به روز شده:  16:46 گرينويچ - سه شنبه 22 دسامبر 2009 - 01 دی 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 18 دسامبر

درود و خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی.

محتوای برنامه:

موسیقی ملّی تاجیکی و ایرانی،

گلرخسار و طرح "راغون"،

یادی از خرما شیرین،

شرکتی همه‌کاره با نام "911"

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

موسیقی ملّی تاجیکی و ایرانی

در همایشی در دوشنبه بر همکاری ایران و تاجیکستان در جهت آشنا ساختن مردمان هر دو کشور با هنر موسیقی سنّتی هر دو جانب تأکید شده است.

در این همایش گفته شده که مردم تاجیکستان بیشتر با موسیقی پاپ ایرانی آشنا هستند، امّا در باره موسیقی سنّتی ایران آگاهی کمتری دارند.

در همایش “موسیقی ملّی تاجیکی و ایرانی: ریشه‌ها و همسانیها”، که اخیراً در شهر دوشنبه برگزار شد، سطح فعلی همکاریها در بخش موسیقی ناکافی ارزیابی شده و برای اصلاح این وضع پیشنهادهایی ارایه گردید.

در این همایش تأکید شد، که همکاریهای موسیقیدانها و گروههای هنری تاجیکستان و ایران در سال 1989، از همایش بین‌المللی به افتخار بزرگداشت باربد مروزی، موسیقیدان معروف عهد ساسانی، در شهر دوشنبه سرچشمه گرفته است.

هم اکنون موسیقیدانها و هنرمندان تاجیک و ایرانی مهمان همیشگی در جشنواره‌های همایشهای موسیقی همدیگر هستند.

در این همایش همچنین پیشنهاد شد که مجلّه مشترَک تاجیکی و ایرانی با نام “هنر” منتشر شود و از وضع موسیقی، اصطلاحات و مشکلات آن خوانندگان تاجیکستان و ایران را آشنا سازد.

گلرخسار و طرح "راغون"

روز پنج‌شنبه‌، 17 دسامبر، خانم گلرخسار سفی، شاعر تاجیک، جشن تولد داشت. در سال 2009 سه کتاب وی با نامهای "سکرات"، "جاویدان" و "چنگ گویا" منتشر شده است.

خانم گلرخسار در مصاحبه‌ای با ما از آرزوهایش چنین گفت: “آرزوی من این است، که وطن من، ملّت من، فرزندهای ما و نبیره (نوه) ‌های ما بتوانند با سر بلندی در وطن خودشان به سر ببرند و بگذار فرزندان تاجیک از غریبیها به خانه‌هایشان بازگردند. آرزو دارم، که فرهنگ مشترَک مردمان آریایی در خدمت فارسی‌زبانان باشد."

وی افزود، که متأسفانه آن فرهنگ و تمدّن بزرگ تمام مردم جهان را بافرهنگ نموده، ولی "خود ما امروز تا اندازه‌ای از آن در کنار مانده‌ایم.”

گلرخسار گفت: “سال 2009 در مجموع برای من سال خوبی بود، که توانستم کتابهای جدیدم را مانند “سکرات”، “جاویدان” و “چنگ گویا” به چاپ سپارم. این کتابها از جانب خواننده‌ها نیز خیلی خوش پذیرفته شدند و هر روز نزدم دانشجویان و شاعران و روزنامه‌نگاران برای دسترس نمودن این کتابها می‌آیند، که از این چیز خیلی خوشبخت هستم.”

به سؤال من که آیا خانم گلرخسار نمی‌خواهد سهمیه‌های نیروگاه آبی "راغون"-را خریداری کند، وی گفت: “نمی دانم این خبر از کجا سرچشمه گرفته، که گویا من یک میلیون سامانی برای ساختمان نیروگاه آبی "راغون" می‌دهم. اوّلش، من از سال 1992 به این سو در جایی کار نمی‌کنم و چنین مبلغ هم ندارم. بعداً اگر من این مبلغ را می‌داشتم، به قوم و نزدیکان و به زنهای بی‌شوهر و بی‌سرابان می‌دادم."

امّا در مورد ساختمان نیروگاه "راغون" خانم گلرخسار گفت که این طرح همان گونه که او می‌خواسته، به اجرا درآمده است.

وی افزود: "راغون را اکنون با پول خود مردم تاجیک می‌سازند، و دیگر تجاوز به مزارها نمی‌شود، آن 56 هزار هکتار زمین زیر آب‌انبار نخواهد ماند، نباتات و حیوانات زیر آب نمی‌ماند. و این وطن و این ملّت بعد سر ما نیز زندگی می‌کند و افتخار از آن می‌کند، که آنهایی که در ساختمان همین نیروگاه بودند، به هیچ گونه خرابکاری راه ندادند و برای استقلال انرژی دولت خود کاری انجام دادند.”

یادی از خرما شیرین

همچنین روز 17 دسامبر با زادروز خرما شیرین، آوازخوان فقید تاجیک، مصادف بود. اگر خرما امروز زنده بود، 52 سال می‌داشت.

مبارکشاه جمعه، رامشگر، در باره خرما شیرین می‌گوید : "خرما اگر چه در رشته هنرپیشه سینیما و تئاتر تحصیل می‌کرد، در برنامه‌های کنسرتی دانشکده هنرهای زیبای به نام میرزا ترسون‌زاده آوازخوانی نیز می‌کرد."

خرما بعد فارغ شدن از دانشگاه با راه‌خط وزارت فرهنگ به بدخشان رفت، ولی مبارکشاه می‌گوید، که وی خرما را از آنجا دوباره به دوشنبه دعوت کرده است.

وی گفت: "من احساس کردم، که استعدادی که خرما دارد، در گوشه دورافتاده دیار رشد نخواهد کرد، چون امکانات و شرایط خوب فعالیت نداشت. از این رو از خرما دعوت کردم به دوشنبه آید و با عارفشاه عارف وف، که آن وقت رهبر دسته استرادی "گلشن" بود، مصلحت کردم، که آواز او را بسنجد و خرما را به کار بپذیرد."

عارفشاه بعد از شنیدن یک تکه ترانه‌ای، که خرما اجرا کرد او را به دسته "گلشن" به کار پذیرفته است. از این جا فعالیت هنری خرما شروع شده است.

مبارکشا می‌گوید، که برای خرما هشت آهنگ نوشته است که محبوبترین آنها آهنگهای “فراموش مکن”، “دل رفت ز تن بیرون”، “ ای مه شب” بوده و میان هوادارانش خوش پذیرفته شده‌اند.

بهادر نعمت، آوازخوان دسته "گلشن"، از سفرهای هنری دسته "گلشن" به کابل یادآور شده، چنین گفت: "چهار مراتبه در سالهای مختلف با دسته "گلشن" و گروه رقصی "زیبا" به افغانستان سفر هنری داشتیم و بیشتر از همه در این سفرها خرما شیرین از محبّت و پذیرایی خوب تماشاچیان افغان برخوردار بود. حتّی رهبر آنوقته دولت افغانستان ببرک کرمل بتکرار از خرما خواهش می‌کرد، که آهنگ “کبک دری”-را اجرا کند."

دولت نذری، آوازخوان و سازنواز از خاطراتش چنین یادآور شد: "در برنامه‌های کنسرتی و سفرهای هنری با دسته استاردی “گلشن”، که خرما نیز در این دسته بود، من از همه کوچکتر بودم، امّا خوب در یاد دارم، که بعد هر برآمد خرما به صحنه تماشاچیان از او خوش پذیرایی می‌کردند."

خرما شیرین 17 دسامبر سال 1957 در استان بدخشان تاجیکستان به دنیا آمده و در رشته هنرپیشه سینما و تئاتر دانشکده هنرهای زیبای به نام استاد میرزا ترسون‌زاده تحصیل کرده است. وی تا آخرین لحظه حیاتش در دسته استرادی “گلشن” فعالیت داشت.

شرکتی همه‌کاره با نام "911"

در تاجیکستان یک شرکت موسوم به “911” فعال شده است، که مسئولانش می‌گویند که آماده‌اند در حلّ همه گونه مشکلات مردم به آنها کمک کنند.

از جمله، کارمندان این شرکت حاضرند به صورت شبانه‌روزی هر گونه نیاز ساکنان و مهمانان پایتخت تاجیکستان به مواد یا خدمات مختلفی را برآورده سازند.

به گفته فرنگیس بفایوا، یک مسئول شرکت “911”، اخیراً خانمی از آنها خواستار کمک برای باز کردن در منزل خود شده بود. در این خانه بسته شده و در داخل کودک نوزادی حضور داشت و صاحبخانه ظاهراً کلید خود را جا گذاشته بود. کارمندان این شرکت در ظرف 15 دقیقه به محل حادثه رسیده و در این خانه را باز کرده‌اند.

بانو فرنگیس افزود، که چند روز قبل یک جوان می‌خواست نحوه فعالیّت آنها را بسنجد و ساعت چهار و سی دقیقه صبح از آنها خواسته است، که برایش دو بسته سیگار، آبمیوه و قهوه بیارند. این درخواست نیز در ظرف 15 دقیقه اجرا شده است.

سؤال مطرح این است، که قیمت خدمات این شرکت به اصطلاح "مشکل گشا" چند است؟ به گفته فرنگیس بفایوا، ارزش کلّیه این خدمات مشابه قیمتهای رایج در داخل کشور است. امّا شرکت به این قیمتها تا سی درصد ارزش کار خود را اضافه می‌کند. و همچنین برای تاکسی به یک سمت تا ده سامانی باید به این شرکت پرداخت.

بانو بفایوا در پاسخ به این سؤال، که چرا این شرکت “911” نامگذاری شده است، گفت، که در کلّیه کشورهای جهان این شماره را به عنوان شماره "نجات" پذیرفته‌اند. هدف تأسیس این شرکت نیز، به گفته وی، نجات انسانها در لحظات دشوار و ارائه کمک به آنهاست.

بیدرود،

زیورشاه.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.