به روز شده:  19:21 گرينويچ - چهارشنبه 10 فوريه 2010 - 21 بهمن 1388

سقوط یک شاه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


سقوط یک شاه نام فیلم مستندی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید .


این برنامه البته به روال معمول همیشگی در قالب برنامه و با مقدمه و موخره معمول نخواهد بود.

درباره فیلم:

محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران وملکه سابق ایران در نمایی از فیلم" سقوط یک شاه"

محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران وملکه سابق ایران در نمایی از فیلم" سقوط یک شاه"


در این فیلم فیلمساز در گفتگو با صاحب نظران و با نگاهی به تصاویر آرشیوی و تاریخی ، ماجرا انقلاب ایران ، بانگاهی متفاوت از آن چه تاکنون از تریبون های رسمی اعلام شده ، به بازخوانی تاریخ انقلاب ایران پرداخته است. فیلم شامل تصاویری آرشیوی کمتر دیده شده و مجموعه گفت و گوها با شخصیت هایی است که قبل یا بعد از انقلاب به نوعی با انقلاب ایران مرتبط بوده اند .

درباره کارگردان :


مازیار بهاری مستند سازی ایرانی متولد ۱۳۴۶ است . با تلویزیون های انگستان، فرانسه و کانادا همکاری داشته است .. مازیا بهاری تقریبا از سال ۱۳۷۷ خبرنگار نیوزویک در ایران بوده. از فیلم های آقای بهاری می توان به به "نقاشی کن!مهم نیست چه چیز" (درباره خسرو حسن زاده نقاش ایرانی) ،شرم و تابوت ها (درباره بیماری ایدز در افریقای جنوبی) ، محمد و دلاله (درباره مردی مبتلا به بیماری ایدز که درایران به دنبال یافتن عشق است) ، فوتبال به سبک ایرانی (درباره عشق ایرانیان به فوتبال) ، و عنکبوت آمد (درباره قاتل زنجیره‌ای در مشهد معروف به "خفاش شب")اشاره کرد .

ویژگی فیلم:

مازیار بهاری کارگردان فیلم"سقوط یک شاه"

مازیار بهاری کارگردان فیلم"سقوط یک شاه"

این فیلم دوقسمتی تلاش دارد با نگاهی بی طرف به همه طرف های درگیر در انقلاب ایران ، تصویری واقع گرایانه از همه عوامل سقوط حکومت شاهنشاهی را به دست بدهد .

تماس با برنامه آپارات

کلیک aparat@bbc.co.uk


مروری بر فیلم هفته گذشته:

امریکای اوباما

در بخش اول این مجموعه مستند دوقسمتی سایمون شاما با یک نگاه متفاوت جنگ در افغانستان و عراق را با جنگ کره مقایسه کرده و به بررسی دیدگاه های باراک اوباما در این زمینه پرداخته.
از طرف دیگر از یکی دوسال پیش اقتصاد جهانی، دچار مشکلات عمده ای شد و رکود کم سابقه ای جهان را فرا گرفت. ریشه این مشکلات هم از آمریکا بود. جایی که همیشه به اقتصاد قدرتمندش می بالید. باراک اوباما حالا میراث دار مشکلاتی هست که گریبان اقتصاد آمریکا و جهان را گرفته است.

سایمون شاما، تاریخ شناس و برنامه ساز تلویزیون در بخش دوم و پایانی مستند اوبامای آمریکا که این هفته پخش می شود ، یک سال بعد از آغاز دوران ریاست جمهوری باراک اباما، به سابقه مشکلات اقتصادی در آمریکا و شیوه برخورد دولت های آمریکا با آن پرداخته. او تلاش این دولت ها برای تحقق رویای آمریکایی بررسی و باراک اوباما را با روسای جمهور دیگر آمریکا مقایسه می کند.

نظرات ببینندگان در مورد فیلم

محسن از تورنتو:

مستند بسیار بسیار پر مطلب و پر باری بود . به نظر من سایمون شاما ، تمام دانش اندوخته از علم تاریخ شناسی و تجربه برنامه سازی خود را در تلویزیون یکجا خرج ساخت این فیلم کرده بود تا بتواند در قالب میراثی که برای بارک اوباما به ارث رسیده به بررسی مشکلات ریشه ای موجود در نظام سرمایه داری بپردازد و بگوید همانگونه که چند سال طول کشیده تا اقتصاد کشور خراب شود ، ساختن آن هم سریع نیست و سالها طول خواهد کشید.

بارک اوباما در نمایی از فیلم "امریکای اوباما"

بارک اوباما در نمایی از فیلم"امریکای اوباما"به کارگردانی "سایمون شاما"

البته دوبلاژ فیلم از جذابیت فیلم کاسته بود . مخصوصا صدای نامناسبی که برای اوباما در نظر گرفته شده بود. چون یکی از جذابیت های اوباما لحن موسیقی گونه و دلنشین و صمیمی اوست ولی در دوبلاژ این صدا از جنس صدای اوباما نبود.

فیلم اطلاعات نابی در مورد تلاشهای جی پی مورگان و جمیز براون و چگونگی روند دشمن شدن بانک دارها ، که بجای کیمیاگری به زر اندوزی رو آورده بودند داشت و از منظر تاریخ به بیننده درس دوری از اشتباهات گذشته را میداد.

در این فیلم مستند به روشنی نشان داده میشد که رشد حباب گونه در یک زمینه چگونه باعث نابودی جامعه در زمینه های دیگر میشود و به کمک هنر و تاثیر فیلم یادآوری میکرد که برای توسعه پایدار در یک جامعه می بایست تمام زمینه ها، هم پای هم رشد و تکامل پیدا کند.

در این فیلم جذاب شکاف بین مردم و وال استریت (بعنوان سمبل نظام پول پرست) و فراز و فرودش در صد سال گذشته به ظرافت مورد بررسی خود گرفته بود.
ولی باز معلوم نشد که آیا پول هنوز در نظام سرمایه داری معجون است یا اینکه به سم تبدیل شده؟

امیر از مشهد:

خیلی ممنون از پخش فیلم "آمریکای اوباما" و بسیار بسیار بسیار ممنون برای دوبله عالی! لذت بردم.

زمان پخش برنامه

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.
این برنامه سه شنبه آینده نیز درهمین ساعتها باز پخش می شود.

همچنین علاقه مندان می توانند تکرار برنامه آپارات را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان و۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۳:۱۰ به وقت افغانستان و ۱۳:۴۰ به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

روزهای شنبه ساعت ۱۶:۱۰ به وقت ایران و۱۷:۱۰ افغانستان و ساعت ۱۷:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.

روزهای چهارشنبه نیز در ساعت ۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۴:۱۰ افغانستان و ساعت۱۴:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.
برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

علی از تورنتو:

من از دیدن بخش نخست آمریکای اوباما بسیار لذت بردم.اما کیفیت پخش آن از نظر صدا و دوبله بسیار بد بود ترجمه آن بسیار با عجله و غیر حرفه ای بود. کلماتی که انتخاب شده بودند دقیق و صحیح و به هنگام نبود. پیشنهاد می کنم برای چنین مستندهایی اززیرنویس استفاده شود

همایون :فیلم" اوباما"، فیلم که نمیشه گفت ،جمع آوری تیکه های از فیلم های مستنده مختلف ، ولی اسمشو میشه گذشت ، ساده لوحی ، بی عدالتی و تلخی ، درسی از گذشته که شاید برای حال مفید باشه .

رضا عبدالهی:


از تماشای این فیلم واقعا لذت بردم و۲ بار تماشاش کردم .معانی عمیقی را به تماشاچی میرساند به نظر من با خواندن چند کتاب برابری میکرد جملاتی مثل هرجنگ جهنم خودش را داره وبا دوربین هائی که میبینند ما داریم می بینیمشون در واقع خواننده را به اندیشه فیلسوفانه آقای شاما راهنمائی می کرد.

به راستی فلسفه وحکمت سیاسی در بینش ریئس جمهورهای آمریکا ریشه در چه واقعیتی داردو چه اندازه به سرنوشت مردم اثر گذاشته ؟
وچقدر مردم آمریکا در آن زمان متوجه این دور اندیشی یا تفکر شده اند؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.