نامه سینماگران به وزیر ارشاد در خصوص ممنوع الخروج‌ها

Image caption جعفر پناهی هنگامی که راهی پاریس بود از خروجش جلوگیری شد

9 تشکل صنفی خانه سینما در نامه ای سرگشاده به محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در اعتراض به ممنوع الخروج شدن سه نفر از سینماگران ایرانی خواهان پیگیری و حل مشکل آنان شده اند.

جعفر پناهی، فاطمه معتمد آریا و مجتبی میرتهماسب سه سینماگری هستند که هنگام خروج از مرز ایران در فرودگاه از سفر آنها ممانعت شد.

در بخشی از این نامه خطاب به وزیر ارشاد آمده است: "بیش از یک ماه است که از ممنوع الخروج شدن تعدادی از همکاران ما می‌گذرد. آنها درست در روزهایی که جنابعالی به نمایندگی از ایران در مرکز فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، شرکت کرده بودید، با برخوردی زننده از انجام سفرهایی فرهنگی بازماندند. این سینماگران نیز قرار بود در مهمترین مجامع سینمایی جهان به نمایندگی از سینمای ایران حاضر شوند. وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی به حیث شخصیت حقوقی خود در این مجامع شرکت می‌جویند و نمایندگی فرهنگی آنان به وکالت است حال آنکه هنرمندان اما خود به اصالت نماینده فرهنگ این سرزمین‌ هستند. و این نمایندگی فرهنگی به اراده غیر از آنان سلب نمی‌شود."

رئیسان این تشکل ها در این نامه از وزیر ارشاد که به گفته آنها پیگیری و رسیدگی به چنین اموری وظیفه وزارتخانه متبوع اوست، پرسیده اند: " سکوت تام و تمام آن وزارت را چگونه می‌توان تعبیر کرد؟ آیا جنابعالی هم چون معاونت سینمایی محترم معتقدید که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها در زمینه‌های فرهنگی و هنری مسئول هنرمندان است و در زمینه‌های قضایی و امنیتی مسئولیتی ندارد؟! آیا واقعاً اتهامات قضایی متوجه همکاران ماست؟"

در بخشی دیگری از نامه آمده است: " صنوف سینمایی تاکنون با خویشتنداری از دست زدن به هر اقدامی در قبال این بی‌قانونی‌ها خودداری کرده و منتظر واکنش جناب عالی مانده‌اند. در حالی که همکاران ما چهره‌های شاخص سینمای ملی ایران هنوز بین شعب وزارت اطلاعات و دادگاه انقلاب سرگردانند بدون آنکه علت واقعی توقیف گذرنامه‌هایشان را بدانند."

امضا گنندگان نامه از وزیر ارشاد خواسته اند که "با احساس وظیفه" شخصا این مسئله را پیگیری کند.

این در حالی است که چندی پیش، پس از آنکه علیرضا عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما خواهان واکنش وزارت ارشاد در قبال محدودیت های جدید برای سینماگران شد، علیرضا سجادپور، مدیرکل جدید ارزشیابی و نظارت بر سینما این وزارتخانه گفت که" ممنوع‌الخروج شدن این افراد ربطی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد."

داوود رشیدی (رئیس انجمن بازیگران) علیرضا رئیسیان ( رئیس کانون کارگردانان سینمای ایران) ، فرهاد توحیدی، (رئیس کانون فیلنامه نویسان)، مرتضی رزاق کریمی (رئیس انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند)، حسین مؤئینی (رئیس کانون تدوینگران)، بهرام عظیم پور (نایب رئیس انجمن مستند سازان)، مجید انتظامی (رئیس کانون آهنگسازان) نقی نعمتی (رئیس انجمن فیلم کوتاه) و نورالدین زرین‌کلک ( رئیس انجمن سینمایی انیمیشن) از سوی 9 تشکل صنفی خانه سینما امضا کنندگان این نامه هستند.

فاطمه معتمد آریا، بازیگر و مجتبی میرتهماسب، مستندساز در نیمه مهرماه وقتی قصد داشتند با تعدادی دیگر از سینماگران ایرانی به نمایندگی از خانه سینما در پاسخ به سفر هیاتی از آکادمی اسکار راهی آمریکا شوند، در فرودگاه تهران ممنوع الخروج شدند.

Image caption فاطمه معتمد آریا و مجتبی میرتهماسب وقتی قصد داشتند به نمایندگی از خانه سینما راهی آمریکا شوند، در فرودگاه تهران ممنوع الخروج شدند

یک هفته پس از آن جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی هنگامی که راهی پاریس بود از خروجش جلوگیری شد و گذرنامه اش توسط ماموران فرودگاه فرودگاه بین المللی امام خمینی توقیف شد.

آقای پناهی پس از ممانعت از خروجش از ایران در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی گفته بود که زمانی که گذرنامه را از او گرفته دلیلی به او ارائه نکردند.

او گفت: "دلیل اصلی را نمی دانم ولی فکر کنم هر کس در راستای اهداف شان نباشد باید پیش بینی این روزها را بکند. من هم پیش بینی اش را می کردم و این اتفاق هم افتاد. من آن کاری را که باید می کردم انجام داده ام."

آقای پناهی نیز چندی پیش از آن در افتتاحیه جشنواره فیلم مونترال به عنوان رئیس هیات داوران این جشنواره به همراه سایر اعضای هیات داوران با شال سبز از روی فرش قرمز عبور کرد.

او در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری که برای حضور در چهلمین روز کشته شدن ندا آقاسلطان، از کشته شدگان خشونت های پس از انتخابات به به گورستان بهشت زهرا در نزدیکی تهران رفته بود، بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شد و علت بازداشتش "سوء تفاهم" اعلام شد.

جعفر پناهی، فاطمه معنمد آریا و مجتبی میر تهماسب پس از ممنوع الخروج شدن شان در نامه ای که در برخی از روزنامه های ایران منتشر شد با اشاره به توقیف گذرنامه شان نوشتند "هیچ دولتی هویت ما را به ما نبخشیده که بتواند آن را از ما پس بگیرد".

در بخش دیگری از این نامه آمده بود:" ما همواره به فرهنگ کشورمان بالیده ایم و آن را در معرض تماشای مردم جهان قرار داده ایم ولی اکنون حق عبور از مرزها را از ما گرفته اند."

بسیاری معتقدند حمایت گسترده بخش عمده ای از هنرمندان ایرانی در روزهای قبل از انتخابات از نامزدهای اصلاح طلب و همچنین حمایت آنها از معترضان به نتایج انتخابات باعث فشارهای حکومت بر آنها شده است.

بسیاری از هنرمندان به ویژه سینماگران در ادامه اعتراض به نتیجه انتخابات و برخورد حکومت با معترضان اعلام کردند که جشنواره های داخلی را تحریم می کنند، که شاید همین تصمیم یکی از دلایل ممنوع الخروج و ممنوع التصویر شدن بعضی از آنها باشد.

مطالب مرتبط