شبکه کتابخوانی گودریدز هم در ایران فیلتر شد

Image caption شبکه اجتماعی گودریدز بیش از صد هزار کاربر ایرانی دارد

گودریدز (Goodreads) در وبلاگ رسمی اش از کاهش ناگهانی و چشمگیر کاربران ایرانی در این شبکه اجتماعی خبر داده است.

این شبکه اجتماعی، فضایی است که کاربران در آن از کتاب هایی که خوانده اند حرف می زنند، به کتاب ها امتیاز می دهند، کتاب های محبوب خود را به دوستان خود توصیه می کنند و کلوب های مجازی راه می اندازند.

در حال حاضر ۷۸ میلیون کتاب در قفسه های مجازی این سایت موجود است.

در سایت گودریدز که سه میلیون کاربر جهانی دارد، ۱۱۴ هزار ایرانی عضویت دارند که بزرگ ترین گروه غیرانگلیسی زبان را در این وب سایت تشکیل می دهند.

کاربران ایرانی در قفسه های مجازی خود ۷۱۴ هزار و ۶۲۶ کتاب را جای داده اند و همچون باقی کاربران کشورهای دیگر، درباره کتاب های مورد علاقه خود نظر می دهند و نقد و نظرهای خود را با دیگران به اشتراک می گذارند.

سایت گودریدز در دسامبر ۲۰۰۶ در کالیفرنیا راه اندازی شده و ظرف این مدت به سرعت محبوبیت فراوانی کسب کرده است.

گودریدز گزارش داده است که از روز ۲۲ بهمن (یازدهم فوریه) میزان بازدید کنندگان ایرانی این سایت کاهشی ناگهانی و چشمگیر یافته است.

جسیکا دوناگی، مدیر ارتباطات سایت گودریدز در وبلاگ این وب سایت نوشت یکی از اعضای ایرانی پیامی فرستاده است و در آن نوشته "سایت شما را تازگی ها دولت ایران فیلتر کرده. لطفا به ما کمک کنید. کتاب هیچ ضرری ندارد."

سایت گودریدز انجمن هایی هم دارد که کاربران در آنها درباره ادبیات و موضوعات دیگری مثل سیاست با هم تبادل نظر می کنند.

بعضی بر این باورند که دولت ایران شاید نگران بحث های سیاسی و اجتماعی احتمالی است که در انجمن های این سایت درباره ایران درمی گیرد؛ اما این انجمن ها در مقایسه با مجموع فعالیت ها در این شبکه اجتماعی، جزء بسیار کوچکی است.

سایت گودریدز منبع بسیار مفیدی است برای پی بردن به اینکه کاربران دیگر درباره کتاب های گوناگون چه نظری دارند. قفسه ها و فهرست کتاب ها در این سایت کاملا شخصی و توسط کاربران تهیه می شود.

جسیکا دوناگی، نویسنده وبلاگ گودریدز از اعضای این سایت درخواست کرده این سخن را پخش کنند که "این حق مردم است که از کتاب ها لذت ببرند، درباره آنها بحث کنند و با دیگران سهیم شوند."

یکی از هزاران

در طول سال های گذشته، سایت های زیادی در ایران فیلتر شده اند.

از شهریور امسال دولت ایران نظارت بر اینترنت را تشدید کرد و گروهی را به گشت‌زنی در اینترنت گماشت تا کسانی را که به تعبیر مقامات ایرانی به "ترویج دروغ" و "توهین به نظام اسلامی" می پردازند شناسایی و فیلتر کنند.

فیلتر سایت ها و سرویس های اینترنتی از چند روز قبل از ۲۲ بهمن سال جاری تشدید شد. شرکت گوگل روز ۲۱ بهمن اعلام کرد که "ظاهرا دسترسی کاربران اینترنتی در داخل ایران به خدمات ای میل این شرکت (جی میل) قطع شده، زیرا مراجعه کاربران از داخل ایران به سرورهای جی‌میل با افت ناگهانی و شدید روبرو بوده است. "

برخی منابع خبری نزدیک به مخالفان دولت گزارش داده اند که اصولا دسترسی به ای میل و مسنجر در داخل ایران با اختلال روبرو است.در بیانیه شرکت گوگل آمده بود: "کاربران در ایران به ما گفته اند که در دسترسی به جی میل دچار مشکل هستند."

شرکت گوگل در ادامه این بیانیه تصریح کرد" " ما کاهش چشمگیر ترافیک کاربران ایرانی را تایید می کنیم و بررسی های ما نشان می دهد که مشکل از شبکه های ما نیست."

فیلترها و "فیلترکننده"های فراوان

Image caption نمودار افت ناگهانی و چشمگیر کاربران ایرانی در سایت گودریدز

فیلتر سایت ها بر اساس قوانینی که نهادهای مختلف وضع و اجرا می کنند انجام می شود. از جمله این قوانین، "قانون جرایم رایانه ای" است که ۱۰ تیرماه امسال از سوی محمود احمدی نژاد برای اجرا به نهادهای حکومتی ابلاغ شد.

این در حالیست که قوه قضاییه هم آذر ماه سال گذشته، یعنی پیش از ابلاغ این قوانین، دادسراهای ویژه جرایم رایانه ای را راه اندازی کرده بود.

قانون جرایم رایانه ای ۵ بخش و ۵۵ ماده دارد که کلیه مواد آن امسال از سوی شورای نگهبان تایید شد.

در سالهای اخیر بحث های زیادی در باره نظارت بر اینترنت در ایران مطرح بوده و "کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ" که نمایندگانی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی، وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات اعضای آن هستند، کار فیلترینگ را انجام می دهد.

نیروی انتظامی هم یکی از ۱۲ عضو ستاد مبارزه با جرایم رایانه ای است و زیر نظر دادستانی فعالیت می کند.

اینترنت و حوادث سیاسی اخیر در ایران

افزایش تعداد کاربران اینترنت در چند سال اخیر و به ویژه بعد از حوادث مربوط به انتخابات در ایران، دست اندرکاران را متوجه فعالیت های این افراد در محیط مجازی کرده است.

تا جایی که در بخشی از کیفرخواست دستگیر شدگان حوادث بعد از انتخابات در ایران، معاون دادستان تهران شرکت های توییتر و فیس بوک را متهم به نقش آفرینی در فراهم کردن شرایط براندازی کرده بود.

معاون دادستان سایت شبکه اجتماعی تویتر را متهم کرد که به روز رسانی سایت خود را "که مستلزم قطع چند روزه" بود، با هدف حمایت و سرویس دهی "به آشوبگران" به تاخیر انداخت.

همچنین فیس بوک متهم شد که "در راستای تسهیل ارتباط میان کاربران ایرانی و سایر کشورها در مقطع اغتشاشات نسخه آزمایشی خود رابه زبان فارسی ارائه کرد تا آشوبگران بهتر بتوانند از آن استفاده کنند."

بخشی از کیفرخواست هم "قراردادن نرم افزار ترجمه انگلیسی به فارسی و بالعکس برای استفاده عمومی" را از جمله سرویس هایی دانسته که "به اغتشاشگران" ارائه شد.

سایت تویتر و فیس بوک که در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر در سطح جهان دارند، در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به یکی از ابزارهای اصلی اطلاع رسانی میان معترضان بدل شدند.

مطالب مرتبط