آغاز محاکمه فرزانه خورشید

Image caption حدود 20 نفر از خبرنگاران در بیرون دادگاه منتظر اجازه ورود به تالار محاکمه بودند

صبح روز سه‌شنبه‌، 9 فوریه، دادگاه ناحیه سینای شهر دوشنبه محاکمه پرونده جنایی فرزانه خورشید، آوازخوان جوان را آغاز کرد.

هرچند محاکمه این پرونده آزاد اعلام شده بود، امّا مسئولان دادگاه ناحیه سینا در آغاز از ورود خبرنگاران به تالار محاکمه مانع شدند.

بعد از آغاز محاکمه، سلیمان قاسم‌ف، قاضی پرونده، به سبب غیبت وکیل مدافع یکی از متّهمان، برای چند ساعت تنفس اعلام کرد.

بسیاری از خبرنگاران روز سه‌شنبه، ‌9 فوریه، برای شرکت در محاکمه فرزانه خورشید، آوازخوان جوان، در نزد تالار دادگاه ناحیه سینا گردهم آمده بودند.

تقریباً ساعت 10:30 دقیقه ماشین با متّهمان پرونده به نزد بنای دادگاه آمد و پیوندان خانم خورشید نیز در آن جا حاضر بودند. در میان آنها شبنم ثریا، آوازخوان سرشناس و خواهربزرگ فرزانه همراه با مادرشان، ثریا قاسم‌اوا، هنرمند دیگر سرشناس منتظر آغاز محاکمه دادگاهی بودند.

از خانم قاسم‌اوا پرسیدم، که در مورد آن چه با دخترش رخ داد، چه عقیده دارد؟ وی گفت، که به منصفانه انجام شدن محاکمه پرونده جنایی دخترش امید دارد.

وی افزود: "من می‌دانم، که دخترم عمداً این کار را نکرده و به فرّخ، که اطمینان داده است، که وی را از محاکمه آزاد کردند، باور کرده است."

سپس حدود ساعت 11:30 مسئولان دادگاه ناحیه سینا، که جلو در ورودی دادگاه را گرفته بودند، همگان را، به جز از خبرنگاران، به تالار محاکمه دعوت کردند.

Image caption خانم قاسم‌اوه موعتقید است، که دخترش گناه ندارد

ولی با وجود اصرار اکثر خبرنگران برای شرکت در محاکمه دو مسئول دادگاه قاطعانه با ورود آنها به داخل تالار مخالفت کردند.

سلیمان قاسمف، قاضی پرونده، به سؤال خبرنگاران در مورد این که چرا آنها اجازه ورود به تالار را ندارند، گفت، که وی از آمدن خبرنگاران برای شرکت در محاکمه واقف نبوده است.

امّا آقای قاسمف گفت، که خبرنگاران می‌توانند در ادامه‌محاکمه شرکت کنند. امّا بعد از ظهر هرچند نواربرداران وارد دادگاه شدند، ولی برخی از خبرنگاران باز هم اجازه ورود به تالار را نداشته‌اند.

فرزانه خورشید، آوازخوان جوان تاجیک، طبق مادّه 36 قانون کیفری یا جزای تاجیکستان به همدستی یا شریکی در جنایت یا کمک به فرار یک متّهم از تالار دادگاه متّهم شده است.

بر اساس پرونده جنایی، خانم خورشید به فرار فرّخ روزی یف، که نیز توسط کارمندان انتظامی تاجیکستان به قلّابی متّهم شده بود، از دادگاه ناحیه سینا کمک کرده است.

آقای روزی یف تابستان گذشته به اتّهام کلاهبرداری بازداشت شده بود. امّا یک ماه پیش در جریان یکی از جلسات دادگاه، وی از تالار بیرون شده و به همراهی خانم خورشید فرار کرده است.

پیوندان فرزانه خورشید می‌گویند، که وی قصد گریزاندن دوست پسرش را نداشته و تنها او را در بیرون دادگاه دیده است و فرّخ روزی یف به او گفته است، که از محاکمه آزاد شده است.

آنها یکجا سوار ماشینی شده و به طرف دره ورزاب حرکت کرده‌اند و روزی بعد در آن جا دستگیر شده‌اند.

هم اکنون همراه با فرزانه و فرّخ روزی یف یک مسئول دادگاه به نام شمس‌الدّین غفورف و یک کارمند پلیس به نام حکمت‌الله قربانف، که اجازه داده‌اند آقای روزی یف از دادگاه بیرون رود، به همدستی در این جرم متّهم شده و در دادگاه ناحیه سینا محاکمه می‌شوند.