به روز شده:  17:02 گرينويچ - پنج شنبه 17 دسامبر 2009 - 26 آذر 1388

دف و باور شفا در کردستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

" دف" نام فیلمی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید.

درباره فیلم:

فیلم «دف» به کارگردانی بهمن قبادی در سال ۱۳۸۳ساخته شده است،فیلم دف نگاهی به مراحل ساخت یکی از قدیمی ترین آلات سنتی موسیقی ایرانی دارد.
قصه این فیلم در یک روستای کرد نشین ایران می گذرد. «فائق» نوازنده دوره گردی است که به کمک خانواده اش دف می سازد و دف می نوازد ،اوخانواده پر جمعیتی را سرپرستی می کند، که همه فرزندانش نابینا هستند ،فرزندان نابینا نقش مهمی در این فیلم ایفا می کنند و داستان فیلم بر روی این بچه ها و پدر تمرکز بیشتری دارد،«دف» نشان می دهد . فیلم نگاهی هم دارد به روایت" اثر شفابخشی صدای دف" در سنت های کردستان.

ویژگی فیلم:

بهمن قبادی"کارگردان فیلم"دف"

بهمن قبادی" کارگردان فیلم"دف"

فیلم ساختاری مستند گونه دارد و بر بستر یک رویداد واقعی ساخته شده ، مراحل ساخت دف در این فیلم عجین شده با مشکل نابینایی کودکان خانواده و فیلم یک رگه نازک داستانی دارد . فیلمساز تلاش کرده با این فیلم ستایشی داشته باشد از دف و نقش این ساز را در زندگی مرد کرد نشان دهد . تصاویر و صدای خیلی خوب، از ویژگی های این فیلم است. بهمن قبادی در بازی گرفتن از نابازیگران تجربه خوبی دارد و در این فیلم می شود نمونه های خوبی از مساله را دید .

درباره کارگردان:

نمایی از فیلم"دف" به کارگردانی"بهمن قبادی"

نمایی از فیلم"دف"

"بهمن قبادی" کارگردان فیلم دف، متولد شهر بانه کردستان ایران است او فیلم سازی را از انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرد . او می گوید آموخته هایش را از دنیای سینما،مدیون فیلم های کوتاهش است .
در کارنامه هنری او بیش از بیست فیلم کوتاه به چشم می خورد و دف یکی از همین فیلم های کوتاه اوست ،همچنین پنج فیلم بلندهم در کارنامه هنری او وجود داردکه این فیلم ها برای بهمن قبادی شهرتی فراتر از مرزهای ایران و منطقه به همراه داشته است .

'زمانی برای مستی اسبها'، 'لاک پشت ها هم می توانند پرواز کنند'، "آوازهای سرزمین مادری ام" و"کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد"، از فیلم های بلند بهمن قبادی محسوب می شوند.

او به دلیل مشکلاتی که در ایران برایش به وجود آمد، در دو سال گذشته خارج از ایران زندگی کرده و فیلم ساخته است. فیلم تازه او با بازی بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی در حال آماده شدن برای نمایش است.

درباره فیلم های هفته گذشته "گزارش خرابکاری" و "آرش"

پوستر فیلم "گزارش خرابکاری"

"گزارش خرابکاری" ساخته سیاوش رزمند، فیلمی مستند درباره گروه های موسیقی راک در ایران در بعد از انقلاب است. سیاوش رزمند مستند ساز، در این فیلم فعالیت چند گروه ها ی جوان را در یک گاه شمار یک هفته ای، به تصویر کشیده است. در این فیلم دوستداران این نوع موسیقی در ایران از شرایط کارشان می گویند .

در فیلم کوتاه 'آرش' سیاوش رزمند به سراغ آرش، پسر سیما بینا خواننده شناخته شده موسیقی محلی ایران رفته و ما را با موسیقی و شخصیت آرش میتویی گیتاریست، آهنگساز و صدابردار ایرانی آشنا می کند.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته قبل

منیره

نمایی از فیلم 'آرش'

گزارش خرابکاری فیلم بسیار خوبی است و رسالت خود را در مورد استعدادهائی که مخفیانه فعالیت میکنند را نشان داد .

علی

فیلم "گزارش خرابکاری" نشان می داد که کارگردانش به دنبال یک سبک و سیاق خاص در فیلم سازی است و می خواهد در کنار گزارش کردن اتفاق هایی که افتاده ، نگاه خودش به عنوان کارگردان را در سبک و ساخت فیلم به کار بگیرد. ایشان اضافه کرده، مشکل این فیلم فقط این بود که تصویر زیاد نداشت و فیلمساز تلاش نکرده بود، فضایی را هم که این بچه های موسیقی زیر زمینی در آن به سر می برند را به تصویر کشیده بشود.

مریم

این فیلم بخش کوچکی از موسیقی زیرزمینی ایران را به تصویر می کشید، سراغ شهرستانی ها و موسیقی زیرزمین آنها نرفته بود. آنهایی که در شهرهای کوچک می خواهند از این گروه های موسیقی داشته باشند ، مشکلاتی خیلی شدید تر از آنهایی که در تهران هستند ، دارند.

نرگس

شاید بهتر باشد هر ماه ( یا هر فصل )به یک موضوع خاص اختصاص داده نشود و این طور نباشد که مثلا دو ماه تمام فیلمهای با موضوع موسیقی ارائه شود و بعد دو ماه بعدش فیلمهای با موضوع دیگر. این گونه پخش دوره ای یک موضوع واحد شاید کمی خسته کننده باشد.( مخصوصا برای مخاطبانی که به آن موضوع کمتر علاقه دارند)

شیوه پخش آپارت قدیم از نظر من ، از حیث تنوع در یک دوره خیلی بهتر بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.