به روز شده:  13:05 گرينويچ - پنج شنبه 28 ژانويه 2010 - 08 بهمن 1388

در آپارات: آمریکای اوباما

"آمریکای اوبا ما " نام فیلم مستندی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید .

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در این مستند دوقسمتی" سایمون شاما" ، تاریخ شناس و برنامه ساز تلویزیون در فیلم "آمریکای اوباما" ، به بررسی میراثی پرداخته که برای بارک اوباما به ارث رسیده. جنگ افغانستان و عراق و مشکلات اقتصادی از جمله مشکلات به ارث رسیده برای رییس جمهوری آمریکاست .

درباره فیلم

در بخش اول این مجموعه مستند دوقسمتی سایمون شاما با یک نگاه متفاوت جنگ در افغانستان و عراق را با جنگ کره مقایسه کرده و به بررسی دیدگاه های باراک اوباما در این زمینه پرداخته .

از طرف دیگر از يکي دوسال پيش اقتصاد جهاني، دچار مشکلات عمده اي شد و رکود کم سابقه اي جهان را فرا گرفت. ريشه اين مشکلات هم از آمريکا بود. جايي که هميشه به اقتصاد قدرتمندش مي باليد. باراک اوباما حالا ميراث دار مشکلاتي هست که گريبان اقتصاد آمريکا و جهان را گرفته.

سايمون شاما، تاريخ شناس و برنامه ساز تلويزيون در بخش دوم و پاياني مستند اوباماي آمريکا که این هفته پخش می شود ، يک سال بعد از آغاز دوران رياست جمهوري باراک اباما، به سابقه مشکلات اقتصادي در آمريکا و شيوه برخورد دولت هاي آمريکا با آن پرداخته. او تلاش اين دولت ها براي تحقق روياي آمريکايي بررسي و باراک اوباما را با روساي جمهور ديگر آمريکا مقايسه مي کند.

بارک اوباما در نمایی از فیلم"امریکای اوباما" ساخته "سایمون شاما"

"بارک اوباما "در نمایی از فیلم "امریکای اوباما"

ویژگی فیلم

این فیلم نوشته و اجرای سایمون شاما ، تاریخ شناس و برنامه ساز حرفه تلویزیون و وبه کارگردانی اشلی گتینگ است . گذشته از موضوع ، فیلم تصاویر بسیار درخشانی دارد ، تدوین خیلی خوب و خلاقانه، ریتم مناسب و ارتباط چشمگیر تصاویر و متن ، در کنار موسیقی مناسب ، از جمله ویژگی های دیگر این اثر هست . است . بخش دوم این اثر بیشتر متکی است بر نماهای آرشیوی، که با تدوین درخشان صدا و تصویر و کارگردانی خوب، از موضوعی که می تواند برای بیننده عادی خسته کننده باشد ، یک مستند جذاب به وجود آورده است.

تماس با برنامه

کلیک aparat@bbc.co.uk


مروری بر فیلم هفته گذشته:

تئاتر نصر اولین سالن اجرای نمایش در ایران است. بیش از نود سال از اولین روزی که یک نمایش در سالن تئاتر نصر به اجرا در آمد ، می گذرد. تئاتر نصر روزگاری رونق داشت اما اکنون سوت و کور است.

"مریم خاکی پور "مستند ساز مقیم فرانسه در فیلم سیاه بازی به سراغ تئاتر نصر، قدیمی ترین تئاتر ایران رفته و تصویری منحصر بفرد از وضعیت بازیگران نمایش سیاه بازی در ایران ترسیم کرده است.

فیلم "سیاه بازی"یادآور بخشی روبه زوال از فرهنگ و تاریخ ایران است. این فیلم بر اساس شناخت کارگردان از فضای نمایش ایران ساخته شده و کارگردان تلاش دارد به ساده ترین شکل، مخاطب را در جریان آنچه در سالهای اخیر در پشت صحنه بر این هنر گذشته، بگذارد. فیلمساز در این فیلم با نگاهی به گذشته، به جست و جوی "شادی" گم شده در کوچه ها و خیابان های تهران می پردازد و در گفتگو با نمایشگران، از آن چه در این سالها گذشته می گوید . فیلم لحظات حسی بسیار گیرایی دارد و سکانس پایانی آن به لحاظ حسی فوق العاده تاثیرگذار و قدرتمند است.

نظرات برخی از بینندگان در مورد فیلم "سیاه بازی "

مرتضی
نمایی از فیلم "سیاه بازی "به کارگردانی "مریم خاکی پور"

فیلم سیاه بازی بی نظیر بود. چقدر قشنگ زندگی یک بخش از جامعه هنری ایران را به تصویر کشیده .چه خوب نشون میداد که جمهوری اسلامی چطوری نون مردم را می بره. من که اشکم در اومد. دیدم لاله زار چه خوب بود . با وجود این که داغون و قدیمی شده ، هنوز می شد روح حاکم بر لاله زار را حس کرد. شادی چیزی است که سالهاست از ایرانیان دریغ شده .

محمد رییسی

بسیار فیلم تاثیرگذار و جالبی بود با دیدن دوباره این بارهم بسیار گریستم و با توجه به این که خود از ضربه خوردگان این رژیم منحوص هستم اما دلم برای این هموطنان که حق بزرگی به گردن مردم ایران دارند به غایت سوخت و خودم را به سبب شرکت در این انقلاب و به سهم خودم بانی همچون اوضاعی سرزنش کردم و نفرین.من نمیدونم چرا این جنایتکاران باما مردم این کردند مگرما باعث ثروت و مکنت و قدرت برای آنها نشدیم آخه چرا باید این چنین بکنند.نمک ما مردم را میخورند و نمکدانمان را به سرمان میشکنند.ولی همیشه این جورنمی مونه.

مهرنوش – تورنتو

اگر عاقل بودم ، اگر دیرزمانی نبود که عقلم به نفع احساسم عقب نشینی نکرده بود ، دوباره تن به تماشای این برنامه نمی دادم، دوباره ذهن و دلم را تا روزها و هفته ها درگیر نمی کردم ، بدون آنکه کاری از دستم برآید.

یکرنگ و خالص اما غریب، مردمی و دردمند اما منزوی، پر نغز و پر طنز اما پر بغض، رقصان و آواز خوان اما مرثیه سرا.

تبریکات فراوان به خانم مریم خاکی پور که با ثبت لحظات فراموش نشدنی از این هنر دیرینه و رو به افول ، دقایقی تکان دهنده و ماندگار را به دوستداران فرهنگ و هنر ایران هدیه کردند.

مبین از لندن

شرایط هنر سیاه بازی در ایران جای تاسف فراوان داره . الان در همه جوامع دولت ها سعی می کنن حتی به افراد بیکار و یا الکلی کمک کنن که بتونن سر پای خودشون بمونن. اما در ایران تازه خونه و محل کار هنرمندان را هم ازشون می گیرند . در کشورهایی مثل ژاپن هنوز تولید شمشیر سامورایی به همون روش سنتی ادامه داره . این برای حفظ سنته های فرهنگی هست و حمایت از افرادی که این سنت ها را زنده نگه میدارن . اما در ایران افسوس که این چنین نیست.

فیلم خیلی خوب و قدرتمندانه ساخته شده بود و من واقعا لذت بردم اما در عین حال از شرایط به وجود آمده برای این هنرمندان هم ناراحت شدم.

جواد فرزام

این فیلم گیرا و اثر گذار اشک به چشمان من آورد . کاش درباره مریم خاکی پور سازنده فیلم توضیحات جامعی را ارایه میدادید. او کار درخشانی انجام داده و حق اش بود که بش از این به وی بها داده میشد . من شخصا چیز زیادی درباره ایشان نمی دانم .

همجنین به شما برای برنامه آپارات تبریک می گویم و معتقدم این برنامه بهترین برنامه بی بی سی فارسی است.

امید از تهران

به خاطر پارازیت نمی تونم چند وقتی هست که برنامه ها را ببینیم اما فیلم سیاه بازی را از طریق برنامه لایو استیشن دیدم و لذت بردم.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.