بهمن جلالی عکاس سرشناس ایرانی در گذشت

بهمن جلالی
Image caption بخش عمده ای از نسل جدید عکاسان ایرانی از شاگردان آقای جلالی هستند

بهمن جلالی عکاس سرشناس ایرانی عصر روز جمعه در سن 65 سالگی در تهران در گذشت.

آقای جلالی از چهره های مطرح در عکاسی ایران بود که نقش تاثیر گذاری در نسل تازه عکاسان ایرانی داشت. او سالها در دانشکده های عکاسی به عنوان استاد کار می کرد و اکثر عکاسان جوان و مطرح ایرانی از شاگردان آقای جلالی هستند.

آقای جلالی در سال 1323 در تهران متولد شد و در دانشگاه ملی (شهید بهشتی فعلی) اقتصاد خواند اما به کار عکاسی پرداخت و به صورت تجربی کار عکاسی را فراگرفت.

اولین دوره فعالیت وی به نشریه "تماشا" برمی گردد که از سوی رادیو و تلویزیون دولتی (صدا و سیما) منتشر می شد و در آنجا با قباد شیوا از چهره های سرشناس گرافیک همکاری داشت.

جلالی مدتی نیز برای آموزش عکاسی به انگلستان رفت و در آنجا مدتی در یک استودیوی معروف عکاسی کار کرد.

پیش از انقلاب چند نمایشگاه برگزار کرد و با سفر به چند کشور آفریقایی مجموعه ای فراهم کرد که با عنوان "کتاب هنر آفریقای سیاه" منتشر شد.

انقلاب سال 1357 برای عکاسانی چون جلالی، فرصتی بود تا این دوره را ثبت کنند. این دوره نقطه عطفی در فعالیت های هنری عکاسانی چون آقای جلالی به حساب می آید.

کوتاه زمانی بعد از آن نیز جنگ هشت ساله ایران و عراق شروع شد و آقای جلالی به خرمشهر رفت و عکسهایش با عنوان "خرمشهر" چاپ شد. "روزهای خون، روزهای آتش" نیز کتاب دیگری است که از آقای جلالی منتشر شده است.

در کنار فعالیتهای عکاسی، آقای جلالی در تولید فیلم مستند نیز فعالیت داشت و فیلم های مستندین تهیه کرده است که از جمله آنها می توان به داستان اشغال خرمشهر اشاره کرد که با عنوان "روایت شهری که بود" در فستیوال فیلم و عکس برلین نمایش داده شد.

آقای جلالی چندین سال به گردآوری و نگاتیوهای شیشه ای کاخ گلستان پرداخت و با نگاهی متفاوت تغییراتی را در عکس های قاجاری انجام داد و این مجموعه در داخل و خارج ایران به نمایش در آمده است.

مجموعه این نگاتیوها در کتاب "گنج پیدا" چاپ شده است که آقای جلالی در پیشگفتار این کتاب، این دوره عکاسی را "دوران طلایی" می نامد که از دوره سلطنت ناصرالدین شاه شروع می شود و تا دوره احمد شاه ادامه می یابد.

آثار آقای جلالی در نمایشگاه های داخلی و خارجی بسیاری به نمایش درآمده است.

مطالب مرتبط