جنجال یک سریال روسی؛ 'بدآموزی به جوانان'

ولادیمیر پوتین
Image caption نخست وزیر روسیه از پخش این سریال دفاع کرده اما می گوید آن را ندیده است

از چند هفته پیش بسیاری از والدین، آموزگاران و دولتمردان روسیه عصبانی هستند. به عقیده آنها سریالی به نام اشکولا (مدرسه) که در کانال یک تلویزیون روسیه نمایش داده می‌شود، ارزش‌های اخلاقی و ملی روسیه را پایمال می‌کند.

سریال "اشکولا" شاگردان "بی‌تربیت و سرکش" کلاس نهم را نشان می‌دهد که از هیچ خطایی رویگردان نیستند: فحش‌های آبدار می‌دهند، سیگار می‌کشند، آبجو می‌خورند و با آموزگاران خود دعوا می‌کنند.

آموزگاران و والدین بچه‌ها، که خود گرفتاری‌های دیگری دارند، از دست نوجوانان کلاس نهم جانشان به لب رسیده اما کاری از دست آنها بر نمی‌آید.

تا کنون ۱۰ قسمت از سریال در بهترین ساعت روز (۱۸ و ۲۰ دقیقه) از کانال اول تلویزیون روسیه پخش شده، و به طور متوسط ۲۱ درصد کل تماشاگران تلویزیون آن را تماشا کرده‌اند.

سریال را خانم کارگردان ۲۵ ساله‌ای به نام والریا گرمانیکا کارگردانی کرده، که در میان جوانان به محبوبیت فوق العاده‌ای دست یافته است.

جوانان عقیده دارند که سریال تنها اموری را نشان می‌دهد که سالهاست در مدارس روسیه جریان دارد، اما به بیرون درز نکرده بود.

'توطئه‌ای ضدملی'

سریال اشکولا به ویژه اعتراض نیروهای ملی و محافظه‌کار را برانگیخته است. بوریس گریسلوف، رئیس پارلمان، از کانال دوم تلویزیون روسیه تقاضا کرده است که هرچه زودتر سریالی در مخالفت با ایده‌های "اشکولا" تهیه و پخش کند.

سخنگوی فراکسیون حزب کمونیست روسیه در دوما، سریال اشکولا را "توطئه‌ای برای گمراه کردن جوانان روسیه" دانسته است.

به ویژه صنف آموزگاران از سریال سخت عصبانی هستند. به نظر آنها سریال توهین به معلمان است، که زحمت می‌کشند و در ازای حقوق ناچیز به فرزندان ملت خود خدمت می‌کنند.

رسانه‌های گروهی عقیده دارند که کانال یک تلویزیون قصد دارد با پخش سریال "اشکولا" جوانانی را جلب کند که بیشتر به کانال‌های خصوصی جذب شده‌اند.

سریال زیر حملات شدید محافل و شخصیت‌های سیاسی قرار گرفته و جنجالی فراوان برانگیخته است، اما گمان نمی‌رود پخش آن متوقف شود.

ولادیمیر پوتین چند روز پیش در گفتگو با دانشجویان به نام "آزادی هنری"، از ادامه پخش سریال "اشکولا" دفاع کرد. او اعتراف کرد که هنوز این سریال را ندیده است.

مطالب مرتبط