پولانسکی باید در دادگاه حاضر شود

دادگاهی در لس‌ آنجلس تقاضای رومن پولانسکی را رد کرده و حکم داده است که سینماگر نامی باید به آمریکا برود و شخصا در دادگاه حاضر شود.

رومن پولانسکی که قرار است به خاطر سوءاستفاده جنسی از دختری ۱۳ ساله در آمریکا محاکمه شود، تقاضا کرده بود که دادگاه به طور غیابی او را محاکمه کند. اما این تقاضا رد شده است.

پیتر اسپینوزا قاضی دادگاه عالی لس ‌آنجلس در نشستی خبری گفت که پولانسکی باید به آمریکا برگردد و در دادگاهی که علیه او تشکیل می‌شود، شرکت کند.

قاضی تقاضای فیلمساز ۷۶ ساله فرانسوی – لهستانی را که تقاضا کرده بود دادگاه بدون حضور او تشکیل شود، غیرموجه دانست.

پولانسکی متهم است که در سال ۱۹۷۷ در ویلای دوستش جک نیکلسون، هنرپیشه معروف به دختری ۱۳ ساله تجاوز کرده است.

پولانسکی اندکی پس از "پارتی" دستگیر شد و ۴۲ روز در بازداشت به سر برد؛ اما پس از آزادی به قید وثیقه از ایالات متحده فرار کرد، زیرا نگران بود که در دادگاه به حبس درازمدت محکوم شود. پولانسکی از آن زمان به خاک آمریکا قدم نگذاشته است.

وکلای پولانسکی تلاش می‌کنند که دولت سوئیس پولانسکی را به مقامات آمریکایی تحویل ندهد.

در ماه ژانویه یک دادگاه تجدیدنظر گفته بود که محاکمه‌ی پولانسکی بدون حضور او نیز امکان‌پذیر است. اما قاضی دادگاه عالی کالیفرنیا این نظر را رد کرده و بر ضرورت بازگشت فیلمساز معروف به آمریکا تأکید کرده است.

پولانسکی به حکم دادستانی کالیفرنیا در ماه سپتامبر در فرودگاه زوریخ دستگیر شد و حدود دو ماه در زندان به سر برد. او هماکنون در منزل خود در سوئیس در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

مطالب مرتبط