تمدید تعطیل زمستانی برای شاگردان مدارس در تاجیکستان

Image caption وزارت معارف تاجیکستان گفته است زمان تعطیلات بهاری و تابستانی کوتاه تر خواهد شد

وزیر معارف یا آموزش و پرورش تاجیکستان با صدور فرمانی دستور داده است، که در کلّیه مدارس متوسط کشور تعطیل زمستانی از 10 به 24 روز افزایش یابد.

طبق این تصمیم همچنین به دلیل تمدید تعطیل زمستانی سال تحصیل شاگردان مدارس متوسط قرار است تا اول ژوئن ادامه ‌یابد.

دلیل این امر مشکل انرژی و جلوگیری از گسترش بیماریهایی مانند سرماخوردگی در میان شاگردان مکتبهای همگانی ارزیابی شده است.

نایلشاه نورعلی یف، سخنگوی وزارت معارف تاجیکستان، روز دوشنبه، 14 دسامبر، به بی بی سی گفت، که قبلاً تعطیل زمستانی برای شاگردان مدارس متوسط از 31 دسامبر تا 10 ژانویه ادامه‌داشت. ولی هم اکنون این تعطیل تا 24 ژانویه تمدید شده است.

وی افزود، که وزارت معاریف تاجیکستان این تصمیم را به منظور حفظ سلامت شاگردان مدارس اتّخاذ کرده است.

از سوی دیگر، آقای نورعلییف گفت: "وجود مشکلات انرژی در فصل سرما مسئولان این وزارتخانه را وادار کرد، که به تمدید تعطیل زمستانی اقدام کنند. زیرا، نبود نیروی برق در برخی از مناطق به افزایش تعداد بیماران در میان شاگردان منجر می‌شود."

وزارت معارف تاجیکستان اعلام کرده است، که هم اکنون تحصیل شاگردان مدارس متوسط تا 1 ژوئن سال 2010 ادامه‌خواهد داشت. در گذشته شاگردان تا 25 مه مشغول تحصیل می‌ شدند. به این دلیل، در سال جاری "زنگ کمالات" (مراسم فارغ‌التحصیل) شدن شاگردان کلاسّ 11 در نخستین روز تابستان صورت خواهد گرفت.

ولی، منابع وزارت معارف تاجیکستان تأکید داشتند، که همزمان مدّت تعطیل بهاری برای شاگردان مدارس متوّسط کاهش یافته است. قرار است، شاگردان در فصل بهار تنها از 20 تا 25 مارس تعطیل کنند.

نایلشاه نورعلی یف همچنین گفت، که شاگردان هنرستان ها یا به اصطلاح زمان شوروی پ ت او-ها، نیز به گونه شاگردان مدارس متوسط تعطیل خواهند کرد. ولی، این امر به دانشجویان دانشگاهها ربطی ندارد.

در چند سال اخیر برای بار نخست است، که وزارت معارف تاجیکستان به تمدید مهلت تعطیل زمستانی شاگردان مدارس اقدام می‌ کند.

در زمستان سال 2008، زمانی، که تاجیکستان را سرمای بی‌سابقه‌ای فرا گرفته بود، مسئولان این نهاد پیشنهادهای کارشناسان برای اعلام کارانتین یا تعویق روند تحصیل را قبول نداشتند. هرچند، در آن زمان بسیاری از مناطق تاجیکستان به نیروی برق دسترسی نداشتند.