نگاهی به انیمیشن های نامزد اسکار ۲۰۱۰

بخش انیمیشن اسکار امسال مجموعه شلوغ و هیجان انگیزی است از قورباغه های آوازخوان، روباه های زبل و بچه های پردل و جرأت. فیلم هایی متنوع و بسیار متفاوت از هم. این همه تنوع نشان می دهد دنیای انیمیشن همچنان دنیایی پویا و پررونق است.

بر خلاف سال های قبل که بخش انیمیشن ۳ نامزد داشت، نامزدهای اسکار امسال ۵ فیلم است. دلیل این اتفاق وجود فیلم های فراوانی است که به نظر داوران، نمی شود نادیده شان گرفت. البته برخی کارشناسان هم بر این باورند که انگیزه های تبلیغاتی و کمک به فروش فیلم های بیشتر هم ممکن است دلیل دیگری برای این افزایش نامزدها باشد.

اما خیلی از منتقدان بر این باورند که با وجود رقابت تنگاتنگی که این فیلم ها در پیش خواهند داشت، احتمال دارد فیلم پرماجرای بالا جایزه اسکار امسال را از آن خودش کند.

رقیب های فیلم بالا در بخش انیمیشن چهار فیلم است: آقای فاکس زبل، شاهزاده خانم و قورباغه، راز کلز و کارولین.

از میان این پنج انیمیشن، دو فیلم به صورت سه بعدی ساخته شده (بالا و کارولین)، شخصیت های دو فیلم دیگر (آقای فاکس زبل و کارولین) عروسک های کوچکی هستند که طی فرایندی پرزحمت به نام استاپ- موشن جان می گیرند و دو فیلم دیگر (شاهزاده خانم و قورباغه و راز کلز) نقاشی متحرک است.

با این حال به نظر می رسد در این فهرست، چندین انیمیشن بسیار باکیفیت از قلم افتاده اند که مهم تر از همه پونیو است، فیلمی ساخته هایائو میازاکی، کارگردان ژاپنی برنده اسکار.

نگاه نزدیکتر به 5 نامزد انیمیشن اسکار

بالا

Image caption بالا بیشترین شانس اسکار انیمیشن را دارد

کارگردان ها: پیت داکتر و باب پیترسن

داستان فیلم: کارل فردریکسون ۷۸ ساله با بستن هزاران بادکنک به خانه اش راهی آسمان می شود تا آرزوی دیرینه اش را که دیدن طبیعت بکر امریکای جنوبی است تحقق ببخشد. البته بلافاصله بعد از رفتن به آسمان، متوجه می شود که در این سفر تنها نیست چون راسل که هفتاد سال از او کوچک تر است، مسافر قاچاق این سفر است.

بالا که محصول دیسنی و پیکسار است، تنها انیمیشنی است که در بخش بهترین فیلم سال هم نامزد اسکار شده است.

آخرین بار، این اتفاق برای فیلم دیو و دلبر محصول سال ۱۹۹۱ افتاده است.

جایزه ها:

نامزد ۵ اسکار

برنده ۲۳ جایزه

نامزد ۲۹ جایزه

آقای فاکس زبل

کارگردان: وس اندرسن

محصول کمپانی قرن بیستم

داستان فیلم: کشاورزها که از دست روباه زبلی که مرغ و خروس های آنها را برای خودش و خانواده اش می دزدد، عصبانی شده اند، تصمیم می گیرند یک بار برای همیشه از شرش خلاص شوند. این فیلم بر اساس کتاب کودکانه ای از رولد دال ساخته شده که اولین بار در سال ۱۹۷۰ منتشر شده.

جورج کلونی و مریل استریپ گویندگان اصلی این فیلم هستند و جالب این است که بخش هایی از این فیلم خارج از استودیو و در فضای باز ضبط شده تا صداها طبیعی تر جلوه کند.

جایزه ها:

نامزد ۲ اسکار

برنده ۱۰ جایزه

نامزد ۱۹ جایزه

رازهای کلز

کارگردان ها: تام مور و نورا تومی داستان فیلم: ماجرا در قرن نهم میلادی اتفاق می افتد. برندن دوازده ساله مدام زیر نظر دایی سختگیرش است که توقع دارد خواهرزاده اش پا جای پای او بگذارد. اما یک روز برندن با تصویرگری آشنا می شود که او را با دنیای هنر و خلاقیت و تخیل آشنا می کند. برندان تصمیم می گیرد قید همه چیز را بزند و به دنبال رویاهای خودش برود.

راز کلز محصول اروپاست و منتقدان از نامزدی اش برای اسکار غافلگیر شده اند. این فیلم در امریکا در سینماهای معدودی به نمایش گذاشته شده.

جایزه ها:

نامزد ۱ اسکار

برنده ۳ جایزه نامزد ۳ جایزه

کارولین

کارگردان: هنری سلیک

محصول فوکاس

داستان فیلم: کارولین داستان دختر نوجوانی است که از معبری جادویی در خانه اش، از دست مادر و پدرش فرار می کند اما بالاخره می فهمد که زندگی پیش پدر و مادرش بهتر است.

سلیک، کارگردان این فیلم، می گوید برای رقابت با کارهایی مشابه کارهای والت دیسنی و پیکسار، مجبور بوده شانس خودش را روی داستانی از جنس و نگاه متفاوت امتحان کند.

یکی از هنرمندانی که سلیک در ساخت فیلم، او را به کار گرفته بود، فقط یک وظیفه داشت: برای شخصیت های فیلم، جلیقه های مینیاتوری ببافد.

جایزه ها:

۲ جایزه ۲۰ نامزدی نامزد ۱ اسکار

شاهزاده خانم و قورباغه

کارگردان ها: ران کلمنتز و جان ماسکر

محصول والت دیسنی

شاهزاده خانم و قورباغه انیمیشن موزیکالی است درباره دختر پیشخدمتی در نیواورلئان که عاشق شاهزاده ای می شود که تبدیل به قورباغه شده. این انیمیشن، بعد از شش سال، اولین انیمیشن دیسنی است که به صورت نقاشی متحرک ساخته شده.

نکته جالب این است که شاهزاده خانم و قورباغه اولین محصول دیسنی است که شاهزاده خانم فیلم سیاهپوست است.

جایزه ها:

نامزد ۳ اسکار برنده ۱ جایزه نامزد ۲۸ جایزه

مطالب مرتبط