'اواتار' جایزه بهترین فیلم سال گلدن گلوب را برد

مریل استریپ
Image caption خانم استریپ به خاطر بازی در "جولی و جولیا" جایزه گرفت

مراسم اعطای جوایز "گلدن گلوب" (گوی طلایی) که در فصل جوایز هالیوود اولین مراسم عمده است در هتل "بورلی هیلتون" لس آنجلس با حضور شماری از ستارگان سینما برگزار شد.

در این مراسم فیلم تخیلی "اواتار" - که داستان بومیان کره ای به نام پاندورا که با استعمارگران زمینی روبر شده اند را بازگو می کند - جایزه بهترین فیلم سال را ازان خود کرد.

جیمز کامرون کارگردان این فیلم نیز جایزه بهترین کارگردان را گرفت. او چهار سال روی ساخت این فیلم کار کرده است.

مریل استریپ به خاطر بازی در نقش جولیا چایلد، آشپز معروف آمریکایی در فیلم "جولی و جولیا" برنده جایزه بهترین هنرپیشه زن در یک سریال موزیکال یا کمدی شد.

این هنرپیشه 60 ساله که در همین رشته دو بار نامزد شده بود گفت: "در زندگی دراز حرفه ای ام آن قدر نقش زنان فوق العاده را بازی کرده ام که حالا مردم من را با یک آدم فوق العاده اشتباه می گیرند."

آلبوم عکس: ستاره‌های سینما در مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب

او افزود: "واقعیت این است که من قالبی برای بیان داستان دیگران و بازگو کردن زندگی سایر زنان هستم."

جف بریجز به خاطر "قلب دیوانه" (کریزی هارت) جایزه بهترین هنرپیشه مرد در رشته فیلم دراماتیک را نصیب خود کرد.

نیکول کیدمن و مگی جیلنهال از جمله چندین هنرپیشه سرشناسی بودند که با ابراز همدردی با آسیب دیدگان زلزله هائیتی بینندگان را به اعطای کمک به مردم این کشور تشویق کردند.

"مو نیک" اولین برنده جایزه مراسم بود که در هوای بارانی برگزار می شد. او که به خاطر بازی در فیلم "عزیز دل" (Precious) برنده جایزه بهترین هنرپیشه مکمل زن شد گفت: "خدایا به خاطر این سواری حیرت انگیز از تو متشکرم. رؤیای شیرینی که الان وسطش هستم."

"بالا" (Up)، محصول شرکت پیکسار، جایزه بهترین اثر انیمیشن را برد.

"بالا" سرگذشت پیرمردی است که با بستن بادکنک به خانه اش به آمریکای جنوبی پرواز می کند. این فیلم همچنین جایزه بهترین موسیقی فیلم را برد.

فیلم "ربان سفید" محصول آلمان نیز جایزه بهترین فیلم خارجی سال را گرفت.

جوایز "گلدن گلوب" را "انجمن رسانه های خارجی هالیوود" نهادی شامل حدود 90 روزنامه نگار خارجی در جنوب کالیفرنیا اعطا می کند.

برنامه ها و سریال های تلویزیونی نیز مشمول این جایزه می شود.

در مراسم امسال مارتین اسکورسیزی، کارگردان سرشناس سینما جایزه ای ویژه به پاس خدمات مهمش به سینما دریافت کرد.

مطالب مرتبط