تیم برتن، رئیس هیئت داوران جشنواره کن

Image caption برتن اولین فیلم سینمایی خود را در سال ۱۹۸۵ ساخت

از تیم برتن، کارگردان سینمای آمریکا خواسته شده که ریاست هیئت داوران ‌ جشنواره سینمایی کن در سال 2010 را بر عهده گیرد.

تیم برتن از ریاست هیئت داوران مهمترین فستیوال سینمایی جهان، با این کلمات استقبال کرد: "من در اوایل زندگی ساعات فراوانی را به دیدن سریال ها و فیلمهای ترسناک سپری کرده‌ام، بنابرین فکر می‌کنم حالا برای این کار شجاعت کافی داشته باشم. من از قبول این مقام احساس غرور می‌کنم و آماده‌ام به همراه اعضای هیئت داوران فستیوال به تماشای فیلم‌های خوبی از سراسر جهان بنشینم. فستیوال کن برای ما به معنای جهان سینماست. سینما برای من همیشه عالم رؤیا بوده، و این بار این رؤیایی است که برای من تحقق پیدا می‌کند."

شصت و سومین دور جشنواره سینمایی کن از ۱۲ تا ۲۳ ماه مه در "سواحل لاجوردی" جنوب فرانسه برگزار می‌شود.

نام فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره سینمایی کن که برای کسب جایزۀ نخل طلا رقابت خواهند کرد، در ماه آوریل مشخص و اعلام می‌شود.

"دید جادویی"

تیم برتن سینماگر ۵۱ ساله آمریکایی در ۲۵ اوت ۱۹۵۸ در کالیفرنیا به دنیا آمده است. او از کودکی به فیلم‌های نقاشی متحرک عشق می‌ورزید.

Image caption تیم برتن در طول سالیان ۱۴ فیلم سینمایی در ژانرهای گوناگون عرضه کرده است

برتن پس از تحصیل در انستیتوی هنرهای کالیفرنیا، به گروه تولید فیلم‌های کارتنی در استودیوی والت دیزنی پیوست. او با فیلم‌سازی در کمپانی والت دیزنی ذوق و سلیقۀ متفاوت خود را نشان داد.

برتن اولین فیلم سینمایی خود را در سال ۱۹۸۵ ساخت، اما در سال ۱۹۸۸ با فیلم بیتل جوس بود که جای پای خود را در هالیوود محکم کرد.

با فروش بالای فیلم بتمن (۱۹۸۹) بود که برتن توانست پروژه های شخصی خود را جلوی دوربین فیلمبرداری ببرد: کارگردانی فیلم ادوارد دست‌قیچی (۱۹۹۰)، و تهیه فیلم کابوس پیش از کریسمس (۱۹۹۳). دو فیلمی بود که موقعیت او را بیشتر تحکیم کرد.

تیم برتن در طول سالیان ۱۴ فیلم سینمایی در ژانرهای گوناگون عرضه کرده است: از بیوگرافی (اد وود) و سینمای تخیلی-علمی مریخ حمله می کند در ۱۹۹۹ سال و سیاره میمون‌ها، محصول سال ۲۰۰۵.

تیم برتن با ساختن فیلم‌های دیگری مانند اسلیپی هالو، ماهی بزرگ، چارلی و کارخانه شکلات‌سازی و سوئینی تاد: آرایشگر شیطان‌صفت خیابان فلیت، به عنوان سازنده‌ای با "دید جادویی" نام‌آور شد.

به زودی فیلم سه ‌بعدی آلیس در سرزمین عجایب، برداشت سینمایی تازه‌ای از رمان معروف لوییس کارول به کارگردانی تیم برتن در آمریکا و اروپا به روی پرده می‌رود.

در این فیلم جانی دپ بازیگر محبوب تیم برتن حضور دارد.

از ساخته های تیم برتن، فیلم اد وود در سال 1995 در جشنواره کن در بخش مسابقه نمایش گذاشته شد.

مطالب مرتبط