به روز شده:  16:37 گرينويچ - پنج شنبه 25 فوريه 2010 - 06 اسفند 1388

فیلم و سینمای ایران

کودک دیروز ، خیال در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


فیلم مستند داستانی" کودک دیروز، خیال" در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید.

خلاصه فیلم:

مرز واقعیت و خیال آنقدر ها هم که تصور می شود، روشن نیست . داستان فیلم حکایت "زهره" دختر بیست و یک ساله ای است که در زندگی به بن بست رسیده و کارگردان با دنبال کردن قصه زندگی این بیمار روانی، شرایط سخت زندگی بیماران روانی و روابط این آدم ها را به تصویر می کشد.

درباره فیلم:

نمایی از فیلم "کودک خیال،دیروز" به کارگردانی"دلارام کار خیران"

نمایی از فیلم "کودک خیال،دیروز"

دلارام کارخیران سازنده فیلم "کودک دیروز خیال" ، در این اثر با استفاده از تکنیک داستان پردازی پلیسی ، به روایت قصه ای غریب از یک آسایشگاه روانی می پردازد و از این منظر نگاهی می کند به انسانهایی که خودشان را فراموش کرده اند و یا رمقی برای یادآوری خودشان ندارند. فیلم نگاهی دارد به این که در ذهن این آدمها حوادث در کجای زمان قرار می گیرد.

درباره کارگردان:

در کارنامه کاری دلارام کارخیران بیشتر ترجمه کتاب های نویسندگان بزرگی جهانی به چشم می خورد . او علاقه زیادی به روانشناسی و موضوعات مرتبط با آن دارد و قبل از این فیلم هم چند فیلم در ارتباط با آسایشگاه ها و بیماران ایدزی ساخته است .

نگاه کارگردان:

رویاها و واقعیات زندگی دخترکی که در آسایشگاه زندگی می کند و اطرافیانش ، موادخام این فیلم بوده اند.

"کودک دیروز، خیال" ، یک مستند تجربی است که وارد فضاهای سورئال می شود. فیلم تجربه ای است در این باره که آیا اگر اتفاق مستند در رویاها و ذهنیات آدمی رخ بدهد، میشود آنرا نادیده گرفت یا مستند حسابش نکرد؟

تعمد داشتم که مرزهای واقعیت و مجاز را تا جای ممکن کمرنگ کنم،حالا اگر کسی در فیلم چیزی می گوید،به عهده مخاطب است که تصمیم بگیرد آنرا بعنوان واقعیت زندگی شخصیت در نظر بگیرد یا دیالوگ های فیلمنامه. این موضوع بیش از همه به ما کمک کرد تا بدون نیاز به ماسک کردن چهره آدم ها و بدون ترس از تجاوز دوربین به خصوصی ترین حریم هایشان به آنها نزدیک بشود.

آزمودن روایت غیر خطی و فیلمنامه کامل برای فیلم مستند،تجربه ای بود که به امتحانش می ارزید

ویژگی فیلم:

"دلارام کار خیران" کارگردان فیلم "کودک خیال،دیروز"

"دلارام کار خیران" کارگردان فیلم "کودک خیال،دیروز"

"کودک دیروز، خیال " یک مستند باز سازی شده از رویاهای آدمی است. نزدیک شدن به دنیای واقعی یک انسان روان پریش مهمترین ویژگی فیلم "کودک دیروز ،خیال"است بازیگران در مقابل دوربین کارخیران بازی نمی کنند ،آنها زندگی می کند و بینندگان با دنیای واقعی آدم هایی که مشکلات روحی و روانی دارند آشنا می شوند . خانم کارخیران برای نگارش فیلمنامه و تطبیق واقعی آن با زندگی آدم های روانی وسواس و دقت بسیاری داشته است تا جایی که خودش می گوید تا یازده بار فیلمنامه را بازنویسی کرده .

تماس با برنامه آپارات

کلیک aparat@bbc.co.uk

مروری بر فیلم هفته گذشته


فیلم "جام جان":

در این فیلم شاعران هم نسل و دوستان و اهل خانواده فروغ فرخزاد درباره او و شعرهای اش صحبت می کنند و گوشه هایی از زندگی شاعرانه این شاعر به تصویر کشیده است. شاعری که زندگی پرتلاطم اش گاه به داستان هایی رازآلود آغشته شده است.

نظرات برخی از بینندگان در مورد فیلم "جان جام"

سمیرا:

اثر بی نظیری بود، با یک آرشیو عالی، حسابی از فیلم خوشم آمد.
من تا به حال فیلمی درباره فروغ ندیده بودم خیلی عالی بود. اما چرا پسر فروغ درفیلم نبود؟

سیامک:

من زیاد اهل نظر دادن نیستم به دلایل مفصلی که الان جاش نیست که به رویکرد رسانه ها به مخاطب بر می گردد که بسیار ناشیانه است .من تلویزیون هم نگاه نمی کنم اما برنامه های بی بی سی را تماشا می کنم و در کنار موفقیت هاش ، نقدهایی هم دارم که الان مجبورم معطوف اش کنم به برنامه آپارت واقعیت اش آخرین فیلمی که بعد از مستند شاه پخش کردید و ساخته آقای صفاریان بود به نظر من در سطح تلویزیونی مثل بی بی سی نبود .من کارهای قبلی آقای صفاریان رو هم دیدم متاسفانه این آثار بسیار سانتی مانتال هستند و این مرض روشنفکری ماست اینجوری نگاه کردن به فروغ که من اسمش را می گدارم نگاه "دخترانه و دبیرستانی".

"فروغ فرخزاد" در نمایی از فیلم "جام جان" بهکارگردانی "ناصر صفاریان"

"فروغ فرخزاد" در نمایی از فیلم "جام جان"

بسیار جای تاسف دارد شما یک فیلم مستند قوی درباره اوباما نشان می دهید بعد دو هفته بعد چنین فیلمی پخش می کنید؟ این فیلم در ایران هم خیلی سر و صدا کرد اما برای کدام قشر همان قشری که می خواهد همه چیز را همین شکلی ببیند، شما به موسیقی پاپ امروز ایران نگاه کنید چه تفاوتی در شعر و محتوای این موسیقی با موسیقی ۳۰ پیش می بینید دیگر آن آرمان گرایی دیده نمی شود. خوب این نسل هم عوض شده حالا اگه قرار باشه هرفیلمی که در ایران اکران نشد یا تلویزیون نشون نداد، شما پخش کنید، شما هم بعد مدتی دچار همان مرض صدا سیما می شوید این فیلم می توانست مستند خوبی باشد اما به نظر من حتی تصاویر این فیلم خیلی بد و کلیشه ای بود نه اینکه الکی حرف بزنم من روی ۶۰ درصد سکانس های این فیلم و نگاه تصویری اش حرف دارم اما نه من حوصله دارم نه مسلما شما تا این اندازه بخواهید به صورت جزئی نظرات من را بخوانید . شما از من می خواهید که بگویم از این برنامه راضی بودم یا نه من هم جواب اول را آخر می دهم: " نه".

علی از کاشان:

به نظر من توی فیلم آقای صفاریان،بیش از این که به ارزش ادبی کار خانم فرخزاد پرداخته شده باشه،به دنبال این است که نشان بدهد دیگران در موردش چگونه قضاوت می کنند.همچنین به گونه ای این شاعر بزرگ توصیف شده که یک آدم مذهبی فکر می کند که فروغ فرخزاد اصلا خدا را نمی شناخته است.اما انتخاب اشعار اصلی،بیان ریتم داستان به جز در اوایل فیلم و نگاه به جنبه های زندگی شخصی فروغ فرخزاد به گونه ای هنرمندانه انجام شده که باید کارگردان رو تحسین کرد.

به طور کلی فیلم تا حد زیادی توانسته هدفی که کارگردان می خواسته نشان بدهد اما مطمئن نیستم که در نشان دادن واقعیت آیا موفق بوده یا خیر.

هادی:

هر چند فیلم از نظر ساخت قوی و کار شده بود ولی کارگردان سعی کرده که در جای جای فیلم نظرات اعتقادی شخصی خودش را به بیینده القا کند. این مساله بیشتر در قسمت انتهایی فیلم خودش را نشان داد.

محسن از تورنتو:

با تشکر از آقای ناصر صفاریان بخاطر فیلم مستند "جام جان" که به نظر من خیلی دلنشین تر و بهتر از فیلم مستند "سرد سبز" ایشان بود.

زمان پخش برنامه

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.

این برنامه سه شنبه آینده نیز درهمین ساعتها باز پخش می شود.

همچنین علاقه مندان می توانند تکرار برنامه آپارات را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان و۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۳:۱۰ به وقت افغانستان و ۱۳:۴۰ به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

روزهای شنبه ساعت ۱۶:۱۰ به وقت ایران و۱۷:۱۰ افغانستان و ساعت ۱۷:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.

روزهای چهارشنبه نیز در ساعت ۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۴:۱۰ افغانستان و ساعت۱۴:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.


برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

نه به لحاظ زاویه و نوع نگاه به زندگی فروغ فرخزاد بلکه بخاطر اینکه کمی بیشتر مستند تر بود یعنی صحبتها و مصاحبه ها کاملتر و قسمتهای بهترش گنجانده شده بود و شاید هم چون این فیلم به نوعی آن فیلم موج سبز را کامل می کرد.
اما هنوز جای اظهار نظر افراد بی رودربایستی تر - که از مرده پرستی دوری میگزیند - و افراد منصف ...و منتقد در این فیلم خالی بود .

این فیلم از زاویه شعرهای فروغ که بازتاب اندیشه های او بود به زندگی داخلی او وارد شده بود ولی مطالب ارایه شده - باز هم متاسفانه - از درد ِ اپیدمی شده برخی از مستندسازان ما رنج میبرد یعنی درد روتوش کردن مستندها و گزینشی ، سندها را نشان دادن.


آنچه واقعیت دارد و آنچه مشخص شده اینست که ، فروغ فرخزاد یکی از افراد جلوتراز زمان خودش بوده است ... ولی سئوال اینجاست که آیا این جلوتر از زمان بودن یک فرد همیشه حسن برای فرد محسوب میشود؟ اینجا فکر میکنم بحث زیاد باشد، فقط میدانم این جلو تر بودن از زمان، وقتی فرد را به جدایی از جامعه ( سکتاریسم) و بیان یاس و غم بکشاند چندان نمی تواند حسن محسوب شود.
وقتی فردی جلوتر از زمان خودش قرار دارد ، اگر مواظب رفتار و اعمال و کردار خود نباشد و بطور خلاصه تحلیل مشخص از شرایط مشخص نداشته باشند ،مردم ناخودآگاه او را جزو خود نمی بینند و پس میزنند .همچنین وقتی فرد جلوتر از زمان خودش باشد مسلم است که در زندگی زناشویی هم نمیتواند موفق باشد .
فروغ فرخزاد در یک خانواده مستبد به دنیا آمد و بزرگ شد. در اثر این استبداد پدر، او و فریدون خصوصیاتی را کسب کردند که خصوصیات بسیاری از کسانی است که در فضای استبدادی بزرگ میشوند : تلاش برای جبران گذشته ایی که از دست رفته و جبران گذشته ایی که دست و پایشان را بسته بوده .فروغ هم مثل بسیار دیگر از افرادی که از جو استبدادی بیرون می آیندطغیان میکند و از زمان جلوتر میرود .درست است که اندیشه و فکری فروغ فرخزاد خیلی جلوتر از زمان خودش بوده است ولی این جلوتر بودن چه سودی برای هم نسلان خود داشته؟

فروغ مثل همه کسانی که تعادل را در زندگی - به هر دلیلی - از دست میدهند ، دچار تناقض های فراوان بوده که میشود از دل آن تناقضات هم به زندگی او که جزیی از تاریخ گذشته ما هم هست پی برد.

زندگی هیچکس کامل نیست و هیچکس نمی تواند بگوید در زندگی خود هیچ اشتباهی نکرده ولی میتوان از یک مستند ساز انتظار داشت که با ساخت مستند درسهای لازم زندگی افراد و تاریخ معاضر را در اختیار دیگران قرار دهد تا آنها باز دچار همان اشتباهات نشوند .

علی انواری:

برنامه آپارات فروغ فرخزاد بسیار برای اینجاب که آموزشی زیاد از کتابخوانی و یا فلسفه و ادبیات را ندارم جالب بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.