به روز شده:  17:41 گرينويچ - پنج شنبه 19 نوامبر 2009 - 28 آبان 1388

دانشگاه آزاد و شهرهای کوچک

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روایتی تازه از نبرد بین سنت و مدرنیسم موضوع برنامه این هفته آپارات است .

در این برنامه دو فیلم با نام های" یک شهر کوچک"و "سازنه" به نمایش در می آید. فیلم" یک شهرکوچک " ماجرای راه اندازی دانشگاه در شهر های کوچک و روابط دانشجویان و ساکنان شهر بررسی می کند و فیلم "سازنه" نگاهی دارد بر یک پیشه سنتی و رایج در روستاها و شهرهای کوچک در مناطق غربی ایران .


درباره فیلم " یک شهر کوچک":

"یک شهر کوچک" به تاثیر ساخت دانشگاه در شهر کوچکی به نام نراق و نگاه دانشجویان و مردم شهر به یکدیگرمی پردازد. دانشگاه آزاد اسلامی با راه اندازی دانشگاه ها و دانشکده های مختلف در شهر های دور و نزدیک ،چهره جدیدی از شهرهایی را که به ویژه شکل سنتی داشته اند، به وجود آورده است . افزایش رفت و آمد دانشجویان از شهرهای کوچک و بزرگ به شهری مثل نراق حال و هوای جدیدی به تعامل و حتی ساختار فرهنگی و اقتصادی شهر می دهد ، این رفت و آمدها گاهی باعث مشکلات فرهنگی و اجتماعی در شهری مثل نراق شده است .فیلم نگاهی دارد به این ماجرا.

فیلم "یک شهر کوچک" ساخته" محمد حسین زینلی"

نمایی از فیلم "یک شهر کوچک"

درباره کارگردان:


محمد حسین زینالی کارگردان فیلم "یک شهر کوچک" فارغ التحصیل سینما است .در کارنامه هنری او چندین فیلم مستند به چشم می خورد که تعدادی از آنها هم در تلویزیون دولتی ایران پخش شده است. او علاوه بر فیلم سازی ، روزنامه نگاری هم می کند .

ویژگی فیلم:


مهم ترین ویژگی این فیلم موضوع بکرآن است . فیلم ساز در این فیلم با تدوین موازی ریتم کند زندگی در نراق و نسل کهن اش درمقابله با ریتم سریع و پر شتاب جوانان دانشجو در این شهر تلاش داشته که ساختاری فنی مناسبی برای این اثرش به کار بگیرد.

هوشنگ میرزایی

هوشنگ میرزایی کارگردان فیلم"سازنه"

درباره فیلم" سازنه":

"سازنه"فیلمی است که ضمن توجه به زندگی یک" سرنا نواز"به فرهنگ مردم لرستان هم نیم نگاهی دارد . در مناطق لرنشین "سازنه "به نوازندگان سرنااطلاق می شود . اما به همه موسیقی دان ها و نوازندگان دیگر سازهای موسیقی لرستان نیزسازنه گفته میشود.
فیلم" سازنه" حکایت پیرمرد هشتاد ساله به نام شگرعلی رضایی است که با ساز سرنا در مراسم عزا و عروسی امرار معاش می کند.

درباره کارگردان:

هوشنگ میرزایی فارغ التحصیل رشته کارگردانی از دانشکده صدا وسیما در سال ۱۳۷۶ شد . هوشنگ میرزایی با فیلم"سازنه" در دومین جشنواره سراسری سینمای مستند کیش جایزه بهترین فیلم اول را گرفت و از آن پس با فیلم های مختلف در جشنواره های داخلی و خارجی حضوری موفق داشته است .
مسایل اجتمایی و لایه های محروم جامعه توجه خاص دارد .میرزایی فیلم سازنه را در سال ۱۳۷۹ ساخته و یک فیلم ۱۶ میلیمتری است.

ویژگی فیلم:


"سازنه"ریتم کندی دارد ، یک فیلم ۱۶ میلیمتری کاملا تصویری است که در آن فیلمساز کوشیده ، فضای کار و زندگی شگر علی ، نوازنده سرنا را تصویر کند .

فیلم "سازنه"

شگر علی رضایی در فیلم "سازنه"

تماس با برنامه آپارات


کلیک aparat@bbc.co.uk

مروری بر فیلم هفته گذشته

"داشتن یا نداشتن"

فیلم"داشتن یا نداشتن"قصه خانواده هایی است که به دنبال بچه هستند و یا آنقدر بچه دارند که نمی دانند چگونه از عهده هزینه آن برآیندو با آنها چکار کنند. این قصه اگرچه و موضوع تازه ای نیست، اما نیکی کریمی تلاش می کند که به یک موضوع آشنا برای خانواده ها، نگاه تازه ای داشته باشد و از زاویه دیگری به این موضوع بپردازد
فیلم داشتن یا نداشتن در سال ۱۳۸۰ ساخته شده و نخستین کار نیکی کریمی در مقام کارگردانی است

نظرات بینندگان در مورد فیلم " داشتن یا نداشتن"

محسن از تورنتو:

این خلاقیت و ابتکار است که تفاوت میان کاریک کارگردان را با کار یک فرد معمولی نشان میدهد
فیلم داشتن یا نداشتن ، فیلم موفقی نبود چون موفقیت یعنی انجام کارهای عادی به شیوه فوق العاده عالی که این فیلم شیوه بیان فوق العاده عالی نداشت و این فیلم از زاویه دید خوبی به موضوع باروری و ناباروری نپرداخته بود.

مهرنوش ازتورنتو:

به شخصه برای خانم نیکی کریمی به عنوان یک هنرپیشه احترام زیادی قائلم و معتقدم سوای اولین فیلم اش "عروس" که صرفا" بواسطه زیبایی اش مورد توجه قرار گرفت و فاقد هرگونه جنبه هنری بود، فیلمهای موفقی نظیر سارا ، نیمه پنهان، دو زن و ... را نمی توان نادیده گرفت و نباید منکر این شد که در انتخاب فیلمهایش وسواس به خرج داده است. اما اگر فیلم " داشتن یا نداشتن" را اگر پلان های فیلمبرداری شده را تکه تکه جدا کرده و مثلا در یوتیوب به نمایش بگذاریم چه چیز را از دست می دهیم؟ یا بهتر بگویم چه عاملی از کارگردانی فیلم را حذف کرده ایم؟
با توجه به اینکه موضوع انتخابی کلا جذاب و قابل تعمق است، هر فرد آماتور با یک دوربین ساده موجود در بازار می توانست بدون نیاز به هر گونه تجربه در صنعت فیلم سازی به همین نتیجه و یا حتی بهتر از این، اگر کمی ذوق هنری هم می داشت! دست یابد.
البته نباید از حق گذشت که احتمالا اگر من نوعی ناشناس، مقابل این افراد قرار می گرفتم شاید به این راحتی آنان سفره دلشان را برای من باز نمی کردند و اینجا باید تاثیر شهرت نیکی کریمی را در جهت سریعتر و آزادانه تر به حرف در آوردن مردم پذیرفت.
اما چه تکنیک کارگردانی از کارگردان ملاحظه کردیم؟ چه استعاره یا نماد سمبلیکی دیدیم؟ چه زاویه خاصی در فیلمبرداری، حاصل کارگردانی بود؟
کپی برداری از کار کیارستمی در صحنه داخل ماشین در "طعم گیلاس" و یا استفاده از صداهای مبهم سر صحنه در "زیر درختان زیتون" را نمی توان یک کار کارگردانی موفق نامید. حتی اسم فیلم گوشه چشمی به عبارت معروف شکسپیر " بودن یا نبودن" دارد.

فیلم "داشتن یا نداشتن"

نیکی کریمی در نمایی از فیلم " داشتن یا نداشتن"

امیدوارم شاهد بازیهای درخشان دیگری از خانم نیکی کریمی بر پرده سینماها باشیم و بزودی ایشان به این نتیجه برسند که صرف داشتن تمایل به کارگردان شدن برای کارگردانی کافی نیست ، توانایی، ذوق و از همه مهمتر داشتن یک دیدگاه نو و چیزی برای عرضه، از ابتدایی ترین ملزومات این حرفه است. قابل درک است که افراد بخواهند رشد کرده تجربیات جدیدی به دانسته هایشان اضافه کنند، نیکی کریمی می تواند به عنوان یک تهیه کننده از کارگردانان دیگر کمک گرفته هزینه ای را که مایل است در این راه صرف کند ، به خدمت گیرد، باشد تا شاید روزی به آن درجه از دانش لازمه برای کارگردانی برسد.

مجید قادری از مشهد:

فیلم داشتن یا نداشتن در عین سادگی و بدون هیچ گونه اغراق در گفتن یا به گریه در آوردن بیننده حرف خودش رامیزند و اتفاقا باعث میشود کسی مثل من سجده به درگاه خدا ببرم که چقدر ساده و راحت صاحب کودکی سالم شدم.

سهیلا علی پور:

فیلم داشتن و نداشتن از نظر عاطفی خیلی قوی بود و هر آدم بالغی را که بچه ندارد به فکر فرو می برد. اما من در نهایت به این نتیجه رسیدم که با بچه یا بدون آن باید زندگی کرد، طوری که انگار در بهشت خدا داری زندگی می کنی.

فاطمه از مشهد:

من فیلم داشتن و نداشتن را دیدم و به عنوان کسی که خودنیز ۱۱ سال است با این مشکل دست و پنجه نرم می کنم ، باید به گویم فیلم ساز به بعضی از مقوله ها نپرداخته بود، اما در کل از لحاظ ساختاری کار خوبی بود.
مسئله مهم تری که در بین این آدم هاست و برایشان مشکل ایجاد می کند، نگرش ایرانی ها به فرزند خواندگی است. به فیلم سازان پیشنهاد می کنم درباره این مشکل فیلم بسازند.مورد بعد مشکلات ملی است که خود یک دنیا حرف نهفته دارد.

امید بهروزی:

زمان پخش برنامه آپارات

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.
این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.
برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

انسان اساسا موجودیست که جزو خصوصیات ذاتی اش اینست که تولید نسل کند .خصوصیتی مثل خوردن، خوابیدن .... خسته شدن. وقتی تولید نسل نباشد، ذاتا" ناراحت است و فکر میکنم این افراد بیشتر خودشان با خودشان مشکل دارند و چون نمیخواهند این مساله را قبول کنند ، آن را به گردن دیگران می اندازنند. ( البته نمی گویم برخی افراد نمک روی زخم نمی پاشند) و این آن مشکلی ست که به قول مصاحبه ای که خانم نیکی کریمی با آن دکتر صورت داده بودند وظیفه ی هنرمندان است تا پذیرشش را آسان کند.
ولی آیا خانم نیکی کریمی توانسته بودند با این گزارش ، بدون پرداختن به شناخت تاریخ درمورد ابتری ، شناخت در مورد قانون هستی و شناخت در موردخصوصیات انسان ذهنیت جامعه را ، حداقل ذهنیت افرادی که افراد نابارور را با متلکهای اجاق کور و دیگر الفاظ ناراحت میکنند، متوجه زشتی کارشان بکند؟ آیا توانسته بود شیوه درست برخورد با این افراد را جلوی پای بینندگان خود بگذارد؟ من در این مورد شک دارم.
چون با توجه به اینکه من، شخصا خودم سالهاست درباره داشتن یا نداشتن ارتباط با خانواده هایی که مشکل فرزند داشتن را دارند،فکر می کنم . اما بعد از دیدن این فیلم احساس رضایت خوبی از دیدن این فیلم به من دست نداد ، فکر میکنم خانم نیکی کریمی از روی عشق به این موضوع ، این فیلم را نساخته بودند.

فرهاد مرادی:

در حین دیدن فیلم خانم نیکی کریمی همش این فکر منو آزار می داد که آیا این دغدغه شخصی فیلم ساز بوده یا واقعا یه مسیله اجتماعی.

دکتر پرویزاز افغانستان :

فیلم داشتن و نداشتن را دیدم فیلم اثرات غریزه بقأ نسل را بر انسان نشان میدهد. فیلم بیشترمشکل زن ها راتوضیح میدهد. لذا عمومیت آن را در زندگی کاهش داده است .

حسین زاهدی:

به نظر من مضمون قابل ملاحظه بود ولی ساختار فنی جالب نبود،البته این فیلم در سال ۱۳۷۹ ساخته شد و در آن زمان سازنده به شدت حالا برامور فنی واقف نبوده ، ولی در کل موضوع جالب بود.

س. ایرانی

پخش تلویزیونی این فیلم از برنامه آپارات باعث شد تا فیلم بعد از سالها دیده شود و تاثیر خودش را داشته باشد . فیلمساز در این فیلم سعی کرده به نوعی فقط نقش ناظری را داشته باشد که از قضاوت کردن دوری می کند و فقط موضوع را برای طرح کردن پیش می برد.
خانم کریمی با استفاده حداقلی از نماهای مربوط به خودش در فیلم سعی کرده تاثیر فضای تصویری فیلم را معطوف به خود نکند تا روایت مسیر خودش را به شکل واقع گرایانه تری طی کند.

دیدن اشک ها و لبخندها و همراه شدن فیلمساز با زوج هایی که از احساس درونی خودشان درباره ی نازایی می گویند، "داشتن یا نداشتن" را تبدیل به اثری تاثیر گذار کرده که تماشاگر را به فکر فرو می برد.
فیلمساز سعی کرده بدون قضاوت تصویر گر واکنش ها و تاثیرات انسانی این موضوع باشد . فیلم تکلیفش را با خودش و تماشاگر روشن کرده که مستندی علمی نیست بلکه روایتی تکان دهنده از نوع نگاه آدم ها به مساله ای است که می تواند مشکلات زیادی به بار بیاورد.
عدم استفاده از موسیقی به احتمال زیاد به دلیل نزدیکتر شدن به فضای مستند و واقعگرایی بیشتر اثر بوده که البته تاثیر خودش را گذاشته و شاید سکوت ها گاهی طنین موسیقیایی جالبی به وجود اوردند
هر چند شاید فیلم با تدوین بخش های طولانی تر و خرد کردن ان در کل اثر به ریتم بهتری می رسید.

نیکی کریمی بعد از ساخت این فیلم سراغ ساخت فیلم های بلند سینمایی رفت و موفقیت های خوبی هم درآن عرصه پیدا کرد ولی کاش توجه به آثار مستند و کوتاه بعد از رفتن به سمت کارگردانی فیلم های بلند کمرنگ نشده بود و در کنار اثار سینمایی، ساخت فیلم هایی مثل "داشتن یا نداشتن " هم ادامه پیدا می کرد.

محمد از کاشان:

فیلم خانم کریمی فیلم خوبی بود. به نظر من داشتن بچه بهتر از نداشتن اون هست، به خاطر اینکه اگر بچه نداشته باشی همیشه خودت را عذاب می دی و این طوری آدم از بین میره ولی باید مواظب باشی که بچه ها زیاد نشن که مشکلات زیاد می شه.

سینا از تهران:

در مستند "داشتن یا نداشتن" خانم نیکی کریمی به خوبی مشکل و مسایل روانی مادران یا کسانی را که دوست دارن مادر بشوند ، نشان دادند.

مختار از کرمانشاه:

در مورد این فیلم باید گفت که شاید در حد و اندازه های خانم نیکی کریمی نبود. فیلم هرچند در ظاهر کمی کسل کننده به نظر میرسید اما نقاط قوتی هم داشت از جمله اینکه خانم نیکی کریمی با شخصیت حقیقی خودشان در فیلم حضور داشتند.

نادر جمالی:

در مورد فیلم زیبا و متفکرانه داشتن یا نداشتن ساخته خانم نیکی کریمی هنرمند عزیز خواستم عرض کنم که ایشان اثری کم نظیراز واقعیت های ملموس و دردناک جامعه امروز ایران را به استادی تمام به تصویر کشیده است .

حامد از هرات:

به نظر من فیلم بار هنری چندان زیادی نداشت ولی به دلیل موضوع جذابش مخاطب را بخوبی جذب می کرد. البته فیلم در زمان خودش یعنی هشت نه سال پیش فیلم بدی نبوده ولی نوع کارگردانی آن امروزه قدیمی شده است.

زری از تهران:

داشتن یا نداشتن فقط برای کسانی که داشتن یا نداشتن قابل درک بود من خودم از طریق ای وی اف باردارم اما از روزی که این فیلم رو دیدم همواره در اضطرابم که نکنه قلب جنین من هم ضعیف بشه و از بین بره اما در مجموع فیلم خیلی برایم جالب بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.