به روز شده:  17:39 گرينويچ - چهارشنبه 11 نوامبر 2009 - 20 آبان 1388

داشتن یا نداشتن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

" داشتن یا نداشتن" نام فیلمی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید.در این فیلم نیکی کریمی، بازیگر و فیلمساز شناخته شده ایران ، مشکلات بچه دار نشدن در خانواده های ایرانی را به تصویر می کشد.

درباره فیلم :

فیلم"داشتن یا نداشتن"قصه خانواده هایی است که به دنبال بچه هستند و یا آنقدر بچه دارند که نمی دانند چگونه از عهده هزینه آن برایندو با آنها چکار کنند. این قصه اگر چه موضوع تازه ای نیست، اما نیکی کریمی تلاش می کند که به یک موضوع آشنا برای خانواده ها ، نگاه تازه ای داشته باشد و از زاویه دیگری به این موضوع بپردازد.
فیلم داشتن یا نداشتن در سال ۱۳۸۰ ساخته شده و نخستین کار نیکی کریمی در مقام کارگردانی است.

درباره کارگردان:
نیکی کریمی برای علاقمندان به سینما و تلویزیون نامی آشناست ، او را بیشتر به عنوان یک بازیگر می شناسند. او جزء موفق ترین بازیگرزن ایرانی تاریخ سینمای ایران و به اعتقاد بسیاری موفق ترین آنها است .در کارنامه بازیگری او فیلم های بسیاری به چشم می خورد ، اما آنچه در سال های اخیر چهره متفاوتی از نیکی کریمی در عرصه هنری ارایه شده، کارگردانی فیلم های بلند و کوتاه است از جمله فیلم های بلند ش می توان به "یک شب" و "چند روز بعد" اشاره کرد . این فیلم در جشنواره های معتبر خارجی حضور موفقی داشته .
او در کنار فعالیت های هنری و تدریس بازیگری به کار ترجمه کتاب نیز پرداخته است از جمله ترجمه کتابهای او می توان"آوازهایی که مادرم به من آموخت" و "نور ماه بر درختان کاج"نام برد.
او در چند جشنواره بین المللی فیلم نیز به عنوان داور حضور داشته است.

نیکی کریمی

ویژگی فیلم:
فیلم نگاهی انسانی دارد به یک موضوع ساده و در عین حال پیچیده در روابط انسانی .

تماس با برنامه آپارات
کلیک کلیک aparat@bbc.co.uk

مروری بر فیلم هفته گذشته

"آمریکایی فراری"
فیلم «آمریکایی فراری»سرنوشت و حکایت قاتل ، هنر پیشه یا روزنامه نگار سیاهپوست آمریکایی است که به نام های مختلف در آمریکا ، ایران و افغانستان زندگی کرده . دیویدبلفیلد به گفته خود علی اکبر طباطبایی از مقات مرتبط با حکومت پیشین ایران را به خواست مقامات حکومت جمهوری اسلامی ترورکرده و بعد به ایران گریخته است.

دیوید بلفید در هیجده سالگی مسلمان می شود و نام داود صلاح الدین را انتخاب می کند. او در سال ۱۹۸۰پس از قتل آقای طباطبایی در"واشنگتن"، در لیست مجرمین تحت تعقیب آمریکا قرار می گیرد.

نظرات بینندگان در مورد فیلم

دانیال:

فیلم آمریکایی فراری را دیدم، در واقع گنجینه ای از اطلاعات بود،روشنگری در فیلم موج می زد.که جای بسیار تفکر و البته قدر دانی دارد..

جمال از سقز:

فیلم آمریکایی فراری مستند تلخی از زندگی افرادی است که قربانی سوء استفاده از عقاید انسانها در جهت منافع گروهها ودولت ها می شوند.
با این حال که فیلم بیان کننده این است که افرادی که از روی عقیده دست به کارهایی چون ترور میزنند، چه افرادی هستندو در چه بسترهائی بزرگ شده وتکامل یافته اند .ولی توجیه کردن این کارها و نسبت دادن آنها به افراد دیگر درست نیست بلکه بخش عمده مسئولیت چنین جنایاتی متوجه فرد ارتکاب دهنده این جنایات است .
متاسفانه سهل انگاری وجدی نگرفتن این قبیل ترورها از سوی کشورهای غربی و آمریکا، باعث شد که این کار دامن خود آنها را نیز بگیرد.
اگر در زمانی که ایران دست به ترور مخالفین خود طی قتلهای زنجیرهای وقتل رهبران مخالف مانند عبدالرحمان قاسملو وشاپور بختیار زد، عکس العمل مناسبی نشان می دادند وتدابیر پیشگیرانه ای از تکرار چنین جنایاتی اتخاذ میکردند ، کمتر شاهد این قبیل اقدام ها علیه شهروندان خودشان بودند .نمونه تازه آن ۱۱ سپتامبر وحمله به متروی لندن وبمب گذاری در اسپانیا است.

فیلم "آمریکایی فراری"

به نظر من این کشورها نباید اجازه رشد این تفکرات افراطی در کشورهای خودشان که فضا باز است را بدهند زیرا باعث نتایجی گاه جبران ناپذیر برای آنها میشود وبعضا" مجبور به محدود کردن حقوق و آزادیهای شهروندان خودشان می شوند.
همچنین قدرتهای بزرگ به باور من نباید به دیکتاتوری های منطقه خاورمیانه کمک کنند چون این کارها باعث نفرت مردمان این کشورها از حمایت کنندگان آن میشود هر چند که در کوتاه مدت شاید منافعی از این رابطه ها به این قدرتها برسد ولی در بلند مدت باعث ضرر وزیان به همه جهانیان ازجمله خود حمایت کنندگان آن میرود نمونه بارز آن صدام حسین و طالبان والقاعده که در مقاطع اولیه مورد حمایت آمریکا وغرب بوده اند ولی بعدا" به دشمن سر سخت هم تبدیل شدند.
برای نجات این منطقه وکل جهان از این تفکرات اطلاع رسانی درست وبه موقع به این مردم جهت درک واطلاع درست از مسائل پیرامون خود و فراهم نمودن بسترهای فرهنگی درست در این کشورها از طریق آموزش مبانی انسانی وخرد گرائی در این جوامع است.
این فیلم سعی در بیگناه نشان دادن قاتل را داشت وتا حدی موفق بود ولی این مسئله توجیه کردن ارتکاب قتل از نوع ترور به نظر من توجیه مناسبی نیست . کارگردان سعی در فرافکنی قتل به کشورهای طرف مناقشه را داشت که فکر کنم نوعی انحراف از مسئله است همانطور که دیدیم این قبیل آدمها هیچ آینده وسرنوشت خوبی در انتظارشان نیست .
کارگردان برای تهیه این فیلم معلوم بود زحمت زیادی کشیده بود ولی در نشان دادن بستر عقیدتی قاتل به نظر من باید بیشتر دقت وتحلیل میکرد .در کل مستند جذابی بود به امید آنکه هیچ انسانی براساس عقیده خود را مجاب به قتل انسانی دیگر نکند.

محسن از تورنتو:

زمان پخش برنامه

برنامه آپارات روز های پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.
این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.
برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

کاش آن بیننده ای که چند وقت پیش نوشته بود:" ... ظاهرا کفگیر شما به ته دیگ خورده ..." با دیدن این چند فیلم هفته های اخیر متوجه شده باشد که این دیگ چه ابعاد گسترده ای دارد.
به هر حال مستند جالب توجه ای بود. مخصوصا برای کسانی که اهل پازلند ( پازلهای ده هزار و صد هزار تکه ای) و از پازل درست کردن ، لذت می برند.
من با منتقدانی که گفته اند: "کارگردان فیلم آمریکایی فراری،این قاتل را مظلوم نشان داده" مخالفم چون در کل - با وجود عمل مجرمانه ی قتل - قاتل مظلومانه و ناآگاهانه در تور دام مافیای قدرت قرار گرفته بوده است و از احساسات پاک او سوء استفاده شده ... همانند سوء استفاده از احساسات ده ها میلیون ایرانی در حمایت از اشغال سفارت آمریکا .
اگر نیک نظر کنیم به واقع قاتل در یک بازی سیاسی بازی خورده بود .
این فیلم یا درست تر بگویم این کار تحقیاتی کارآگاهانه برای باز خوانی پرونده ی یک قتل، حاوی مطالب بسیار زیادی بود.
در این فیلم به وضوح نشان داده شد که چگونه شاه در کنار حمایت از مراکز و ساخت مسجد در واشگنتن و تربیت افرادی که توانسته بودند این چنین قاتلانی را برای اهداف قدرت طلبانه خود شناسایی و مورد استفاده قرار دهند - با دست خود اپوزیسون و نیروی بعد از خود را تعیین کرده و کشور را در نهایت به دست اپوزیسون خود سپرد و این چنین بعد از خسارات نظام خود ، سهیم در خسارات بعد از خود نیز شد.

امیدوارم افراد احساساتی موج سبز و سفید و قرمز امروز که خیلی ساده و بدون مطالعه ی تاریخ ، گذشته و افراد گذشته را - یکجا- بدون بردن در دادگاه - و دادن حق دفاع محکوم میکنند و خیال میکنند خود تافته جدا بافته از جوانان پیر شده امروز هستند ، از سرنوشت این قاتل ِ احساساتی عبرت بگیرند.

این فیلم خیلی ساده و بی آلایش - بدون تحریک حس انتقام جویی ، پدیده این قتل سیاسی - که سر آغاز قتلهای سیاسی بعدی بوده - را آسیب شناسی کرده بود و بیننده ی خود را ، غیر مستقیم متوجه پوست خربزه هایی که زیر پای افراد احساساتی گذاشته شده ( و خواهند گذاشت) و همچنین بازیهای نادیدنی قدرت ، در پشت پرده جریانات و اتفاقات دیدنی ظاهر ، کرده بود.
کارگردان - به روشنی - با بازخوانی این قتل سیاسی ، به بیننده ی خود نشان داده بود که رفتن به دنبال احساسات و همدست شدن با توطئه های ناپاک، نتیجه اش یا داشتن زندگی سراسر زجرآور این قاتل فراری (که هر لحظه منتظر مرگ از یک ناحیه ی نامعلوم دوستان یا دشمنان است ) و یا داشتن زندگی کوتاه قطب زاده های اعدام شده خواهد بود: به عنوان خسر الدنیا و الاخره

این فیلم ضمن دادن خیلی از تکه های پازل تاریخ معاصر ، حلقه های مفقوده بسیاری نیز داشت که فکر میکنم البته بعد از سی سال حدس و گمانه زنی در مورد آن دیگر کار چندان دشوار ودور از واقعیتی نیست.
از جمله همزمانی انجام این قتل و حوادث بعد از اشغال سفارت آمریکا ،چگونگی فراری دادن این قاتل و کسانی که در این کار دست داشته اند.
به هر حال خیلی دلم بخاطر زندگی سراسر عذاب این قاتل مورد سوء استفاده قرار گرفته ، سوخت و احساس برادرش برای من خیلی قابل درک بود آنجا که گفت: اگر روزی برادرم را ببینم اول او را حسابی در آغوش گرفته و می بوسم و بعد شدیدا" کتک میزنم.
در پایان آرزو میکنم هنرمندان و دلسوزان مستند ساز ایرانی نیز ، اینکار قشنگ و بیطرفانه و این تحقیق دقیق مستند را سر لوحه کارهای خود کرده ما را کم کم از محتاج بودن به آیینه خارجی برای دیدن تاریخ خود، برهانند

امیر پور صادقی :

من از دیدن این فیلم خیلی ناراحت شدم.چون یک غریبه هموطن منو به هر دلیلی می کشه بعد تو کشور من ازادانه زندگی می کنه.این واقعا دردناکه.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.