آیا اواتار تحولی در سینما به وجود آورده است

اواتار تازه ترین ساخته جیمز کامرون، کارگردانی که فیلم تایتانیک را در کارنامه خود دارد، به صورت سه بعدی و حدود 60 درصد از آن به وسیله کامپیوتر ساخته شده است.

این شایعه وجود دارد که حدود 300 میلیون دلار هزینه ساخت آن شده است. بخش عمده ای از این مبلغ صرف جلوه های تصویری پس از فیلمبرداری شده است.

حتی برای آنکه این فیلم به صورت طبیعی نشان داده شود، تکنولوژی های جدیدی به کار گرفته شده است.

جیمز کامرون می گوید که بجز تکنیک های ویژه کامپیوتری، هنگام فیلمبرداری دوربین های ویژه جدیدی در اختیار داشته که به صورت سه بعدی فیلمبرداری می کرده است.

در بخشهایی برای طبیعی جلوه داده شدن حرکات موجودات غیر زمینی، حرکت بازیگران واقعی ضبط و سپس به انیمیشن تبدیل شده است.

جلوه های ویژه و گرافیک های کامپیوتری فیلم در سه قاره و در کشورهایی چون آمریکا، نیوزلند و انگلستان انجام شده است.

کمپانی فریمستور در لندن، یکی از آنها بوده است که به گفته جاناتان فوکنر یکی از کارکنان آن تصاویری با حضور یک بازیگر در جلوی پرده سبز به این کمپانی داده شده و آنها همه چیز از جمله وسایل صحنه و شخصیتهای دیگر را بر روی تصاویر گذاشتند.

در تمام این مدت آقای کامرون کنترل هنری بر روی کار داشته و تصویر نهایی به او نشان داده می شده است.

به گفته آقای فوکنر تمام تصاویر به صورت استریو ضبط شده است؛ یعنی برای هر چشم یک تصویر.

سپس با استفاده از نرم افزاری به نام اوکولا تبدیل تصاویر به صورت سه بعدی تکمیل شده است.

بیل کالیس، مدیر شرکت سازنده این نرم افزار می گوید: "تصاویر واقعی اواتار برای آنکه سه بعدی نشان داده شود توسط دو دوربین فیلمبرداری شده است؛ یکی از چپ و یکی از راست. با استفاده از اوکولا می توان این تصاویر را دستکاری کرد. مثلا اگر دو دوربین کاملا با هم، تراز نباشند، تصاویر فیلمبرداری شده، بیننده را دچار سرگیجه و چشمانش را اذیت می شود."

نوآوری این فیلم در آن است که موجودات غیرزمینی خیلی طبیعی به نظر می رسند. اما داستان فیلم از همان عناصر قدیمی فیلمهای علمی – تخیلی بهره می گیرد؛ موجودات غیرزمینی که در جهانی دور افتاده به نام پاندورا زندگی می کنند از سوی انسان ها تهدید می شوند.

این موجودات 3 متری غیر زمینی با پوست آبی رنگ "ناوی" نام دارند و باید با انسانهایی بجنگند که به دنبال ماده معدنی گرانقیمتی هستند.

نقدهایی که فیلم تا کنون گرفته عمدتا مثبت بوده اند.

اما جیمز دایر، سردبیر مجله "امپایر دیجیتال" عقیده دارد که اواتار بیش از آنکه بخواهد بر روی کیفیت داستان فیلم تمرکز کند، به قصد نوآوری تکنیک های کامپیوتری ساخته شده است.

جیمز کامرون با ساخت این فیلم از نظر مالی و تکنیکی دست به یک قمار زد. اما ظاهرا در پی استقبال کم نظیر جهانی و فروش بالای آن در روزهای نخست نمایش آن، برنده این قمار بوده است.