فيلمسازان ايرانی در فستيوال دیدبان حقوق بشر در لندن

Image caption نمایی از فیلم ایران صداهای ناشنیده

چهاردهمين فستيوال فيلم دیدبان حقوق بشر در لندن که به نمايش فيلم هايی با مضمون نقض حقوق بشر در جهان اختصاص دارد، شاهد نمايش سه فيلم از ساخته های فيلمسازان ايرانی خواهد بود.

فيلم های کسی از گربه های ايرانی خبر ندارد ساخته بهمن قبادی، زنان بدون مردان ساخته شيرين نشاط و ايران صداهای ناشنيده ساخته داوود گرامی فرد از جمله فيلم های سينماگران ايرانی است که در اين فستيوال به نمايش درمی آيند.

فيلم های مستند و داستانی ای که به نوعی بی عدالتی، فقر، خشونت نظامی و دولتی، سرکوب حقوق انسانی و آزادی های سياسی را در چهارگوشه جهان تصوير کرده باشند، می توانند در اين فستيوال شرکت کنند.

امسال 28 فيلم بلند و کوتاه داستانی و مستند از آمريکا، آلبانی، کامبوج، تيمور شرقی، هند، تبت، کنيا، کره شمالی، سرزمين های اشغالی فلسطين، بريتانيا، ايران و سيرالئون در اين فستيوال به نمايش درمی آيد.

در ميان اين فيلم ها، ده فيلم کوتاه نيز وجود دارد که سازندگان آن همه زير 19 سال دارند و فيلم هايشان را با حمايت پروژه جوانان کمپانی ادوب ساخته اند.

يکی از اين فيلم های کوتاه، فيلمی در باره ايران است به نام انديشه ها زير حجاب ساخته مشترک سحر شاکری و سليونا بايرن که داستان دختر ايرانی مهاجری را روايت می کند که همچنان خواهان حفظ حجاب اسلامی خود در جامعه غربی است.

Image caption نمایش کسی از گربه های ايرانی خبر ندارد در اروپا با استقبال رو به رو بوده است

فستيوال حقوق بشر روز چهارشنبه هفدهم مارس با نمايش فيلم مولوچ استوايی ساخته رائول پک سينماگر فرانسوی در باره وضعيت سياسی هائيتی آغاز می شود و با نمايش فيلم خورشيد پشت ابرها(مبارزه برای آزادی در تبت) ساخته ريتو سارين و تنزينگ سونام فيلمسازان هندی خاتمه می يابد.

فيلم خورشيد پشت ابرها، تضاد بين مبارزه آرام و مسالمت جويانه دالايی لاما برای آزادی تبت را با تمايلات انقلابی بی صبرانه و تند جوانان تبتی تصوير کرده است.

فيلم ايران صداهای ناشنيده ساخته داوود گرامی فرد، انتقادی عليه رويکرد منفعل دولت های غربی در برابر نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی های سياسی به ويژه برای نيروهای سکولار در ايران بعد از انتخابات اخير است که از دريچه ذهن سه جوان ايرانی در سه نقطه مختلف ايران روايت می شود.

بهمن قبادی کارگردان سرشناس ايرانی و سازنده فيلم کسی از گربه های ايرانی خبر ندارد، که در حال حاضر خارج از ايران زندگی می کند، و داوود گرامی فرد مستندساز ايرانی مقيم کانادا از مهمانان اين فستيوال اند که در جلسه نمايش فيلم هايشان حضور خواهند داشت.

فستيوال حقوق بشر از هفدهم تا بيست و ششم مارس به مدت 10 روز در لندن برگزار می شود.

مطالب مرتبط