فیلم 'یک پیامبر' بهترین فیلم فستیوال فیلم لندن شناخته شد

Image caption از چپ به راست: یارون شانی (سازنده "عجمی")، طاهر رحیم (بازیگر فرانسوی فیلم "یک پیامبر")، جان هرت (بازیگر)، جک تورن (سازنده "کتاب پیشاهنگی پسران")، یوآو شامیر (سازنده فیلم مستند "افترا")، و سلیمان سیسه (کارگردان فیلم "بگو که هستی")

جایزه "ستاره لندن" به فیلم "یک پیامبر" ساخته ژاک اودیار فیلمساز فرانسوی تعلق گرفت.

در مراسمی که چهارشنبه شب (۲۸ اکتبر) در تالار اینر تمپل لندن برگزار شد، انجلیکا هیوستون بازیگر سرشناس آمریکایی (دختر جان هیوستون) جایزه ستاره لندن را به ژاک اودیار سازنده فیلم "یک پیامبر" اهدا کرد.

این جایزه که یک گوی سیاه رنگ است که ستاره ای در میان آن کنده شده، جایزه ای کاملا جدید است و به بهترین فیلم فستیوال اهدا می شود.

این نخستین بار است که فستیوال فیلم لندن که فستیوالی غیر رقابتی است، جایزه ویژه ای را برای بهترین فیلم فستیوال تعیین کرده است.

هیئتی از داوران مرکب از متیو کاسوویتس، جارویس کاکر، جان اکومفرش و شارلوت رمپلینگ به ریاست انجلیکا هیوستون، داوری در مورد فیلم های فستیوال را به عهده داشتند.

انجلیکا هیوستون هنگام اهدا جایزه به کارگردان فیلم "پیامبر" آن را چنین توصیف کرد: "فیلم پیامبر یک شاهکار است. بلندپروازی، خلوص نگاه و شفافیت هدف از آن یک اثر کلاسیک ساخته. ژاک اودیار، با داستان گویی خلاقانه و روان، بازی های عالی و تم های جهانی، یک فیلم عالی ساخته است."

"یک پیامبر" داستان یک جوان خلافکار عرب تبار فرانسوی است که پس از دستگیری، در زندان به گانگستری قدرتمند تبدیل می شود. این فیلم که در فستیوال کن امسال نیز شرکت داشت، مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و رقیب اصلی فیلم "روبان سفید" ساخته میشل هانکه برای دریافت نخل طلای کن بود.

هیئت داوران همچنین از فیلم زیبای "جاده" ساخته جان هیل کوت، به خاطر دید نفس گیر، بازی های فوق العاده و بیان سیاسی عمیق اش، تقدیر به عمل آورد.

Image caption پوستر فیلم "یک پیامبر"

علاوه بر این، فیلم "کتاب پیشاهنگی پسران" ساخته جک تورن، جایزه بهترین فیلم یک فیلمساز نوظهور را به خود اختصاص داد. هیات داوران این بخش، جک تورن را نویسنده ای شاعر با تخیلی عجیب و استعداد داستان گویی فوق العاده توصیف کرد.

هیئت داروان همچنین در این بخش، از فیلم "ناپدید شدن الیس کرید" ساخته جی بلک سان تقدیر به عمل آورد.

جایزه ویژه ساترلند نیز به فیلم جسورانه "عجمی" ساخته مشترک اسکندر کوپتی و یارون شانی از اسرائیل تعلق گرفت. این فیلم داستان چند جوان عرب فلسطینی ساکن اسرائیل است که به شیوه پالپ فیکشن، فیلم مشهور ساخته کوئینتین تارانتینو، روایت می شود.

داوران نیز آن را فیلمی معرفی کردند که داستانی مهم را به شیوه ای سینمایی و جذاب روایت می کند.

جایزه گریرسن که همه ساله به یاد جان گریرسن سینماگر انگلیسی و از پیشگامان سینمای مستند جهان اهدا می شود، به فیلم مستند «افترا» ساخته یائوو شمیر مستندساز اسرائیلی تعلق گرفت.

نیک برومفیلد مستند ساز شهیر انگلیسی که ریاست هیات داوران این بخش را به عهده داشت هنگام اهدای جایزه، درباره علت انتخاب این فیلم به عنوان بهترین فیلم مستند، گفت: "افترا، فیلمی فوق العاده است که آنچه را یک فیلم مستند می تواند انجام دهد، به بهترین شکل انجام می دهد و ما را وا می دارد که در تصورات خود در باره یک موضوع مهم و پیچیده، تجدیدنظر کنیم."

برومفیلد، شجاعت روشنفکرانه و جسارت فیلمساز را ستود و فیلم او را شایسته دریافت جایزه بهترین فیلم مستند فستیوال دانست.

از سوی دیگر، جان هرت بازیگر برجسته انگلیسی به خاطر بازی درخشان اش در فیلم های "قفسه ۴۴ اینچی" و "محدوده های کنترل" ساخته جیم جارموش، جایزه بهترین بازیگر فستیوال را به خود اختصاص داد.

جایزه ویژه موسسه بی اف آی لندن نیز به وسیله شارلوت رمپلینگ به سلیمان سیسه سینماگر اهل مالی و کارگردان فیلم "به من بگو کیستی" اهدا شد.

پنجاه و سومین دوره فستیوال فیلم لندن پنجشنبه شب با نمایش فیلم "بچه ناکجا آباد" ساخته سم تایلر وود به کار خود پایان می دهد.

مطالب مرتبط