نخستین جایزه سینمایی 'ابن عربی' برای مجید مجیدی

مجید مجیدی
Image caption آقای مجیدی نخستین جایزه "ابن عربی" را دریافت می کند

شهرداری مورسیا در اسپانیا با اهدا جایزه "ابن عربی" به مجید مجیدی فیلمساز ایرانی جشنواره سینمایی تازه ای را به همین نام بنیان نهاد.

آقای مجیدی جمعه شب (۷ اسفند - ۲۶ فوریه) در مراسم اهدا این جایزه اعلام کرد که فیلم بلند و تازه ای را در باره زندگی پیامبر اسلام خواهد ساخت.

محیی الدین ابن عربی (۱۲۴۰-۱۶۵۰ م) زاده مورسیا بوده و به همین سبب نام او بر این جشنواره نهاد شده است.

موضوع اصلی این جشنواره "سفر" است و اوایل سال آینده میلادی اولین دوره آن برگزار خواهد شد.

این جایزه به عنوان تجلیل از مجید مجیدی و مجموعه ساخته هایش به این فیلمساز ایرانی اهدا شد.

مجیدی سازنده فیلم هایی همچونرنگ خدا و باران است و با فیلم بچه های آسمان تا یک قدمی کسب جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان پیش رفت.

میگل آنخل کامار، شهردار مورسیا در متن افتتاحیه جشنواره ابن عربی تصریح کرد که این شخصیت تاریخی با سفرهای بی پایان خود از اندلس در جنوب اسپانیا به شمال آفریقا و خاورمیانه و مهمترین شهرهای زمان خویش رفته و معرفت را گسترش داده است.

شهردار مورسیا با تجلیل از مجید مجیدی اضافه می کند که آثار او نمونه شایسته نوع فیلم هایی است که جشنواره ابن عربی در پی آن است.

مرکز فرهنگی پوئرتاس د کاستیا وابسته به شهرداری مورسیا، مسئول اجرای پروزه این جشنواره است.

فاطیما بارنوبئو، رئیس اداره فرهنگ شهر مورسیا در مراسم اهدا جایزه به آقای مجید مجیدی گفت که "سفر" در جشنواره ابن عربی نه تنها سوژه ظاهری و جغرافیایی را در بر می گیرد، بلکه سفر و سیر درونی را نیز مورد نظر قرار می دهد.

او در توصیف آقای مجیدی گفت که فیلم های او پلی برای ارتباط ارزش های انسانی فرهنگ های گوناگون است و این پل سفر برای شناخت بیشتر را تسهیل می کند. به گفته وی بارزترین نکته در مفاهیم آقای مجیدی، نقش دادن به ضعیف ترین فشرها، مخالفت با خشونت و تقویت تساهل است.

پابلو بنئیتو، متخصص برجسته اسپانیایی در آثار ابن عربی نیز در سخنانی سینمای ایران را کم نظیر خواند و گفت که آثار عمیق فیلمسازان ایرانی در دو دهه اخیر دست اندرکاران این هنر را در دنیا شگفت زده کرده است.

مجید مجیدی نیز در این مراسم تاکید کرد که جایزه ابن عربی برای وی ارزش ویژه ای دارد به این دلیل که این عارف را فصل مشترکی برای انسانیت در همه فرهنگ ها می داند.

به گفته او پس از گذشت بیش از هشت قرن، نوشته ها و دیدگاه های ابن عربی همچنان سرشار از تازگی است.

فیلمی در مورد کودکی پیامبر اسلام

هنرمند ایرانی توضیح داد که ابن عربی عشق را اساس همه ادیان می داند و هنرمندان را کسانی می داند که قادرند شناخت شهودی و شناخت عقلی را به صورت متوازن در هم آمیزند تا حجابهای بین خلق و خدا را از بین ببرند.

وی اعلام کرد که پروژه ساخت فیلمی در باره دوران کودکی پیامبر اسلام را آغاز کرده است.

مجید مجیدی همچنین در گفتگویی یک ساعته با شبکه سه رادیو سراسری اسپانیا جزئیات پروژه جدید خود را تشریح کرد.

وی گفت که فیلم تازه وی در کشورهای مختلف در شمال آفریقا و خاورمیانه ساخته خواهد شد و یک محصول بین المللی است.

مجیدی گفت که یکی از هدف های او از ساخت این فیلم، ارائه چهره ای متفاوت از اسلام در جهان است. به گفته وی در جهان و به ویژه غرب "اسلام طالبانی" معرفی شده و آنچه از این دین شناخته می شود، خشونت و ترور است و این مسئله مانع درک درست از دنیای مسلمانان می شود.

وی گفت که در صورت فراهم آمدن امکانات لازم، سه فیلم بلند در باره حضرت محمد خواهد ساخت که اولین آن مربوط به زمان تولد تا ۱۲ سالگی او است، فیلم دوم از این سن تا زمان ازدواج و آخرین بخش از زمان ازدواج تا آغاز دوران بعثت را شامل می شود.

در هفته گذشته همچنین یک کارگاه سینما در شهر مورسیا زیر نظر محمود رضا ثانی فیلمساز ایرانی و گونزالو بایستر، کارگردان اسپانیایی برگزار شد و در آن تعدادی از فیلمسازان جوان حضور داشتند.

شهر مورسیا همچنین میزبان کنسرت موسیقی ایرانی – یونانی به همراه رقص بنفشه صیاد بود.

بهنام سامانی، حکیم لودین و رضا سامان سه نوازنده سازهای کوبه یی گروه ضربانگ به همراه ماتیوس ساکوریدیس، نوازنده ساز لیرا قطعاتی را براساس موسیقی سنتی و فولکلور ایران و یونان اجرا کردند.

این هنرمندان از دو هفته پیش یک تور اروپایی را آغاز کرده اند و پس از هنرنمایی در مونیخ، فرانکفورت و دوسلدوف به اسپانیا رسیده اند.

کنسرت این گروه در مادرید، پایتخت اسپانیا نیز توسط کانون فرهنگی پرسپولیس در حضور شمار زیادی از علاقمندان به فرهنگ و هنر تمدن های کهن برگزار شد.

شهرهای ونیز و میلان در ایتالیا و وین پایتخت اتریش نیز میزبانان بعدی این هنرمندان خواهد بود.