مبلغ گزاف برای خاطرات کازانووا

صفحه نخست نسخه خطی کتاب کازانوا
Image caption صفحه نخست نسخه خطی کتاب کازانوا که او در اواخر عمر خود نگاشت و زندگی خود را به روی کاغذ آورد

دولت فرانسه نسخه دست‌نوشته خاطرات کازانووا، مرد ماجراجو و عاشق‌پیشه‌ قرن هجدهم را به بهای ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو (حدود ۱۱ میلیون دلار) خریداری کرد. گفته می‌شود این بالاترین مبلغی است که تا کنون برای یک دست‌نوشته پرداخت شده است.

فردریک میتران، وزیر فرهنگ فرانسه، روز پنجشنبه ۱۸ فوریه قرارداد خرید نسخه خطی "داستان زندگی من" نوشته جاکومو کازانووا را امضا کرد و این اثر رسما به "کتابخانه ملی فرانسه" تعلق گرفت.

آقای میتران خاطرات کازانووا را "یک شاهکار ادبی سرشار از زندگی" خواند.

سرگذشت پرماجرای یک متن

جاکومو کازانووا (۱۷۲۵-۱۷۹۸) یکی از مردان ماجراجوی اروپای قرن هجدهم بود، که به ویژه به خاطر مهارت در فریفتن زنان به شهرت رسید.

کازانووا در بیان ماجراهای زندگی خود، شگردها و فنون دلربایی از زنان را به تفصیل شرح می‌دهد و آشکارا می‌گوید که در سراسر زندگی دلربایی از زنان و عشق‌ورزی با آنان مهمترین انگیزه برای او بوده است.

کازانووا برای فریفتن برخی از زنان "عفیف یا سخت‌گیر" با اشراف شرط‌بندی می‌کرد و این یکی از منابع درآمد او بود.

در سال ۱۷۸۵ زمانی که کازانووا از هوسرانی و ماجراجویی خسته شده بود، دوک والدشتاین او را به عنوان کتابدار قلعۀ خود استخدام کرد.

کازانووا بر آن شد که از این فرصت استفاده کند و تمام زندگی خود را به روی کاغذ بیاورد. او در سال ۱۷۹۸ فوت کرد و موفق نشد زندگی خود را تا آخر بازگو کند.

پس از مرگ کازانووا دست‌نوشته‌ی خاطرات او در خانواده‌ی او به ارث باقی ماند.

به سال ۱۸۲۰ فریدریش بروک‌هاوس، ناشر آلمانی مستقر در لایپزیگ، دست‌نوشته‌ی خاطرات کازانووا را از وارثان نویسنده به بهایی اندک خریداری کرد.

از آن هنگام نوشته‌ی کازانووا در آلمان بود و در جریان جنگ جهانی دوم در پناهگاهی زیرزمینی از بمباران‌ها در امان ماند.

پس از پایان جنگ در سال ۱۹۴۵ "خاطرات کازانووا" به شهر ویس بادن منتقل شد و از آن زمان در خزانه‌ای در بانک مرکزی آلمان (دویچه بانک) نگهداری می‌شد.

پرده‌دری‌های "غیراخلاقی"

کازانووا در گزارش عیاشی‌ها و معاشقه‌های خود سخت بی‌پرواست، از این رو بسیاری از اخلاق‌گرایان او را مردی ناپاک و هرزه می‌دانستند، و با انتشار نوشته‌هایش مخالف بودند.

خاطرات کازانووا بارها، در دوره‌های مختلف و به زبان‌های گوناگون منتشر شده است، اما این چاپ‌ها همواره ناقص و سانسور شده بود.

تازه در سال ۱۹۶۰ بود که نسخه کامل خاطرات کازانووا به زبان‌های اروپایی به بازار آمد و با استقبال زیادی روبرو شد و برخی بر اهمیت ادبی آن تأکید کردند.

کازانووا در ونیز به دنیا آمده و ایتالیایی بود، اما خاطرات خود را به زبان فرانسوی نوشت، زیرا به گفته خودش: "این زبان از زبان مادری من فراگیرتر است".

بر پایه‌ی زندگی پرماجرای کازانووا چندین سریال و فیلم سینمایی ساخته شده است، که مهمترین آنها اثری از فدریکو فلینی سینماگر نامی ایتالیایی است به نام کازانووا (۱۹۷۶) که در آن دونالد ساترلند در نقش اصلی ظاهر می‌شود.

در سال ۱۹۸۲ اتوره اسکولا فیلمساز ایتالیایی فیلمی ساخت به نام "فرار به وارن" که در آن مارچلو ماسترویانی نقش مرد عاشق‌پیشه‌ی قرن هجدهم را ایفا کرده است.

مطالب مرتبط