جایزه 'از قلم‌افتاده' بوکر برای رمان‌های سال ۱۹۷۰

Lost Booker aurthors
Image caption نویسنده های شاخصی مثل آیریس مرداک، ملوین براگ و جو اورتون برای جایزه از قلم افتاده بوکر رقابت خواهند کرد

جایزه بوکر معمولا به کتاب هایی داده می شود که در یک سال گذشته منتشر شده اند، اما در سال ۱۹۷۱ این جایزه به بهترین کتابی که در همان سال منتشر شده بود، داده شد.

بنابراین کتاب های زیادی از نویسنده های شاخصی مثل آیریس مردوخ، ملوین براگ و جو اورتون هیچ وقت واجد شرکت در جایزه بوکر نشدند.

مسوولان بنیاد بوکر هم تصمیم گرفتند جوایز ۴۰ سال گذشته را با یک جایزه ویژه تکمیل کنند، جایزه ای که آن را بوکر "از قلم افتاده" نام گذاشته اند.

فهرست اولیه کتاب های منتشر شده در سال ۱۹۷۰ استخراج شده و هیئتی شامل سه داور که همگی متولد سال ۱۹۷۰ یا همان حول و حوش هستند، شش نامزد نهایی را بر خواهند گزید.

یون تروین، مدیر ادبی جایزه من‌بوکر گفت که این فهرست اولیه نشان می دهد که سال ۱۹۷۰ برای ادبیات داستانی انگلیسی‌زبان، سال شاخصی بوده است.

جو اورتون با "سر تا پا"، آیریس مرداک با "شکست نسبتا افتخارآمیز"، و ملوین براگ با "جایی در انگلستان" در این فهرست قرار گرفته اند.

جی جی فارل، روت رندل، دیوید لاج، موریل اسپارک و نینا باودن هم از دیگر نویسنده های این فهرست اولیه اند.

در جست و جوی کتاب های از دست رفته

جایزه "از قلم افتاده" من‌بوکر مدیون توجه و دقت پیتر استراوس، بایگان افتخاری بیناد جایزه بوکر است.

استراوس متوجه شده بود که رمان "تجارت پنجم" نوشته رابرتسون دیویس در سال ۱۹۷۱ برای جایزه بوکر نامزد نشده، و بعد از مدتی بررسی متوجه این خلأ تاریخی شد.

البته اعضای بنیاد بوکر بعدتر متوجه شدند که کتاب تجارت پنجم حتی واجد شرکت در جایزه از قلم افتاده بوکر هم نیست چون این کتاب در سال ۱۹۷۰ در کانادا و در سال ۱۹۷۱ در انگلستان چاپ شده بود.

داوران این جایزه راشل کوک، روزنامه نگار و منتقد، کیتی درهام، خبرخوان شبکه تلویزیونی آی تی ان و توبیاس هیل شاعر و نویسنده هستند.

فهرست نامزدهای جایزه "از قلم‌افتاده" بوکر در ماه مارس منتشر می شود و برنده نهایی را مخاطبان با رای دادن در وب سایت بوکر انتخاب خواهند کرد. برنده نهایی در ماه فرودین اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط