دو تابلو از رافائل و رامبراند حدود 80 میلیون دلار فروخته شد

دو تابلو از رافائل و رامبراند در حراجی در لندن به قیمت حدود 50 میلیون پوند (معادل 80 میلیون دلار) فروخته شد.

به گفته حراجی کریستی طرحی از رافائل، نقاش ایتالیایی با عنوان "سر الهه" به قیمت 29.2 میلیون فروخته شد که این رقم رکوردی در فروش نقاشی روی کاغذ محسوب می شود.

تابلوی رامبراند، نقاش هلندی قرن هفدهم میلادی با عنوان "پرتره مرد، نیم تنه و دست به کمر" نیز 20.2 میلیون پوند فروخته شد

حراجی آثار "استادان قدیمی و قرن نوزدهم" سه شنبه شب در لندن برگزار شد که در آن 28 اثر مجموعا به قیمت 68 میلیون و 380 هزار پوند به فروش رفت.

"سر الهه" طرح اولیه برای یک نقاشی دیواری بوده که از سوی پاپ ژولیوس دوم برای قصر واتیکان به رافائل سفارش داده شد. این کار بین سالهای 1508 تا 1511 در اتاقی که به اتاق رافائل معروف است ترسیم شد.

انتظار می رفت این طرح که در 150 سال گذشته به حراج عمومی گذاشته نشده بود، چیزی بین 12 تا 16 میلیون پوند فروخته شود که نهایتا توسط شخصی ناشناس تلفنی خریده شد.

بیشترین قیمتی که پیش از این برای یک نقاشی روی کاغذ در یک حراجی پرداخت شده بود، مربوط به تابلویی از ادگار دگا با عنوان "رقاصی در حال استراحت" است که ماه نوامبر سال گذشته به قیمت 37 میلیون دلار (حدود 27 میلیون پوند) در آمریکا فروخته شد.

تابلوی رامبراند هم آخرین بار در سال 1930 به حراج گذشته شد که به 18.5 هزار دلار به فروش رفت؛ رقمی که برای آن زمان بسیار قابل توجه بود.

رامبراند این تابلو را در سال 1658 در اوج دوره فعالیت هنری اش از مردی ناشناس کشید.

این تابلو پیش از نمایشگاهی که کریستی قبل از حراجی برگزار کرد، به مدت 40 سال به نمایش گذاشته نشده بود.

نقاشی رامبراند را هم یک ناشناس از طریق تلفن خرید.

بیشترین رقمی که پیش از این برای اثری از رامبراند پرداخت شده بود، مربوط به "بانوی 62 ساله" است که حدود 20 میلیون پوند (معادل 32 میلیون دلار) در سال 2000 در لندن به فروش رفت.

مطالب مرتبط