به روز شده:  18:33 گرينويچ - چهارشنبه 04 نوامبر 2009 - 13 آبان 1388

قاتل یا بازیگر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

" آمریکایی فراری" نام فیلمی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید.

این فیلم یک مستند جنایی سیاسی درباره یک قاتل و ارتباط مقامات حکومت ایران و آمریکا با ترور یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در آمریکاست . در این فیلم روایت های تازه ای از قتل علی اکبر طباطبایی ، از مقامات نزدیک به حکومت شاه توسط حسن عبدالرحمن ارایه می شود. حسن یک سیاهپوست آمریکایی است که نام اصلی اش دیوید است . او اکنون حدود ۳۰ سال است که در ایران زندگی می کند و در مطبوعات ، خبرگزاری و همچنین تلویزیون دولتی انگلیسی زبان ایران در بخش های ویراستاری و سردبیری کار کرده است .

امریکایی فراری

تماس با برنامه آپارات
کلیک aparat@bbc.co.uk

درباره فیلم :
فیلم «آمریکایی فراری»سرنوشت و حکایت دیویدبلفیلد است،دیوید زندگی و چگونگی فراراز آمریکا و ورود به ایران را تشریح می می کند. او ادعا می کندکه علی اکبر طباطبایی را به حکم ایت الله خمینی رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران ترورکرده است.

ژان دانیل لافند کارگردان فیلم آمریکایی فراری یا "حقایق درباره حسن " می گوید : "درسال ۲۰۰۱ در جشنواره فیلم کن در حال تماشای فیلم سفر قندهار به کارگر انی محسن مخملباف ، متوجه حضور بازیگری شدم که مرا متعجب کرد. حضوراو در این فیلم و ایران مرا بر آن داشت که فیلمی درباره او بسازم."

دیوید بلفید در هیجده سالگی مسلمان می شود و نام داود صلاح الدین را انتخاب می کند. اود در سال ۱۹۸۰ در"واشنگتن "علی اکبر طباطبایی ، سخنگوی محمد رضاپهلوی را به قتل می رساند و به ایران فرار می کند .از همین سال نام او در لیست مجرمین تحت تعقیب آمریکا قرار می گیرد.

درباره کارگردان:
"ژان دانیل لافند" در فرانسه به دنیا آمده وحالا در کانادا زندگی می کند،استاد فلسفه بوده اما دنیای فلسفه را رها می کند و به ساخت فیلم های مستند رو می آ ورد در کارنامه هنری او بیش از دوازده فیلم مستند به چشم می خورد، نکته جالب توجه در کارنامه هنری ژان دانیل لافند این است که او درباره ایران فیلم دیگری به نام "سلام ایران – یک نامه فارسی" ساخته است . در این فیلم کارگردان با همراه فردی به نام "امیر"می شود، امیر پس از هجده سال میخواهد به ایران برود و کارگردان آنچه را که او ایران می بیند به تصویر می کشد.فیلم "آمریکایی فراری " در ۲۰۰۶ ساخته شده است.

ویژگی فیلم:
این فیلم نمونه ای از یک فیلم مستند حرفه ای هست که در آن فیلمساز با تحقیق و جست و جو به کند وکاو درباره ابهامات یک موضوع پرداخته است و سعی کرده دیدگاه های موجود در در این زمینه را بدون قضاوت در اختیار بیننده بگذارد. با اینحال جای مقامات ایرانی در این جست و جو خالی است .

ژان دانیل لافندمروری بر فیلم هفته گذشته

"نامه یه رئیس جمهور"
سفرهای پی در پی محمود احمدی نژاد به شهر ها و روستا های مختلف ایران در دور اول ریاست جهموری اش ، واکنش های بسیاری به همراه داشت . طرفداران او این سفرها را یکی از دلیل موفقیت اش در انتخابات اخیر ریاست جمهوری میدانند ، و می گویند اودر این سفرها با مردم ارتباط نزدیک تری پیدا کرده است . اما مخالفان اش او را به موج سواری برروی نیازها و مشکلات مردم و عوام فریبی متهم می کنند.

مقامات دولت آقای احمدی نژاد می گویند درجریان این سفرهای استانی ده میلیون نامه نیازمندان به کمک برای ریاست جمهور ی گرد آوری شده است. فیلم "نامه به رییس جمهور" درباره نامه هایی است که درجریان سفرهایی استانی محمود احمدی نژاد به او داده می شود فیلم نگاهی است به یکی از سفرهای استانی محمود احمدی نژاد و نیازهای مردمی که فکر می کنند مشکلاتشان از طریق نوشتن نامه به رییس جمهور حل می شود.

نظرات بینندگان در مورد فیلم

زمان پخش

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.
این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.
برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

سعیده
صحبت کردن احمدی نژاد برای مردم روستا بسیار جالب و حتی بامزه بود .با دیدن این فیلم میشه براحتی فهمید افرادی مانند احمدی نژاد به چه شکل از فقر وبه دنبالش نااگاهی مردم شریف و پاکی که سیاست های غلط همین مسئولین دلیل فقر اونهاست، کمال سوء استفاده را می برند.احمدی نژاد با این رفتارها به فقر و محرومیت مهر تائید میزنه .در کل احمدی نژاد یه دن کیشوت واقعیه.

جمال از سقز

این فیلم گوشه ای از واقعیات تلخ جامعه ما بود هر چند به نظر تمام قضیه را به خوبی نشان نداده بود.

این مسئله بیشتر از فقر وبیسوادی قسمتی از قشر پایین جامعه است که مسائل را سطحی میبینند و دلیل و ریشه و درمان این دردها را نمیدانند وبه این کارها متوسل میشوند و به باور من اینها نه تنها افتخاری برای مقام هیچ کشوری باشد بلکه مایه سرافکندگی و خفت آنان میباشد که این افراد به این وضع بیفتند.

فیلم به نظرم خوب وکامل نبود ودرباره نتیجه واثر این نامه ها وجوابهائی که دریافت کرده اند خوب نپرداخته همچنین نظر مخالفان سیاست های محمود احمدی نژاد خوب وجامع منعکس نشد و در نهایت کسی که با جامعه ایرانی آشنا نباشد با دیدن این فیلم فکر نکنم نظر درستی درباره جامعه ایران پیداکند .مثلا در مورد استقبال ونامه دادن به یک مقام بالا در محیط های کوچک ، اگر شخصیت سیاسی مهمی وارد شود به این ترتیب استقبال میشود کما که قبلا برای شاه ورئیس جمهورهای قبلی هم همین جور به استقبال میروند واین یک فقر فرهنگی هست .یک مورد خودم شاهد آن بودم در سقز در دور دوم رئیس جمهوری آقای رفسنجانی با آنکه مردم آنجا حتی به او رای نداده بودند ، تعداد زیادی از مردم به دیدنش واستقبالش رفتند.

این قبیل فیلم سازها برای موفقیت بهتر باید با فیلم سازهای داخلی ومحلی آشنا به شرایط محیط مشورت کنند وامیدوارم که با بالا رفتن سواد وآگاهی وشعور مردم دیگر کمتر از این صحنه ها را شاهد باشیم.

میثم از برازجان
نامه ای به رییس جمهور نمایشی کمدی بود در درقالب فیلمی مستند از فقر فرهنگی و سواد موجود میان اقشار عمدتا محروم جامعه.کارگردان با نفوذ خود در توده مردم و نزدیکی به رییس جمهور این واقعیت را به خوبی به تصویر می کشد.

یعقوب م از تهران

از این فیلم به وضوح میتوان تفاوت سطح دیدگاه ها رانمایش می دهد. مردمی که کمتر آگاهی دارند ، با اینکه میدانند نامه هایشان به جایی نمیرسد ، به راحتی و با چند تا شعار جو گیر میشوند و طرفداری میکنند و امیدوارند که فرجی شود ولی جامعه شهری اگاه شده و میداند که همه این کارها برای عوام فریبی است.

عباس از سمنان
این فیلم (نامه به رییس جمهور) نه ارزش هنری داشت و نه از نظر مضمون بی غرض و صادقانه بود. یک فیلم سفارشی-تبلیغاتی ضعیف بود.

مسیحا رهنما
محمود خدمتگزاره نه برای من و شما برا اونا که چشمشون به تلویزیون رهبره وگوششون به مداحی این حاجی و اون حاجی.محمود خدمتگزاره اوناست که دینشون همونه که رهبربگه.

محمود سرور اوناست که اعانه میخواهند تا بیکار نشن و بچه شون از دانشگاه اخراج نشه. اونها کاری ندارن دنیا کجاست همین که فعلا فقط ما مسلمونیم وهمه دنیا فاسد وظالم هستن کلی خوشهالشون میکنه چون رهبرشون اینو گفته!

محمد از ری
این اخبار دروغ و صحبتهای مردم فریب برای فریب بخشی از افراد نا آگاه در مناطق کم جمعیت است.مردم. این حرفها جایی در تهران و شهرستانهای بزرگ نداد.

امیر از خرم آباد
مستند نامه به رییس جمهورمشکلات مردم ایران رو نشون داد و اینکه مردمی که در شهرهای مختلف به استقبال احمدی نژاد می آیند در واقع برای حل مشکلات زندگی خود می آیند نه برای علاقه به شخص احمدی نژاد . این مستند قسمتی از واقعیتهای ایران را به خوبی نشان داد.

محسن از تورنتو

کار پتر لوم در فیلم "نامه به رئیس جمهور" - بنظر من - بسیار فراتر از یک فیلم ِ مستند بود . شاید غلو نباشد اگر بگویم این فیلم یک تز دانشگاهی در موردِ یک بخش از تاریخ ِمعاصر ایران و یا یک اشانتیون از یک گزارش تحقیقی مفصل و عمیق بود. شایسته گفتن است که نگاه پترلوم بسیار عمیق و زاویه نگاه او به این موضوع بسیار منصفانه و بی طرفانه بود . آیا او زبان فارسی را متوجه میشده یا نه ولی اگر هم میدانسته خیلی بیشتر از یک ایرانی از تاریخ ایران با خبر بوده .
فیلم ، فیلم تاریخی ، ماندگار ( بعنوان یک فیلم مرجع) و به همان اندازه فوق العاده بود. چرا که بدون روتوش و بدون ملاحظات معمول هنرمندان ِ ایرانی ارایه شده بود. فیلمی بود که احتیاج به توضیح اضافی نداشت.

کار پترلوم چند فصل داشت که هر فصل آن پر بار بود و پر حرف و پر مطلب. شخصیت اصلی فیلم - غیر از رئیس جمهور ، آن کارگر نقاشِ با چهره خندان بود.نکته جالب برای من ، نگاه این کارگر ساده نسبت به زندگی و خوش بینی او نسبت به آینده بود . درخواستی از رئیس جمهور نداشت و در پایان فیلم به نوعی نشان داد که چطور این کارگر در زندگی به تعادل رسیده و خود را برای هر شرایطی آماده می بیند.

یک فصل معنا دار دیگر این فیلم ، رفتن معنادار کارگردان به شهر رئیس جمهور بود و شنیدن حرفهای هم شهریهای رئیس جمهور از گذشته ی اوحرف اصلی را بقال محل احمدی نژاد - با خنده و شوخی - زد که ما مجبوریم طرفدار او باشیم. و حتی حرفهای طرفدارش نیز به نوعی معنادار بود آنجا که مرد بسیار طرفدار او گفت " مردم در ظاهر یک حرف را میزنند ولی در قلب حرف دیگری را اعتقاد دارند".

فصل دیگر جنس ِ صحبتهای رئیس جمهور با مردم مخصوصا با مادر شهید - بدون روتوش - بود که نشان میداد صدا و سیما با سانسورها و روتوشهایش چه خدمتی را در این سالها به مقامات در ایران کرده و میکند و چگونه اجازه نمیدهد مردم، به اصل درون مقامات پی ببرند . مادر شهید با چهره ای گرفته و گریان درخواستی از رئیس جمهور داشت. رئیس جمهور شیشه قاب را بوسید و گفت: پسر تو که رفته به آسمانها حالا چی؟

نامه به رئیس جمهور

از خیلی پیش سفرهای استانی احمدی نژاد برای من جالب بود هر وقت مطلبی در مورد آن پیدا میکردم با علاقه میخواندم. چون در دو سه سال قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ یکبار شهبانو فرح به محله ما آمده بود و من مثل بچه های این فیلم و خیلی دیگر از مردم فقیر و بدبخت به دنبال ماشین او می دویدم . خیلی دلم میخواست صورت فرح را آن روز ببینم ، فکر میکردم دنیای او با دنیای ما خیلی فرق دارد و میخواستم این تفاوت را از روی چهره ی او ببینم . آن روز - مثل گوشه ایی که این فیلم نشان داد- دور ماشین ِ فرح غلغله بود .
خیلی دلم میخواست تفاوت این سفرهای احمدی نژاد را با سفرهای گداپرورانه شهبانو فرح به شهرها و روستاها مقایسه کنم . این فیلم بنظر من یک سند بسیار مستدل برای این مقایسه بشمار میرفت.

داریوش

مطمئنا با پخش این فیلم ضمن پذیرش ریسک ریزش تعداد قابل توجهی از مخاطبان، مقادیری دشنام و نفرین هم نصیب خود کرده اید. با کنجکاوی فیلم را تعقیب کردم تا ببینم این فیلم چه نکته ی مهمی را رو می کند که باعث انتخاب و پخش آن در برنامه آپارات شده، اما وقتی که متوجه استفاده ی سازنده ی فیلم از راش های سازمان صدا و سیما شدم ، ماهیت تولید این کار برام روشن شد. مطمئن باشید که دستمزد کار این مستند سازِ به اصطلاح مستقل رقم بسیار مناسبی بوده است که از طرف عوامل حکومتی تامین گردیده. من این حرف را نه به عنوان مخاطب بلکه به عنوان یکی از افراد این صنف میزنم. ما که درایران کننده ی این کاریم به این راحتی ها دست مان به این راش های اصلی نمیرسد. به طور مثال به پلان مصاحبه با احمدی نژاد توسط گزارشگری با میکروفن صداوسیما نگاه کنید که جز دوربینِ مسلط مربوط به گزارش او دوربین دیگری در محیط نیست. یا مثلا پشت صحنه های ورود احمدی نژاد به محل سخنرانی رسمی ، هر دوربینی به این جور جاها اجازه ورود نداره .

به هرحال، نمایش این فیلم ، به صرف این که یک فیلم مستند است ، در این شرایط تاریخی، نمی تواند برای شما توجیهی انسانی باشد. پس لطفا بروید و به دنبال توجیهی انسانی بگردید. من از آنهایی نیستم که با سری داغ شده به آدم فروشی و خیانت متهم تان کنم. ولی مطمئن هستم که اگر فرصتی را که در اختیار شماست را در اختیار داشتم، اینگونه حرام تصاویری نمی کردم که اکنون، برای بسیاری داغ ها بر دل می نشاند. خسته نباشید از این همه بی طرفی .

مهین

فیلم جالب و واقعا بی طرفانه ای به نظر می آمد. و جالب اینکه مردم هم خیلی راحت و باز نظراتشان را می گفتند.

مختار از کرمانشاه

این فیلم به خوبی بیانگر ساده بودن افکار عمومی در بین مردم ایران بود و کارگردان آن با وجود اینکه ایرانی نبود ولی بخوبی واقعیتها را به نمایش کشید.

احسان بهرام پور

فیلم واقعا" یک طرفه بود ،اصلا" حرفی نبود، واقعا" سردرد گرفتم،هرچند که با چند دقیقه آخر فیلم یک کم سردردم بهتر شد.

رضا صفری

فیلم این هفته فوق العاده بود به چند دلیل ، اول اینکه نشان داد حرف مردم راجع به مملکت چیه.دوم: نشان داد شبکه بی بی سی همیشه یک طرفه به قضاوت نمیره. سوم: عوام فریبی را به درستی نشان داد.

ام او وی
فیلم "نامه به رئیس جمهور "، آیینه ی مجمل و کوچکِ سفری بود از منش ، رفتار، نوع نگاه ،و شخصیت آقای احمدی نژاد و از همه مهمتر نشان دادن تلقی و اقدامات بی حساب و کتاب او ،در اداره کشور ،جالب بود و عجیب، که یک فرد خارجی ، که فرهنگش با فرهنگ ما فرق دارد و زبانش هم زبان ما نیست، توانسته از ضرب المثل هر کس را خواستی بشناسی با او یک سفر بکن ، استفاده کرده وبا یک سفر این آدم را به مامعرفی کند.

فیلمساز با هنرمندی و دقت و ریز بینی تمام، بدون هیچ اعمال نظری با سندهای متقن که مولای درزش نمیرود ، به این سؤال بطور مستند پاسخ داده بود که آیا احمدی نژاد رئیس جمهور مردمیست یا عوام فریب؟

نکات بسیار ظریفی توسط این فیلم جلوی چشم بیننده قرار داده شد بود از جمله تفکر جدا سازی جنسیتی تا حد جداسازی نامه های زنانه و مردانه .

کاش این فیمساز می توانست قسمت دوم این فیلم مستند خود را نیز بسازد .کاش این فیلمساز می توانست باز به ایران بیاید و میتوانست باز همراه احمدی نژاد، در دور جدید سفرهای استانی او به خراسان رضوی میشد و ماهیت تعداد قلیل کسانی که به اسم مردم به دنبال ماشین او میدوند را نشان میداد و با نگاه تیز بین اش به اما و اگرهای سفرها استانی این دوره که چون دیگر نمی تواند رئیس جمهور شود و احتیاج به مردم فریبی ندارد می پرداخت و از این زاویه به موضوع مهم آسیب‌شناسی سفرهای استانی گذشته ، شتاب‌زدگی تصویب مصوبه‌ها ، بدون انجام کار کارشناسانه ودلایل آن می پرداخت .

این فیلم نکات بسیاری در اثبات مردم فریبی احمدی نژاد داشت.فیلم جالبی بود برای کسانی که به دنبال واقعیت ها هستند چون مطمئن هستم کسانی که در وجودشان جز منافع زودگذر شخصی، کسی یا چیزی وجود ندارد ، این فیلم هم برای اثبات عوام فریبی احمدی نژاد بس نیست .

ناصر

من فیلم " احمدی نژاد " را در دوبخش نقد می کنم .

انتقاد فنی: تصاویر شفاف و با کیفیت بود. ولی کیفیت صدا بسیار پایین بود. در ضمن گسستگی سکانسها، شاید بیننده را خسته کند. بهتر بود کارگردان با هدف خاصی موضوع را انتخاب و سکانسها را به ترتیب می چید.

انتقاد محتوایی: در ابتدا به نظر می رسد که فیلم به سبک فیلمهای تبلیغاتی صدا و سیما تهیه شده است. اما در انتها متوجه این موضوع میشویم که حداقل در تهران نظرات تا چه اندازه با شهرستانها متفاوت است.

امیر-نوشهر

من ۲ بار این مستند رو نگاه کردم و خیلی خوشم اومد چون از واقعیت این مستند لذت بردم و چون خودم دارم این مسائل رو توی این جامعه از نزدیک حس میکنم برایم خیلی جالب بود هر چند واقعیت این جامعه تلخ است .
تشکر میکنم از برنامه شما و از این مستند ساز ماهر.

بهناز از نروژ

ازپخش برنامه مستندی که در مورد احمدی نژادبود کمال تشکر و سپاسگزاری دارم.آیا واقعا شخصیت مردم و فرهنگ ایرانی این بود که ما در فیلم دیدیم؟
لطفا در برنامه نوبت شما در این هفته یک روز مطلبی را در مورد این بگذارید تا مردم نظرشان را در مورد این فیلم مستند بگویند.

پویا

دانشجوی سال آخر مکانیک هستم . برای اولین بار بود برنامه آپارات را دیدم . با دیدن فیلم نامه به رئیس جمهورواقعیتش حقارت شدیدی به من دست داد تا جایی که از ایرانی بودنم احساس شرم کردم. فیلم تا حد خوبی می توانست دو فاکتور اساسی ایجاد و حفظ دیکتاتوری درون هر کشوری رو بیان کند. همون هایی که ناصر الدین شاه ازش نام برده یعنی جهل و فقر و نا آگاهی از حقوق انسانی و شخصی . به قول معروف " اگه می خواهی دیکتاتوری داشته باشی کافیه ملت را گرسنه نگه داری".ولی این پایان نیست ایران هنوزسرشار از مغز های بزرگی هس یک روزی دوباره بزرگی رو به این مملکت بر می گردانند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.