به روز شده:  17:17 گرينويچ - چهارشنبه 28 اکتبر 2009 - 06 آبان 1388

عوام فریب یا خادم ملت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نامه به رئیس جمهور"، نام فیلمی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید. در این فیلم سفرهای استانی محمود احمدی نژاد و نیازهای مردم از نگاه دوربین یک فیلمساز غربی به تصویر کشیده شده است.

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.

این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

نامه به رئیس جمهور

برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

درباره فیلم :

سفرهای پی در پی محمود احمدی نژاد به شهر ها و روستا های مختلف ایران در دور اول ریاست جهموری اش ، واکنش های بسیاری به همراه داشت . طرفداران او این سفرها را یکی از دلیل موفقیت اش در انتخابات اخیر ریاست جمهوری میدانند ، و می گویند اودر این سفرها با مردم ارتباط نزدیک تری پیدا کرده است . اما مخالفان اش او را به موج سواری برروی نیازها و مشکلات مردم و عوام فریبی متهم می کنند.

مقامات دولت آقای احمدی نژاد می گویند درجریان این سفرهای استانی ده میلیون نامه نیازمندان به کمک برای ریاست جمهور ی گرد آوری شده است. فیلم «نامه به رییس جمهور » درباره نامه هایی است که درجریان سفرهایی استانی محمود احمدی نژاد به او داده می شود . فیلم نگاهی است به یکی از سفرهای استانی محمود احمدی نژاد و نیازهای مردمی که فکر می کنند مشکلاتشان از طریق نوشتن نامه به رییس جمهور حل می شود .

پیتر لوم


درباره کارگردان:

پیتر لوم مستند ساز اهل چک است . او تحصیلاتش را در دانشگاه هاروار آمریکا در رشته فلسفه سیاسی در مقطع دکتری به پایان رسانده اما کار دانشگاهی را رها کرده و رو به فیلمسازی مستند آورده است . در کارنامه هنری لوم سه فیلم مستند درباره کشورهای آسیای میانه و پاکستان به چشم می خورد: «پرنده گمشده در قزاقستان» ،«طناب بندباز» و «نمی توان پشت الله پنهان شد»از جمله کارهای این کارگردان است که در کشورهای قزاستان ، چین و پاکستان ساخته است.

ویژگی فیلم:

فیلم ساختاری ساده دارد . فیلمساز با یک رییس جمهور در سفر هایش همراه شده و در کنا رآن با افرادی که موافق و مخالف سیاست های احمدی نژاد هستند ، صحبت کرده است .فیلم صریح و بی واسطه است و تلاش می کند قضاوتی نداشته باشد ، اما به نظر می رسد فیلمساز به دلیل آشنا نبودن با جامعه ایرانی و یا برخی محدویت ها ، در تلاش برای ارایه تصویری متوازن از جامعه ایرانی و مخالفان و موافقان سیاست های محمود احمدی نژاد، چندان موفق نبوده است .

تماس با برنامه آپارات
کلیک aparat@bbc.co.uk

مروری بر فیلم هفته گذشته

" فریدن گله کجاست؟"

به نظر می رسد با گذشت سی سال از انقلاب ایران همچنان نام فریدون گله به عنوان یک سینماگر مولف همچنان مطرح است . فریدون گله فیلم سازی که بیشتر به نسل گذشته سینمای ایران تعلق دارد، بعد از انقلاب ایران عملا" از صحنه سینمایی کنار گذاشته می شود. اما آثار به یادگار مانده او به گونه ای بوده و هست که نمی توان او را از تاریخ سینمایی ایران حذف کرد . چندان که اخیرا" منتقدان ایرانی فیلم "کندو" ساخته فریدون گله را به عنوان یکی از ده فیلم برتر تاریخ سینمای ایران معرفی کردند.. فیلم «فریدون گله کجاست؟» در سال هزارو سیصدو هشتادو دو ساخته شده و در این فیلم نگاهی گذرا به بعضی ازفیلم های فریدون گله به نام های شب و فرشتگان،دشنه ،کافر،زیر پوست شب ،مهر،کندو، دشنه دارد و با همکاران فریدون گله در این فیلم ها درباره او صحبت کرده .

نظرات بینندگان در مورد فیلم

علی از شیراز
فریدون گله رو دیدم.بسیار سپاسگزارم که به سینماگران ایران قبل از انقلاب اهمیت میدید. کاری که مسئولین این نظام ازآن هراس دارند و از چهره های ماندگار اون دوران بشدت فراری هستند .

محسن از تورنتو
فیلم "فریدون گله کجاست ساخته آقای درستکار، متاسفانه درست " کار " نشده بود، ناقص بود و متاسفانه عطشی را که معرفی فیلم توسط آقای صلح جو ، برای من حداقل ایجاد کرده بود ، برطرف نکرد وازهمه مهمتر، بعد از اتمام فیلم ، احساس خوبی را نسبت به کارگردان، وهمچنین آقای گله در من ایجاد نکرد.
فیلم بنظرِمن ،از زاویه خوبی به زندگی نامه ی "فریدون گله" وارد نشده ، به آن نور نتابانده بود...این زاویه "نادرست" از همان عنوانِ "فریدون گله کجاست؟" آغاز شده بود .چون کارگردان و حتما خانم فریماه فرجامی( فامیل و قوم و خویش ایشان ) وهمه ی هنرمندانی که با آنها در مورد فریدون گله مصاحبه شده بود به روشنی میدانستد که آقای فریدون گله کجاست و میدانستند که چند سال پیش در انزوا دارفانی را وداع گفته ولی چرا کارگردان این موضوع بدیهی را درلفافه ی ابهام قرارمیدهد ؟ بنظر میرسد کارگردان میخواسته با ایجاد حس کنجکاوی در بیننده ، زندگی آقای گله را روتوش شده و گزینشی به نمایش در آورد. چرا فریدون گله ، با آنهمه تحصیلات، دانش و آگاهی ، مخصوصا تعهد نسبت به فلسفه اگزیستانسیالیزم، جریانی فلسفی و ادبی که پایه آن بر"مسوولیت" و نیز عینیت گرایی است و در آن هر انسان، وجودی یگانه‌است که خودش روشن کننده سرنوشت خویش است. در انزوا رفت؟ و در انزوا مرد؟

فریدون گله کجاست؟


این فیلم یک نکته قابل تامل داشت، از طریق این فیلم ، من بی اطلاع از نام آقای فریدون گله تا اندازه ای مختصر متوجه شدم ایشان کجا بوده و چه کرده و ولی در دل این اطلاعات نکته ی مهم صحبت آقای کرم رضایی بود که در موقع گرفتن جایزه از دست فرح پهلوی را بیان کرد.
بسیاری از روشنفکران وهنرمندان ، از جمله فریدون گله ، با نیت انسانی خوب ، و انجام مسؤلیت نسبت به اجتماع از طریق ارکان مدرنیته وارد این صنعت شدند ولی در جریان کار دچار تضادهای مختلف شدند. از یک طرف اشتیاق به پولسازی و نگاه به گیشه ازطرف دیگر موانعی که رژیم در خلق آثار ایجاد میکند و از طرف دیگر فضای عدم اعتماد ملت نسبت به هرآنچه مربوط به دولت است
کاش این فیلم با توجه به امکانات خودش ، به این سمت نگاه میکرد و نقدی میداشت به فیلم فارسی و آنچه کرم رضایی و فرح به آن لات و لوتی عنوان دادند .
کاش مصاحبه ها نسبت به زندگی فریدون گله از سطح به عمق میرفت و چیزی به بیننده میداد که برای ساختن فردایش مفید باشد.کاش فیلم از منظر زندگی نه چندان موفق فریدون گله به این مساله می پرداخت که بی مهری سینما بیشترین ضربه را به چه کسی زده؟ به جامعه یا به هنرمند؟و کاش در سایه زندگی فریدون گله به بیننده ها متر و مقیاسی میداد تا بتوانند به کمک آن هنرمندان واقعی را در صنعت سینما از بیزنس من های بنده ی گیشه و بنده ی مقرارت دولتی تمیز دهند.

پیمان داوودی از وین
در مورد فیلم "فریدون گله کجاست؟"؛ با توجه به قطع شدن های پی در پی گفته ها و خاطرات همه ی آن بازیگران قدیمی، احساس میکنم که کارگردان با توجه به شرایطی که دیگر ۳۰ سال است برایمان آشکاروعادی شده است، ناچار ازحذف جملاتی ازگفته های مصاحبه شوندگان بوده است. کاش حداقل برای برنامه آپارات، نسخه ی بدون سانسور این فیلم را می فرستادند و با یکی از همین بهانه های معروف، خودشان را "از هرگونه مسئولیت برکنار" می دانستند و بی بی سی را گناهکار معرفی میکردند! (که صد البته ما "عاقل شدگان" دانیم که اصل قضیه چیست) به این ترتیب، ما علاقمندان سینما میتوانستیم نکات دقیق تر و ریزتری از زندگی و احوال وعادات و نظرات این کارگردان شاخص و صاحب سبک ولی گمنام سینمای ایران را بدانیم. من فکر میکنم هنوز هم دیر نشده باشد. و شاید بتوان مجددا نسخه ی قیچی نخورده ی این مستند را به نمایش گذاشت.
اشکالات فنی فیلم عذرش موجه است. اما سازنده میتواسنت نگاه عمیق تری به فیلم های گله داشته باشد. اینکه مثلا چرا کسی که "کندو" را ساخته است، به ناگاه به سراغ دو چهره محبوب (گوگوش و بهروز وثوقی) میرود و سومین فیلم از زنجیره فیلم های تماشگر پسند (و ضامن گیشه) این دو بازیگر را میسازد؟و آنهم فیلمی که نه از جنس دو فیلم قبلی، شاد و "نوروزی" است و نه بعنوان یک فیلم "معنی دار" حرفی برای گفتن دارد؟.کاش پیش از آن که فریدون گله عزیز، "زنده یاد" شود، مصاحبه کنندگان کمی به این مباحث پرداخته بودند،که توضیح هیچ منتقدی به اندازه حرفهای خود سازنده معتبر و حقیقی نیست .

پژمان محمودی
به نظر من این فیلم به ما میفهمونه که چه جوری داریم یکی یکی اسطوره های سینما رو از دست می دهیم.ونشونمون داد که آنها چگونه گوشه نشین شدند یا کنار گذاشته شدند.

پرویز از کابل
فیلم را دیدم واقعأ عصاره سینما وسینما گری اصیل ایرانی دراحساسات کارگردان محترم مشاهده می شد که با آغاز طوفان سیاست ایدیولوژیک پژمرده شده است. این چیزیست که ما چندین بار در افغانستان تجربه کرده ایم.

حمید رضا فیروزی
اگر آقای گله پس از انقلاب در سینمای ما کار می کردند وضعیت فیلم سینمایی ما این طور نبود.در ابتدا آقای گله به خودشون ظلم کردند و بعد به سینمای ایران ظلم کردند. سینمای آقای گله به گونه ای بود که در حال حاضر هم تماشاچی می تواند با شخصیتهای آن ارتباط برقرار کند.

امید بهروزی
من با دیدن فیلم فریدون گله بود که ایشان را شناختم . شخصی که بنظر من نقشی زیادی در زیرساختهای فکری جامعه قبل از انقلاب و حتی بعد از انقلاب داشتهاست. من با دیدن فیلم فریدون گله متوجه شدم که او سهم زیادی در شکل دادن و هدایت فیلم فارسی قبل از انقلاب داشته ولی متوجه نشدم که چرا چنین شخصی باید در انزوا بمیرد؟ بدون اینکه به سؤالات بیشمار بوجود آمده جواب دهد؟
فریدون گله به اعتراف خودش در فیلم دچار سردرگمی شدید بوده و کسی که دچار سردرگمی است نمی تواند دیگران را از سر در گمی نجات دهد.
فریدون گله به اعتراف خودش در این فیلم، دایما دچار اضطراب و دوگانگی بوده که بین سنت و مدرنیته، بین رفتن به فرودگاه و نرفتن بخانه، در رفت و آمد بوده است ولی دوستانی که با او کار کرده بودند متاسفانه علت این اضطراب را توضیح ندادند. متاسفانه هنوز بین ماجا نیفتاده که حتی بعد از مرگ کسی او را بشکافیم و درسهای لازم را بیرون بیاوریم . فقط دوست داریم همه چیز تزیینی باشد . شاید بی دلیل نیست که مقامات هم رای ما را تزیینی میخواهند.
به هر حال فیلم گفت فریدون گله فعلا کجاست ولی نگفت که دیروز و دیروزها کجا بوده است؟

سامان از ایران
من اولین باری هست که به برنامه ی شما ایمیل میزنم ودلیل آن جذابیت سه فیلم آخری بود که نشان دادید. درمورد فیلم فریدون گله کجاست باید بگویم که فیلم جالبی بود ولی جای تاسف است که ما چهره های ماندگار خود مخصوصا درهنررازود به فراموشی می سپاریم حال چه آن فرد زنده باشد یا از دنیا رفته باشد و پس ازمرگ برای مدت کوتاهی او را یاد میکنیم بدون اینکه برای تشکراززحمات او کاری کنیم .ولی نکته جالب آنجا بود که فریدون گفت:
ایرانی تا ابد همیشه پایدار است وخواهد بود حتی اگر شرایط سختی را سپری کند وهیچگاه هوییت خود را فراموش نمیکند.

پیتون
هرهفته یک مستندی با موضوع جالب در این برنامه پخش می شود.
۱- درفیلم فریدون گله با وجود استفاده ازفیلم های قدیمی فارسی کارگردان می توانست ازصدای بهتری ازفیلم اش استفاده کند. مثلا"برای مصاحبه اش می توانست جای بهتری را انتخاب کند.
۲-حتی این روزها هم می شود فیلم های قدیمی را با کیفیت بهتری که دراین فیلم استفاده شده بود ،پیداکرد.
۳-متوجه نشدم که آیا فیلم سازقادربه استفاده ازهمه ی پرسش شونده ها در این فیلم بوده یا نه؟ این را به این دلیل مطرح می کنم که به نظرمی رسد کارگردان طرح مشخصی برای انجام گفتگو ها نداشته به جزءپیدا کردن جوابی برای این سوال که فریدون گله کجاست؟درست بعد از گذشت پنج دقیقه از نمایش فیلم من ازاین فیلم نامید شدم. با همهء اینها از بی بی سی فارسی برای نشان دادن هنر و فرهنگ ایرانی تشکر می کنم.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.