امکان تحصیل در دانشکده های کشورهایشان را پیشنهاد نمودند که دانشجویان در برابر تحصیل همچنین کمک پولی دانشجویی نیز خواهند گرفت.

شماره علاقمندان برنامه آغازین هفته فرهنگ اروپایی از شمار صندلیهای تئاتر مایاکوفسکی بیشتر بود و بسیاری از تماشاچیان در کرسیهای اضافی نشسته بودند.

هفته فرهنگ و هنر اروپا در تاجیکستان با کمک مالی نمایندگی اتحادیه اروپا در تاجیکستان همه ساله دایر می شود و در آن هنرمندان تاجیک و اروپایی شرکت می کنند.

مره کلاسی بر مبنای پنج بهتر است یا بیست؟

شهرداری دوشنبه از کارشناسان خواسته است طرحی را آماده کنند که طبق آن سیستم بهاگذاری (نمره دادن) به طالب علمان در مکتبهای این شهر عوض خواهد شد.

در صورت تصویب این طرح، از ماه سپتامبر سال آینده معلمان به شاگردان به جای دادن نمره دو و سه و چهار پنج که حالا رایج است، از مثلا هشت و ده و چهارده و 20 استفاده خواهند کرد.

شوکت سعیدف، سخنگوی شهرداری دوشنبه، گفت: "در اجلاس اخیر مجلس شهر دوشنبه به نهادهای ذیربط دستور داده شده است تا برای اصلاح نظام بهاگذاری در مکتبهای میانه شهر پیشنهادهایی تهیه و به مسئولان شهرداری ارائه کنند."

در این رابطه دیروز در خیابانهای شهر دوشنبه نظر طالب علمان مکاتب و چندی از شهروندان را پرسان شدم.

اما نیسکروز، یک طالب علم کلاس 8 می گوید که دوست ندارد که سیستم ده امتیازی یا بیست امتیازی رایج شود، زیرا به باور او، در آن حالت پدر و مادرانشان اصلا متوجه نمی شوند که فرزندانشان خوب تحصیل می کنند یا بد.

همچنین شهرام، یک طالب علم دیگر نیز سیستم از دو تا پنج امتیازی را بهتر می داند.

محمدنسیم مدیارف، یک ساکن شهر دوشنبه می گوید: "به اندیشه من، این خراجات (تغییرات) بیهوده است، این دیگرگونی دانش شاگردان را در مدارس بهتر نخواهد کرد. بهتر می بود حقوق استادان را بیشتر می کردند، تا معلمان باتجربه برای کار به کشورهای دیگر نروند."

نشریه تازه به زبانهای پامیری

این هفته در شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان، نشریه فرهنگی جدیدی با نام "لازر" به زبانهای پامیری و تاجیکی به چاپ رسید.

به گفته خوشآمد علیداد، شاعر و سردبیر نشریه جدید، چاپ این نشریه با توجه به نبود رسانه ها به زبانهای محلی در بدخشان، بسیار مهم است و هدف از چاپ این نشریه نیز حفاظت و رشد زبانهای پامیری، معرفی و دسترس کردن آثار نظمی و نثری ادیبان محلی به ساکنان منطقه بوده است.

او گفت "نخستین شماره نشریه "لازر" حاوی مطالبی با زبانهای تاجیکی و شغنی بوده است، ولی آنها تصمیم گرفته اند در شماره های بعدی مطالبی را با زبانهای دیگر پامیری یا بدخشانی، به مثل روشانی، وخانی، اشکاشیمی و یزغلامی نیز نشر کنند."

گلنسای رضوانشاه، شاعره و یک تن از مسئولان پژوهشگاه علوم انسانی فرهنگستان علوم تاجیکستان در بدخشان گفت: "به اندیشه من، می بایست که چند سال قبل ما این گونه روزنامه ها را منتشر می کردیم. ، زیرا در نگهداری زبانهای در معرض خطر در بدخشان سهم موثری خواهد داشت؛ چنانچه که امروز می بینیم، جوانان در معاشرت با زبانهای پامیری از کلمه های روسی و تاجیکی بیشتر استفاده می کنند. باید شاعران نیز برای شعر گفتن با زبانهای پامیری بیشتر تشویق شوند."

بدخشان استان کوهستانی در شرق تاجیکستان است که ساکنان آن به زبانهای مختلفی مانند شغنانی، روشانی، برتنگی، اشکاشیمی، وخی یا خیکی، یزغلامی، قرقیزی، شیوه های دروازی و ونجی و گارانی زبان فارسی تاجیکی حرف می زنند.

استفاده حتمی (اجباری) از کمربند در خودروها

از خبرهای تازه دیگری که این هفته منتشر شد، این است که استفاده از کمربند برای مسافران و سرنشینان خودروهادر شهرهای تاجیکستان بار دیگر حتمی شده است.

قرار است نخست ماموران پلیس راه استفاده از کمربندها را در جاده های میان شهرها، نظیر راههای دوشنبه به قرغان تپه، تورسنزاده، کولاب و وحدت نظارت کنند. سپس، استفاده از کمربند در شهرها نیز ضروری خواهد شد.

در خیابانهای شهر نظر برخی از رانندگان را پرسان شدم:

صلاح الدین که بیش از 20 سال سابقه رانندگی دارد، می گوید: "به اندیشه من، این تنها به منفعت کار خواهد بود، زیرا در زمان شوروی نیز تا اواخر سالهای 1990 این قانون رعایت می شد، اما بعدا چون پلیس راه نظاره نمی کرد، به فراموشی رفت."

اما شهرت، همصحبت دیگرم که جوانتر است و چهار سال تجربه رانندگی دارد، می گوید که هرگز از کمربندهای بیخطری و یا امنیتی استفاده نمی کند.

وی افزود: "اگر حتمی شود و پلیس راه این امر را جدی بگیرد، پس ما نیز آن را اجرا خواهیم کرد، اما تا حال بدون کمربند رانندگی می کنیم."

انور، همصحبت دیگرم که بیش از چهل سال تجربه رانندگی دارد و در شهر دوشنبه تاکسی می راند، می گوید: "البته باید استفاده از کمربندهای امنیتی حتمی باشد، زیرا در سایر کشورهای دنیا راننده ها بدون قید و شرط این امر را اجرا می کنند. پس چرا ما نکنیم؟

اما بختیار می گوید: "به فکر من در حدود شهر نباید استفاده از کمربندهای امنیتی را حتمی کنند، زیرا سرعت حرکت ماشینها نه بیشتر از 40 کیلومتر در ساعت است، شاید بهتر است اگر این کمربندها را برای حرکت در جاده های بیرون از شهر حتمی کنند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.