ورنر هرتزوگ رئیس هیئت داوران فستیوال برلین شد

ورنر هرتزوگ- عکس از سایت ویکیپدیا
Image caption ورنر هرتزوگ از سینماگران صاحب سبک آلمانی است

ورنر هرتزوگ، سینماگر نامی آلمانی ریاست هیئت داوران دورۀ آیندۀ جشنواره فيلم برلين را به عهده خواهد داشت. فستیوال قصد دارد شصتمین دوره خود را با تدارکات بیشتری شروع کند.

دفتر جشنواره بين‌المللی فيلم برلين اعلام كرد که ورنر هرتزوگ رئیس هيئت داوران این جشنواره در سال ۲۰۱۰ خواهد بود.

ورنر هرتزوگ طی پنج دهه فعاليت سينمايی بيش از ۵۰ فيلم، در قالب‌های گوناگون داستانی و مستند ساخته و سینماگری مؤلف و صاحب سبک به شمار می‌رود. برخی از فیلم‌های سینمایی هرتزوگ مانند "اگوئیره خشم پروردگار"، "معمای گاسپار هاوزر" فیتزکرالدو و نسفراتو از بهترین آثار سینمای مدرن هستند.

هرتزوگ در سال‌های اخیر در مقام کارگردان اپرا نیز اعتبار فراوانی کسب کرده و در سال ۲۰۰۹ هفته‌نامه تایمز او را یکی از صد شخصیت بانفوذ دنیا دانست.

ورنر هرتزوگ تا کنون دهها جایزۀ معتبر بین‌المللی کسب کرده است. او در سال ۲۰۰۸ جایزۀ شبکه‌ی تلویزیونی "بی‌بی‌سی چهار" را به خاطر دستاوردهای سینمایی‌اش دریافت کرد.

جشنواره سینمایی برلین قصد دارد شصتمین دوره‌ی خود را با تدارک و شکوه بیشتری برگزار کند. فستیوال از یازدهم تا ۲۱ فوریه برگزار خواهد شد.

متروپولیس، جواهر گمشده

فستیوال سینمایی برلین در دورۀ آینده با یک تکخال هیجان‌انگیز شروع می‌شود: نمایش نسخه‌ی کامل فیلم متروپولیس شاهکار سینمای صامت به کارگردانی فریتس لانگ.

فیلم متروپولیس، یکی از مهمترین فیلم‌های تاریخ سینما، در سال ۱۹۲۷ به روی اکران آمد.

فیلم از نظر تکنیک هنری و شگردهای فنی دهها سال از زمان خود جلو بود، و درست به همین خاطر با استقبال روبرو نشد. به دنبال این شکست تجارتی، تهیه‌کنندگان فیلم، نسخه های‌فیلم را از سالن‌های سینما جمع کردند و چندی بعد نسخه‌ی تازه‌ای از آن را روی اکران آوردند که نیم ساعت کوتاه‌تر بود.

دهها سال کارشناسان و مؤرخان سینما به دنبال قسمت‌های حذف شده‌ی متروپولیس می‌گشتند و گمان می‌رفت که آن پلانها برای همیشه گم شده است. فریتس لانگ همواره متأسف بود که ورسیون اصلی فیلم او ضایع شده است.

در سال ۲۰۰۸ قسمت‌های گم‌شده در قالب یک فیلم ۱۶ میلیمتری در بوئنس‌آیرس پیدا شد. فیلم با زحمت و خرج فراوان بر پایه‌ی پلان‌های بازیافته، از نو تدوین شد و حالا برای نمایش عمومی آماده شده است.

مطالب مرتبط