به روز شده:  17:25 گرينويچ - جمعه 12 فوريه 2010 - 23 بهمن 1388

معترضان بر بام‌های تهران؛ بهترین عکس خبری سال

عکس خبری سال

جوایز "ورلد پرس فوتو" مهمترین جوایز عکاسی خبری جهان است

عکاس آزاد ایتالیایی، پیترو ماستورزو، با عکسی از روز سوم تیر ۸۸ در ایران، برنده جایزه اول عکس خبری سال ۲۰۰۹ شد.

این عکس، زنی را در غروب بر پشت بام خانه ای در تهران نشان می دهد که در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در حال شعار دادن است.

داوران درباره این عکس گفته اند عکس پیترو ماستورزو "تنش و هیجان در لحظه را به خوبی ثبت کرده است."

آیپری کارابودا اکر، رئیس هیئت داوران گفت: "این عکس آغاز یک ماجرای عظیم را نشان می دهد، به خبر عمق و پرسپکتیو می بخشد و هم از لحاظ بصری و هم احساسی آدم را در گیر می کند. من با دیدنش بلافاصله تحت تاثیر قرار گرفتم. "

کیت ادواردز یکی از اعضای هیئت داوران هم گفت: "این عکس اتمسفر، تنش و هراس را با قدرت منتقل می کند، ولی در عین حال آرامش و سکون هم در آن حس می شود. از این نظر، انتخاب این عکس یک چالش بود. ما دنبال تصویری می گشتیم که آدم را به طرف خودش بکشاند، به عمق و ‌به فکر فرو ببرد، نه اینکه فقط چیزی را نشان بدهد که همه می دانیم. دنبال تصویری بودیم که از ما چیز بیشتری طلب کند."

گای تیلیم یکی از دیگر داوران گفت: "این عکس توانسته عناصری از کشمکش و زندگی روزمره را با هم ترکیب کند. تماشای این تصویر به نوبه خود ارزشمند است، اما کنجکاوی ما را هم درباره این زن که در حال فریاد زدن است برمی انگیزد. عکاس توانسته این لحظه را تجسم ببخشد و اهمیت این واقعه تاریخی را ثبت کند."

این تصویر هم که از یک ویدیوی آماتوری انتخاب شده است، به دلیل تأثیرگذاری خبری اش در جهان مورد تقدیر قرار گرفت

در بخش "مجموعه عکس های خبری" اولویه لبان ماتئی، عکاس فرانسوی، برای عکس هایش از اعتراضات خیابانی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران، برنده جایزه دوم شد و محمد عابد هم رتبه سوم را برای عکس هایی از از حمله اسرائیل به غزه در ژانویه سال ۲۰۰۹ دریافت کرد.

تقدیر ویژه از فریمی از یک تصویر ویدیویی

داوران در اقدامی استثنایی، از یک فریم انتخاب شده از تصاویر ویدیویی صحنه مرگ ندا آقا سلطان در ایران هم تقدیر ویژه کردند.

این تصویر که از فیلمی در یوتیوب برداشته شده و توسط دوربینی غیر حرفه ای ثبت شده است، خانم آقا سلطان را لحظاتی بعد از تیرخوردن و نقش بر زمین نشان می دهد.

مسابقه عکس های خبری جهان فقط برای عکاسان حرفه ای است، اما اعضای هیئت داوران گفتند این تصویر از این جهت حائز اهمیت است که در لحظه ای که امکان عکاسی حرفه ای وجود نداشت، نقشی اساسی در گزارشگری خبری در جهان بازی کرد.

در معتبرترین مسابقه عکس خبری سال، ۶۳ عکاس از ۲۳ کشور برنده شدند.

داورها طی دو هفته ۱۰۱ هزار و ۹۶۰ عکس را از ۵۸۴۷ عکاس از ۱۲۸ کشور بررسی کردند.

ماستورزو ۲۹ ساله علاوه بر جایزه بهترین عکس خبری سال، با مجموعه عکسش درباره انتخابات ایران با عنوان "از پشت بام های تهران" در بخش "آدم ها و رویدادها" هم برنده جایزه اول مجموعه عکس شده است.

عکسی که عنوان "عکس خبری سال" را به خود اختصاص داد، ابتدا در تلویزیون ایتالیایی آر آی آی پخش و سپس در مجله لوپ منتشر شده بود.

جایزه بهترین عکس سال، ۱۴۶ هزار دلار و یک دوربین عکاسی است که در دوم ماه مه در آمستردام به برنده اهدا خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.