کمک ۱۲۰ میلیون تومانی دولت ایران به نمایشگاه عکس یک هنرپیشه

تصویر هدیه تهرانی در حال نگاه کردن به تابلو های نمایشگاهش
Image caption نخستین نمایشگاه هدیه تهرانی، هنرپیشه سینما، در آذر ماه گذشته، بازتاب های بسیاری داشته است

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران خبر اعطای وام یکصد و بیست میلیون تومانی این سازمان به نمایشگاه عکس هدیه تهرانی را تأیید کرد.

حمید بقایی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان گردشگری ایران، روز چهارشنبه هفتم بهمن (۲۷ ژانویه) رقم دقیق کمک دولت به نمایشگاه عکس هدیه تهرانی، هنرپیشه سینما، را ۱۲۰ میلیون تومان اعلام کرد.

آقای بقایی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: "از مجموع رقم پرداخت شده به تهرانی، ۶۰ میلیون تومان از محل اعتبارات سازمان مناطق آزاد و ۶۰ میلیون تومان نیز در قالب مشارکت در طرح از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پرداخت شده و ارقام دیگری که در این زمینه مطرح می شوند، به هیچ وجه صحت ندارد."

نخستین نمایشگاه عکس هدیه تهرانی که بیشتر به خاطر بازی در فیلم های سینمایی شهرت دارد، آذر ماه گذشته در خانه هنرمندان تهران برگزار شد.

پس از برگزاری این نمایشگاه و اعطای وام یک میلیارد ریالی به نخستین نمایشگاه عکس این هنرپیشه سینما، انتقادهای فراوانی را برانگیخت.

پیشتر هدیه تهرانی در مصاحبه با "برنا نیوز" گفته بود که سازمان میراث فرهنگی هزینه برگزاری نمایشگاهش را به صورت وام در اختیار او قرار داده و خانم تهرانی باید این مبلغ را بازگرداند.

حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز اعطای وام ۱۲۰ میلیون تومانی این سازمان را مشروط به بازپرداخت این وام از محل فروش عکس ها و برگزاری نمایشگاه های خانم تهرانی در خارج از ایران دانسته است.

انتقادها از برگزاری این نمایشگاه از آنجا آغاز شد که رقم وام اعطایی به خانم تهرانی مورد اعتراض عکاسان هنری این کشور قرار گرفت.

عکاسان می گویند درخواست های کمک آنها از دولت برای عکاسی طبیعت یا آثار فرهنگی هیچگاه با چنین استقبالی از طرف مقامات دولتی مواجه نشده است.

Image caption حمید بقایی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران

حسن سربخشیان، عکاس خبری و مطبوعاتی ایران، ضمن استقبال از برگزاری نمایشگاه های عکس توسط هنرپیشه گان و هنرمندان رشته های دیگری معتقد است که اگر بودجه ای برای کمک به عکاسی در زمینه های مختلف وجود دارد، بهتر است این بودجه صروف تلاش عکاسان با تجربه و با سابقه شود.

آقای سربخشیان معتقد است که هر کسی می تواند تلاش ها و ذوق هنر عکاسی خود را با برگزاری نمایشگاه عکس به معرض دید علاقمندان قرار دهد، اما بهتر است تا بودجه یا اعطای وام به عکاسان حرفه ای که سالها در یک زمینه و موضوع تحقیق و تلاش می کنند، اختصاص یابد.

البته هدیه تهرانی نیز برگزاری نمایشگاه عکس خود را حاصل چهار سال عکاسی و تمرکز بر موضوع آب اعلام کرده است و به نمایش گذاشتن بیش از ۲۰۰ عکس خود در این نمایشگاه را برگزیده ای از ۶۰ هزار قطعه عکس گرفته شده توسط او طی این مدت می داند.

از دیگر حاشیه های نمایشگاه عکس هدیه تهرانی، بازدید اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد، از این نمایشگاه بود که در روزهای بعد با انتشار عکسی از آقای رحیم مشایی در کنار هدیه تهرانی، موجب شد تا حمید رسایی، نماینده اصولگرای مجلس به آقای مشایی تذکر دهد.

در سال ۱۳۸۸ برگزاری نمایشگاه های عکس توسط هنرمندان سینمای ایران رواج یافته است.

برگزاری نمایشگاه عکس عباس کیارستمی در فروردین ماه گذشته و نمایشگاه عکس رضا کیانیان در آذر ماه گذشته که ۸۷ میلیون تومان نیز فروش کرد، واکنش های متفاوتی در میان هنرمندان، علاقمندان چهره های سینمایی و عکاسان ایرانی داشته است.

مطالب مرتبط