'تحصیلات' نامزد هشت جایزه سینمایی بفتا شد

تحصیلات
Image caption کری مالیگان نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شده است

فیلم بریتانیایی "تحصیلات" با نامزد شدن در هشت بخش از سوی "جوایز آکادمی فیلم بریتانیا"، بفتا، بالاتر از فیلم های هالیوودی "آواتار" و "مهلکه"، در صدر فهرست نامزدهای امسال قرار گرفت.

کری مالیگان، بازیگر این فیلم در کنار کسانی چون مریل استریپ و اودری توتو نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شده است.

تحصیلات همچنین در بخشهای بهترین فیلم، فیلمنامه و کارگردانی نیز نامزد دریافت جایزه شده است.

محله 9 در هفت بخش و مهلکه به کارگردانی کاترین بیگلو و حرامزاده های بی شرف به کارگردانی کوئنتین تارانتینو در 6 بخش نامزده شده اند.

مراسم اهدای جوایز بفتا که معروف به "اسکار بریتانیایی" است، روز 21 فوریه در "رویال اپرا هاوس" در لندن برگزار می شود.

فیلم علمی - تخیلی اواتار که یکشنبه گذشته (17 ژانویه) جایزه بهترین فیلم را در مراسم گلدن گلوب به دست آورد، برای دریافت شش جایزه بفتا نامزد است.

در بخش بهترین فیلم بجز فیلمهای اواتار، تحصیلات و مهلکه، دو فیلم Precious و بالا در هوا نیز نامزد هستند.

Image caption جورج کلونی برای فیلم پا در هوا نامزد بفتا شده است

نامزدهای دریافت بفتای بهترین کارگردانی کاترین بیگلو (مهلکه)، جیمز کامرون (اواتار)، نیل بلامکپ (محله 9)، لونه اسکرفی (تحصیلات) و کوئنتین تارانتینو (حرامزاده های بی شرف) هستند.

کاترین بیگلو همسر سابق جیمز کامرون است.

جورج کلونی (پا در هوا) و جف بریجز ( دل دیوانه) دو بازیگری هستند که ظاهرا امسال رقابت سختی با هم دارند و هر دو از بختهای اصلی نامزد شدن در اسکار به شمار می روند.

در مراسم گلدن گلوب امسال که هر دو نامزد بودند، این جایزه به بریجز رسید و در بفتا هم این دو بازیگر در کنار کالین فرث (مرد تنها) و جرمی رنر (مهلکه) و اندی سرکیس (سکس و مواد و راک و رول) به رقابت خواهند پرداخت.

در بخش بازیگران زن نیز کری مالیگان (تحصیلات)، سیرشه رونان (استخوان‌های دوست داشتنی)، اودری توتو (کوکو قبل از شانل) و سیدیبی گابوری (Precious) رقبای مریل استریپ هستند که روز یکشنبه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن را برای جولی و جولیا به دست آورد.

مریل استریپ بک بار در سال 1982 برای فیلم زن ستوان فرانسوی این جایزه را به دست آورد و نه بار دیگر نامزد دریافت این جایزه بوده است.

جوایز بفتا نخستین بار در سال 1947 اهدا شد.