به روز شده:  19:25 گرينويچ - سه شنبه 22 دسامبر 2009 - 01 دی 1388

"بم شهر بی دفاع"

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

" بم شهر بی دفاع" نام فیلمی است که در برنامه آپارات این هفته همزمان با سالگرد زلزله بم به نمایش در می آید. بر اساس آمار موجود روزانه ۴۸۸۸ نفر در ایران متولد و ۱۳۰۹ نفر می میرند پس از زمین لرزه بم رشد جمعیت در ایران به مدت ۱۰ روز عقب رفت. فیلم نگاهی دارد به روندبازسازی بم و وعده هایی که محقق نشد و همین طور نحوه مدیریت بحران در زمین لرزه بم از دی ما ۸۲ تا پایان سال ۸۵ را نشان می دهد.

درباره فیلم:

بم شهر بی دفاع ،با مروری بر آن چه که در جریان این زلزله ویرانگر در سال ۱۳۸۲ اتفاق افتاده ،می کوشد با استفاده از دیدگاه کسانی که در آن زمان در اقدامات بعد از زلزله و مدیریت آن نقش داشتند ، چگونگی مدیریت این حادثه و عواقب پس از آن را در قالبی مستند و بدون هیچ قضاوتی به تصویر بکشد .

نمایی از فیلم"بم،شهر بی دفاع"به کارگردانی "میترا منصوری"

نمایی از فیلم "بم، شهربی دفاع"

درباره کارگردان:

میترا منصوری عضو انجمن مستندسازان سینمای ایران و فارغ التحصیل رشته سینما با گرایش کارگردانی از دانشکده سینما- تئاتر دانشگاه هنر است. از فیلم های ساخته می توان "به انتظار "،"مسیح آباد"،"فروش کار"،"آفتاب"،"پته"،"عیش" و "ما بی چرا زندگانیم" می توان اشاره کرد.

ویژگی فیلم:

بم شهر بی دفاع ،در نوع خود فیلم منحصر به فردی است که از دل تحقیق و پژوهش درآمده و سرانجام یک تدوین خوب و حساب شده آن را جمع و جور کرده است .از این نوع فیلم های مستند در سال های اخیر در ایران کم ساخته شده است .

فیلم به شکلی غیر محسوس برای مخاطب،در چند بخش مشکلات و ومسایل ادره بحران پس از زلزله را بررسی می کند و افرادی که به شکلی که در اقدامات پس از زلزله و ساماندهی این بحران نقش داشتند ، خود شخصیت های پیش برنده ماجرا در این فیلم هستند و روایت های آنهاست که بیننده را به آن چه در بم گذشت ، نزدیک می کند .
فیلمساز به واکاوی این حوادث می پردازد و جسورانه نکاتی را از زبان همین مدیران مطرح می کند که از تریبون های رسمی تاکنون شنیده نشده . این فیلم با طبقه بندی کردن مشکلاتی که باعث این همه تلفات انسانی و مالی شده است بدون دخالت در واقعیت، عواقب زلزله را همچون یک پدیده طبیعی زیر میکروسکوپ تحقیق قرارداده و با نگرشی علمی به تحلیل مدیریت آن می پردازد.

فیلم با وجود آن که درباره یک حادثه تلخ است اما از همان لحظه اول با لحن متفاوت اش ببینده را درگیر خود می کند و ریتم سریع آن اجازه نمی دهد بیننده خسته شود .
به قولی :" محور حرکت فیلم و جذابیت آن در رویارویی دیدگاه های متفاوت و بررسی موشکافانه نقطه ضعف ها و نمایش پیوسته لحظات دراماتیک یک واقعه ازهم گسیخته تاریخی از جنبه های گوناگون آن است."

گفت وگو با مسولان مربوطه و بررسی وعدها و خدمات ارایه شده، ترازو و معیاری در اختیار بینندگان قرار می دهد تا خودشان قضاوت کنند که شهر بم پس از گذشت این سالها در چه شرایطی برخوردار است.

میترا منصوری کارگردان فیلم"بم،شهر بی دفاع"

میترا منصوری کارگردان "بم،شهر بی دفاع"

نگاه کارگردان:

هدف فیلم نقد مدیریت بحران در قبل، بعد و هنگام فاجعه است تا بدین وسیله از تجربیات کسب شده برای مدیریت های آتی بهره گرفته شود. و همچون زلزله رودبار و زلزله های پیشین به فراموشی سپرده نشود.

کل فیلم بر اساس یک تحقیق همه جانبه و بر اساس حدود ۶۰۰۰ فیش و ملاقات با بیشتر مسئولین وقت برنامه ریزی شد و بعد مصاحبه ها انتخاب و انجام شد.
همه مصاحبه ها سه سال بعد از زلزله و بعد از پایان وعده های بازسازی یعنی در اواخر سال ۸۵ و اوایل سال ۸۶ فیلم برداری شده و تمام مدیران فرصت ارزیابی عملکرد خودشان را داشته اند. مصاحبه های با مردم در فاصله یک ماه اول پس از زلزله و سه سال بعد از بازسازی انجام شده است .

"امروز نزدیک ساعت ۴ صبح یه خواب خیلی بد دیدم... یک هیکل گنده و بزرگ با لباس زرد جلوی در بود که تو خواب هم مطمئن بودیم اون مرگه ... شروع کردیم از ترس به جیغ زدن که یک دفعه من گفتم ول کنین بذارین همه مون بمیریم و راحت شیم و به راحتی مرگ اومد و از ما گذشت و ما همه مردیم"

"از دفترچه خاطرات یکی از دختران دانشجوی کشته شده در بم"

در حقیقت مصاحبه شونده ها را بر اساس تحقیقات و ملاقات ها طوری انتخاب کردم که داستان شکل بگیرد.

من سعی کردم در طول سه سال بازسازی و وعده های داده شده به بم مسافرت کنم و فیلم تهیه کنم. به همین دلیل پروژه چند تصویربردار داشت که اغلب هم در دقیقه آخر معلوم می شد تصویر بردار کیست.

تمام راش های شب اول و دوم زلزله از آرشیوهای موجود استفاده شده و دلیل نازل بودن کیفیت آنها هم همین است . گرچه در جریان این حادثه از جهت کمی فیلم های انبوهی از طرف ارگان های مختلف ضبط شده اما در آرشیو کردن انتخاب های بسیار بدی صورت گرفته بود و خود این موضوع هم یعنی ثبت مستند رویداد به نظر من یکی از نقاط ضعف مدیریت بحران بود. چون تجربه های مفید در دیگر نقاط دنیا نشان می دهد که ثبت مستند و دقیق رویداد کمک بزرگی برای تحلیل و آنالیز رویداد و استفاده از این تجربه برای برنامه ریزی های آتی می کند.

در فیلم سعی شده عملکرد تمام جریانات حاضر در بم اعم از دولتی و سازمان های غیر دولتی و ارگان های نیمه دولتی ، از کسانی با مسئولیت مستقیم تا کسانی که داوطلبانه برای کمک آمده بودند ، مورد توجه و بررسی قرار بگیره .

تدوین اولیه فیلم را از بین بیش از هزار دقیقه راش انجام دادم و خوشبختانه شانس همکاری با بهمن کیارستمی را پس از تدوین اولیه کار- برای مونتاژ فیلم – داشتم. او کمک بزرگی به فیلم بود. رخشان بنی اعتماد هم در تمام مراحل کمک فکری بسیار خوبی در نگرش من به موضوع داشت.

"امروز نزدیک ساعت ۴ صبح یه خواب خیلی بد دیدم... یک هیکل گنده و بزرگ با لباس زرد جلوی در بود که تو خواب هم مطمئن بودیم اون مرگه ... شروع کردیم از ترس به جیغ زدن که یک دفعه من گفتم ول کنین بذارین همه مون بمیریم و راحت شیم و به راحتی مرگ اومد و از ما گذشت و ما همه مردیم" "از دفترچه خاطرات یکی از دختر ان دانشجوی کشته شده در بم"

تماس با برنامه آپارات


کلیک aparat@bbc.co.uk

مروری بر فیلم هفته گذشته:

درباره فیلم"دف"

فیلم «دف» به کارگردانی بهمن قبادی در سال ۱۳۸۳ساخته شده است،فیلم دف نگاهی به مراحل ساخت یکی از قدیمی ترین آلات سنتی موسیقی ایرانی دارد.
قصه این فیلم در یک روستای کرد نشین ایران می گذرد. «فائق» نوازنده دوره گردی است که به کمک خانواده اش دف می سازد و دف می نوازد ،اوخانواده پر جمعیتی را سرپرستی می کند، که همه فرزندانش نابینا هستند ،فرزندان نابینا نقش مهمی در این فیلم ایفا می کنند و داستان فیلم بر روی این بچه ها و پدر تمرکز بیشتری دارد،«دف» نشان می دهد . فیلم نگاهی هم دارد به روایت" اثر شفابخشی صدای دف" در سنت های کردستان.

نظرات بینندگان در باره فیلم "دف"

فرهاد:

فیلم زیبای دف ،فیلمی سرشار از انرژی مثبت بود.از قول بنده به آقای قبادی خسته نباشید و دست مریزاد بگویید.

فراز:

من خودم کردم و در سنندج زادگاه آقای قبادی زندگی می کنم . به نظر من آقای قبادی بیش ازحد از
ناتوانیهای مردم در فیلمش استفاده می کنه یا اینکه بدبختیهای مردم کرد خیلی بیشتر ازچشمهای کور،یا دست و پاهای قطع شده کودکان و یا کودکان مسلول ! دیالوگهای افراد خیلی تصنعی بود طوری که بیننده رو با فیلم درگیر نمی کرد.
اما فلش بک های فیلم که افراد نوازندگان دف را توی تاریکی نشون می داد دوست داشتم و به نظرم دودقیقه آخر فیلم از مابقی جذابتر وپرمحتواتر بود.

نمایی ازفیلم"دف"به کارگردانی"بهمن قبادی"

نمایی ازفیلم"دف"به کارگردانی"بهمن قبادی"

بابک:


به نظرم این فیلم چون کار بهمن قبادی است ارزش دیدن داشت . گرچه اسم فیلم "دف" بود ،ولی به نظر من دف در حاشیه بود. من که بیشتر ذهنم را نابینایی خانواده و مسائل مرتبط با آن درگیر کرده بود. مثلا چرا این خانواده با اینکه فرزند اولشان نابینا است باز اقدام به فرزنددار شدن کردندو مسایل دیگر.

کاظم کافی:


برنامه بسیار جالبی دارین و بنظر من حس بسیار نوستال‍ژ یکی به آدم انتقال میده. فیلمی که در مورد خانواده کرد پخش شد ، اعضای خانواده ما رامتاثر کرد .

نفیسه:

نفیسه در وب لاگش نوشته است :
چه قدر قشنگ و غمگین و تاثیرگزار و واقعی بود فیلم مستند "دف"! متشکرم آقای بهمن قبادی. متشکرم آقای بی‌بی‌سی فارسی.
نشستم به تماشای "آپارات" و فیلم مستند "دف"؛ یکی از قشنگترین مستندهایی است که تا به حال دیده‌ام. پر از احساس، پر از عشق، یک مستند غمگینِ شاد. چه قدر دوست داشتم مفهوم جدیدی را که از ساز دوست‌داشتنی دف برایمان ساختی، آقای قبادی!
و دلم نمی‌آید اینجا ننویسم که چه قدر جای چنین زندگی- فیلم‌هایی خالی‌ست در رسانه‌ای که می‌گویند ملی است و کسی نمی‌تواند حتی بپرسد:"ببخشید، کدام ملت؟"

دانیال:


فیلم" دف" خیلی زیبا و قابل تامل بود.آدم یاد فروغ می افتاد که می گفت "و این صدا ست که می ماند"البته می شد از نظر آسیب شناسی اجتماعی هم به این فیلم نگاه کرد،که این هم از چشم بهمن قبادی دور نمانده بوود .

نادر جمالی:

فیلم "دف" را دیدم کار بسیار زیبا و تقریبا مستندی بود با ظرافت خاصی وقایع زندگی مردم فقیر و مظللوم کردستان را به تصویر کشیده بود. در عین حال بسیار طبیعی و ملموس به نظر می رسید. صحنه هایی سخت کار کودکان نابیناو عشق آنها به کارشون حیرت انگیز بود.

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.
این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.
برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

سعیدی:

به عنوان یک بیننده ، در مورد ساخته های آقای قبادی و به ویژه فیلم "دف" که در برنامه ی آپارات به نمایش درآمد نکاتی را عرض می کنم:

در ماه های گذشته شاهد انتقادهای آقای قبادی بر موضع گیری های عباس کیارستمی بودیم،جان کلام این مناظره حول کارکرد هنر و به ویژه سینما می چرخید، اگر کارکردی فی نفسه برای آن قایل باشیم که ظاهراً آقای قبادی چنین در سرمی پروراند، فیلم ها، دیدگا هها و موضع گیری های ایشان در سیبل همان اتهام های وی به آقای کیارستمی قرار می گیرند. همان طور که خود نیز در پایان فیلم اشاره کردند فیلم مستند "دف" را به سفارش یک فستیوال کره ای ساخته اند و هم چنین در ادامه افزودند که از مرحله ی شکل گیری طرح تا پایان فیلم برداری تنها پنج روز را صرف این کار کرده اند. آن چه در این میان جای تأمل است این نکته است که ساخته های آقای قبادی هدفمند برای نمایش در فستیوال های خارجی ساخته می شوند، البته بدون ارزش گذاری، تا این جای کار نمی توان اشکال زیادی به ایشان گرفت اما هنگامی که وی از سر نصیحت به آقای کیارستمی وظایفی را برای هنرمندان تعریف می کند، می توان به ایشان نیز خرده گرفت که فیلم های شما چه پیغامی را برای جهانیان به همراه داشته است؟

به نظر می رسد ساخته های ایشان نقشی در همان معنای ارسطویی داشته باشند. ارسطو برای هنر نقشی کاتارسیسی قایل بود
و می گفت کارکرد هنر پالایش و تزکیه ی نفس از انفعالات نامطلوب نفسانی ه مچون شفقت و هراس می باشد. هیچ کدام از فیلم های وی که در کردستان ساخته شده اند انسان کرد را به عنوان سوژه و دارای هویت مورد بررسی قرار نداده اند، نگاه اجمالی و از سر تفنن وی به انسان کرد به عنوان ابژه ای منفعل تنها برای خوشایند از ما بهتران صورت گرفته است.

کریم از نهاوند:


به نظر من مستند دف کار خوبی بود و از لحاظ تصویر و صدا خوب بود ولی کارگردان خواسته که کار را سریع جمع کنه وگر نه از خیلی جوانب می توانست که کار خیلی بهتر وبا محتوا تری بسازد . ولی همین اندازه هم این فیلم منو شدیدا تحت تاثیر قرار داد ومیشد خیلی درس ها یاد گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.