افتتاح اولین موزه ملی هنرهای معاصر در ایتالیا

Image caption مرکز فرهنگی ماکسی از دو موزه آثار هنری و معماری تشکیل شده است

وزارت فرهنگ ایتالیا اولین موزه ملی هنر و معماری معاصر این کشور را افتتاح می کند.

هدف از تاسیس مرکز فرهنگی "ماکسی" از جمله تغییر ذهنیت عمومی در باره کشور ایتالیا بوده است؛ بسیاری بر این باورند که ایتالیایی ها فقط آثار قدیمی را می پسندد و در خور توجه می دانند.

ماکسی در واقع دو موزه مجزاست یکی موزه هنر و دیگری موزه معماری.

ساخت ماکسی، که ساختمانی شیک و خوش ترکیب به شکل جعبه ای روی جعبه ای دیگر با پنجره های زیاد است، 220 میلیون دلار هزینه داشته است.

آثار هنری که در ماکسی به نمایش درخواهد آمد متعلق به قرن بیست و یکم به بعد خواهد بود.

وزارت فرهنگ ایتالیا می گوید به دنبال تاسیس موزه ای بوده است که از طریق آن بتواند در باره خلاقیت های معاصر تبلیغ کند و میراث هنری و معماری ایتالیا را به آینده نیز گسترش دهد.

وزارت فرهنگ ایتالیا می گوید جیاتو، میکل آنژ و برنینی در زمان خود هنرمندان آوانگار تلقی می شدند و این سنت باید ادامه یابد.

پیو بالدی، که اداره این موزه را برعهده خواهد داشت، گفت گردانندگان موزه ماکسی می خواهند این مرکز فرهنگی نقش یک آنتن هنری را ایفا کند که آخرین تحولات در هنر معاصر ایتالیا را به کشورهای دیگر گزارش می دهد.

دیروز و امروز بازدید از این موزه فقط برای چند ساعت امکان پذیر بود اما فعالیت کامل آن از سال آینده میلادی آغاز خواهد شد.

زاها حدید، معمار عراقی - بریتانیایی، طراح ساختمان ماکسی است.

خانم حدید می گوید او هنگام خلق ماکسی یک مرکز فرهنگی شهری را مد نظر داشته است.

ماکسی با سی هزار متر مربع مساحت یکی از بزرگترین موزه های رم است و در یکی از حومه های پایتخت بنا شده است.

خانم حدید، که از جمله طراحان مراکز برگزاری مسابقات المپیک 2012 در لندن است، می گوید در طراحی ماکسی در پی آن بوده است که اهمیت فرهنگی شهر رم را تقویت کند اما همچنین می خواسته بنایی را بسازد که کمتر جنبه تاریخی داشته باشد.

در حال حاضر انگیزه بیشتر جهانگردانی که به رم سفر می کنند بازدید از آثار باستانی این شهر و آشنایی با گذشته هنری این کشور است.

مطالب مرتبط