گزارشی از فستيوال موسيقی جاز در لندن

فستيوال موسيقی جاز که از سال 1992 تا کنون همه ساله در لندن برپا می شود، از بزرگ ترين فستيوال های موسيقی جاز دنياست.

اين فستيوال با حمايت راديو بی بی سی 3 ، شهرداری لندن و بريتيش کانسيل برگزار می شود و مرکز باربيکن لندن، تالارهای مرکز ساوث بنک، جاز کلاب پيتزا اکسپرس و کافه جاز لندن، محل برگزاری کنسرت ها و برنامه های آن است.

امسال موسيقی دان های برجسته و شناخته شده ای چون کارلا بلی، جان اسکوفيلد، کليولند واتکيس، شيلا جردن، جان سرمن، ناتالی ويليامز، مارکوس رابرتز، توماس استانکو، سانی رولينز، آرون پارکز و ملودی گاردو در فستيوال جاز لندن شرکت دارند.

کارلا بلی از چهره های برجسته و شناخته شده موسيقی جاز معاصر است. وی پايه گذار گروه جاز بيگ بند در دهه شصت بود. بلی با صدای جادويی و منحصر به فردش، يکی از پديده های موسيقی جاز معاصر است. وی علاوه بر اجرای کنسرت، در باره زندگی و سبک آثارش با مردم سخن می گويد.

سانی رولينز نيز از چهره های افسانه ای موسيقی جاز است که امسال در فستيوال لندن شرکت کرده است. او ساکسيفون نواز برجسته ای است که با هنرمندانی چون کولمن هاوکينز، جان کولتران و لستر يانگ همکاری داشته و در اين فستيوال برخی از کارهای گذشته اش را به صورت بداهه اجرا می کند.

از ميان خوانندگان جاز کلاسيک که در اين فستيوال شرکت کرده اند، شيلا جردن مقام ويژه ای دارد. هنرمندی که تحت تاثير موسيقی چارلی پارکر بوده و خود بر نسل جوان آهنگسازان و خوانندگان جاز تاثير گذاشته است.

جان اسکوفيلد نيز از شمايل های زنده جاز کلاسيک است که سال ها به عنوان نوازنده گيتار در کنار مايلز ديويس نوازنده و آهنگساز بزرگ موسيقی جاز نواخته است و حالا با گروهش به نام پيتی استريت بند به فستيوال لندن آمده و قطعاتی از بلوز، گاسپل و جاز نيو اورلئان را اجرا می کند.

يکی ديگر از موسيقی دان های جاز کلاسيک، مارکوس ميلر نوازنده گيتار سابق مايلز ديويس است که همراه آهنگسازش گری هازبند، برنامه ای را به ياد مايلز ديويس و کارهای سينمايی او اجرا می کند.

از ميان آهنگسازان جوان جاز شرکت کننده در فستيوال، مارکوس رابرتز، از نوازندگان زبردست پيانو و از چهره های با استعداد و خلاق موسيقی جاز امروز آمريکاست.

برای علاقمندان موسيقی جاز، شنيدن نوای سحرانگيز پيانوی مارکوس رابرتز در تالار ويگمور لندن، فرصتی است که کمتر به دست می آيد.

کلئو لين و سر جان دنک وورث، زوجی اند که نوعی از موسيقی جاز را نمايندگی می کنند که با ريشه های آمريکايی و واقعی آن فاصله زيادی دارد و خاص اشرافيت انگليسی است.

فستيوال لندن به مناسبت بزرگداشت اين دو هنرمند انگليسی، برنامه ويژه ای را به آنها اختصاص داده است.

اما کليولند واتکيس، خواننده و نوازنده سياه پوست، از نامدارترين ترين چهره های موسيقی جاز امروز بريتانياست.

فستيوال جاز لندن به مناسبت پنجاه سالگی واتکيس، برنامه ويژه ای را تدارک ديده که در آن کليولند به همراه تعدادی از نوازندگان و آهنگسازانی که در طی ساليان گذشته با آنها کار کرده، بر صحنه ظاهر می شود و به اجرای برنامه می پردازد.

Image caption بانی گریر نامش بيشتر به عنوان نويسنده و روزنامه نگار مطرح بوده تا خواننده جاز

بانی گرير شايد متفاوت ترين چهره شرکت کننده در فستيوال جاز لندن باشد. کسی که نامش بيشتر به عنوان نويسنده و روزنامه نگار مطرح بوده تا خواننده جاز. گرير، نمايشنامه نويس و منتقد ادبی آمريکايی ساکن لندن است که قسمت هايی از نوشته های خود و ژان پل سارتر را به سبک ژوليت گرکو خواننده مشهور فرانسوی همراه با موسيقی جاز می خواند.

رجينا کارتر، هنرمند متولد ديترويت، تکنواز ويولون ماهری است که سبک خاصی را در نواختن دنبال می کند. سبکی که آميزه ای از موسيقی کلاسيک و بداهه پردازی است و تاثيراتی از موسيقی لاتين و آفريقايی در آن ديده می شود.

رجينا در اين فستيوال، قطعاتی از موسيقی سنتی آفريقايی را به شيوه مدرن با ويولن خود اجرا می کند.

به علاوه بزرگداشت صدسالگی بنی گودمن، کلارينت نواز برجسته و از نسل بزرگان موسيقی جاز و معروف به سلطان سوئينگ، از برنامه های مهم فستيوال جاز لندن است.

گودمن از شمايل های زنده موسيقی جاز است که از دهه سی فعاليت خود را آغاز کرد و نام او همواره در کنار بزرگ ترين آهنگسازان و نوازندگان جاز مثل چارلی پارکر، ديوک الينگتن و لويی آرمسترانگ مطرح بود.

Image caption زوئی رحمان در سال 1999 جايزه بهترين آهنگساز جوان موسيقی جاز را به دست آورد

در کنار هنرمندان جاز آمريکايی و انگليسی، هنرمندانی از اروپای شرقی، اسپانيا، پرتغال، آرژانتين، کوبا، نروژ، اتريش، خاورميانه، بنگلادش و هند نيز در اين فستيوال شرکت دارند و شکل های متفاوتی از اين موسيقی را که با موسيقی های ملی و بومی کشورهايشان ترکيب شده، اجرا می کنند.

يکی از اين هنرمندان، زوئی رحمان آهنگساز و نوازنده پیانوی بنگلادشی تبار بريتانيايی است که شکل ديگری از موسيقی جاز شرقی را ارائه می کند که ريشه در تم ها و ملودی های موسيقی هندی و بنگالی دارد.

زوئی رحمان ساکن لندن است و در سال 1999 جايزه بهترين آهنگساز جوان موسيقی جاز را به دست آورده است.

توماس استانکو ترومپت نواز لهستانی، از چهره های خلاق موسيقی جاز اروپای شرقی است که موسيقی اش ريشه در ترانه ها و ملودی های بومی سرزمين اش دارد.

در اين فستيوال، استانکو، با الهام از نمايشنامه ترمينال شماره هفت اثر لارس نورن نمايشنامه نويس سوئدی، کوئينتتی را با همراهی گيتار و باس به شکل بداهه اجرا خواهد کرد.

کلارا سانابراس نوارنده گيتار اسپانيايی نيز يکی ديگر از چهره های مطرح و خلاق موسيقی جاز اروپايی است. وی در کارهايش خود را تنها محدود به موسيقی فلامنکوی اسپانيايی نکرده و همکاری با ناتاشا اطلس خواننده مسلمان عرب تبار بلژيکی، ديد فراخی به او داده و باعث شده که در کارهای او با طيف متنوع و گوش نوازی از ملودی های عربی، اسپانيايی و موسيقی لاتين قرون وسطايی، مواجه باشيم.

سانابراس به همراه خواننده گروه الکسيا گاردنر، آهنگ هايی از آلبوم جديدش به نام « درجستجوی اميد» را در فستيوال اجرا می کند.

Image caption سيمين سماواتی، تنها هنرمند ايرانی تبار حاضر در فستيوال جاز لندن است

نام ژيلبرتو ژيل، خواننده، نوازنده و آهنگساز برزيلی همواره به عنوان يک هنرمند سياسی در عرصه موسيقی مطرح بوده. هنرمندی که در فاصله سال های 2003 تا 2008 به عنوان وزير فرهنگ برزيل خدمت کرد.

موسيقی ژيل، ترکيبی از ريتم های راک و رگی و ملودی های برزيلی و آمريکای لاتين است که با شعرهای سياسی خوانده می شود. در اين فستيوال او به همراه ويولونسل ژاک مورلن بوم و گيتار فرزندش بم ژيل ، آهنگ هايی را از ميان پنجاه آلبوم موسيقی اش که در طی جهار دهه بيرون داده، اجرا می کند.

اما سيمين سماواتی، تنها هنرمند ايرانی تبار حاضر در فستيوال جاز لندن است. سيمين ساکن آلمان است و با گروه موسيقی جازش به نام سيمينولوژی که نوازندگان آن همه آلمانی اند، در فستيوال لندن می خواند.

سماواتی، سی و سه سال دارد و تحصيل کرده رشته موسيقی کلاسيک در آلمان است و اين گروه را از سال 2002 به وجود آورده است.

اشعار سيمين بيشتر فارسی و بر اساس اشعار شاعران کلاسيک ايران مثل خيام ومولوی است که با ريتم های جاز کلاسيک و مدرن اجرا می کند.

فستيوال جاز لندن از روز جمعه 13 نوامبر شروع شده و تا يکشنبه 22 نوامبر ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست