به روز شده:  22:00 گرينويچ - دوشنبه 01 مارس 2010 - 10 اسفند 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 26 فوریه

خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی رادیوی بی بی سی.

آخرین روزهای زمستان امسال با ماست و چند روز دیگر بهار نازنین با شکوه و طراوت خود به استقبال ما خواهد رسید و حتماً با ترانه و آهنگهای صادقانه و عاشقانه...

مطالب برنامه این هفته:

فرزانه خورشید به دو سال زندان محکوم شد،

شاهرخ یونسف، آوازخوان جوان، به سفر خود به اتالیا آمادگی می‌بیند،

گروه “چگنک” و آمیزش موسیقی مردمی و مدرن.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

فرزانه به دو سال زندان محکوم شد

در هفته جاری بررسی قضیه فرزانه خورشید، آوازخوان جوان، و محکوم شدن او به دو سال زندان، میان مردم سر و صداهای زیادی برانگیخت.

بعضیها به خاطر کنجکاوی خود، بعضی به خاطر هوادار بودنشان به هنر فرزانه پشت در دادگاه ناحیه سینا گرد هم آمده بودند.

اگر چه مأموران پلیس اجازه وارد شدن به تالار مرافعه را نمی‌دادند، به هر حال تا پایان محاکمه در محوّطه دادگاه ناحیه سینا ازدحام زیادی از مردم مشاهده می‌شد.

در میان مخلصان و پیوندان، ستاره‌های سرشناس موسیقی تاجیک، صدرالدّین نجم‌الدین، ذکر‌الله، سهراب صفرزاد، آستان عزیز و دیگر آهنگسازان و چهره‌های شناخته هنر آوازخوانی تاجیکستان بودند.

دادگاه طبق مادّه 36 قانون کیفری یا جزای تاجیکستان فرزانه خورشید را به همدستی یا شریکی در جنایت و یا کمک به فرار فرّخ روزی یف از تالار دادگاه، مجرم شناخته و او را به مدّت دو سال روانه زندان کرد.

در رابطه با این قضیه همه حاضران از صحبت با ما خودداری می‌کردند. مادر فرزانه، ثریای قاسم، نیز خواهش صحبت کردن نداشت.

تنها در صحبتی خصوصی خواهر بزرگش شبنم ثریا گفت: “دادگاه باید سنّ و سال جوان فرزانه را به نظر می‌گرفت و چنین حکم سنگینی برایش نمی‌براورد، که این از روی عدالت نیست.”

دادگاه فرّخ روزی یف را، که دوست پسر فرزانه خورشید معرّفی می‌شود، به ده سال زندان به اضافه مصادره اموالش محکوم کرد. دادگاه او را در کلاهبرداری مجرم شناخته است.

دادگاه ناحیه سینا همچنین شمس‌الدّین غفورف، یک مسئول دادگاه و حکمت‌الله قربانف، یک کارمند پلیس را در همدستی در فرار آقای روزی یف از تالار دادگاه مجرم شناخته و یکی را برای یک و نیم و دیگری را برای دو سال روانه زندان کرد.

آیا شاهرخ یونسف به سانرمای ایتالیا می‌رود؟

شاهرخ یونسف، آوازخوان جوان، 12 سال دارد، امّا صرف نظر از سنّ و سال جوانش در چندین جشنواره‌های بین‌المللی آوازخوانهای جوان شرکت کرده و پیروز‌شده است.

حالا شاهرخ آمادگی می‌گیرد به جشنواره بین‌المللی آوازخوانهای جوان، که از 20 تا 25 آوریل در شهر سان رمای ایتالیا برگزار می‌گردد. چندی قبل صحبتی داشتم با فرّخ یوناسف، پدر شاهرخ.

شاهروخ 23 اوت سال 1998 در شهر کان‌بادام ولایت سغد به دنیا آمده است.

او فارغ‌التحصیل کلاس پنجم دبیرستان و کلاس سوم یک مدرسه موسیقی کودکانه در رشته دوتار و پیانو است.

سال 2007 شاهرخ شاهجایزه آزمون سراینده‌های جوان را، که شرکت رادیو و تلویزیون “میر” دایر نمود، به دست آورد. همچنین در سالهای 2007-2008 غالب آزمون سراینده‌های جوان، زیر عنوان “دانک”، شد.

در سال 2008 او برنده جشنواره “آهنگ روسی” شد، که از جانب کنسولگری روسیه در شهر خجند برگزار شده بود.

همچنین، وی غالب آزمون “غنچه‌های صنعت” در شهر دوشنبه گرادیده است.

شاهرخ در جشنواره 1150 سالگی ابوعبدالله رودکی، قافله‌سالار شعر فارسی، در پنجرود، زادگاه رودکی، شرکت داشت و آوازخوانی کرد.

در صحبتی تلفونی، که با فرّخ یونسف، پدر شاهرخ، داشتم، وی گفت: “متصدّیان برگزاری جشنواره “سان رما” تنها خرج راه شرکت‌کنندگان را پرداخت می‌کنند، چون شاهرخ مستقللانه نمی‌تواند به ایتالیا سفر کند. یا مادرش و یا پدرش باید او را همراهی کنند. اگر سرپرستی پیدا شود، که خرج سفر همسفر شاهرخ را پرداخت کند، خیلی خوشنود می‌بودیم”.

برنامه‌های تفریحی و موسیقی را می‌توانید روی موج متوسط 240 متر، فریکانس 1251 کیلوهیرز همه‌روزه از ساعت 15 تا 15:30 به وقت تاجیکستان بشنوید.

همچنین در شبکه جهانی اینترنت در سایت bbctajik.com می‌توانیت مطالب برنامه تفریحی را مطالعه نمایید و صدای برنامه را آنجا بشنوید.

در مهمانی گروهی “چگنک”

دمیتریی و کنستانتین سال 2004 گروهی را تأسیس دادند و آهنگهای مردمی را با سازهای برقی و یا گیتار و سنتیزاتور اجرا کردند. چندی بعد تیمور و رستم نیز به این گروه پیوستند. حالا اعضای این گروه هفته‌ای چهار مراتبه گرد هم می‌آیند و موسیقی ضبط می‌کنند و آواز می‌خوانند.

کنستانتین، می‌گوید، که هدف اصلی از تأسیس این گروه آمیزش موسیقی شرق و غرب است و همیشه سعی می‌کنند، که آهنگها را با کیفیّت خوب و به طور حرفه‌ای اجرا کنند.

کنستانتین می‌گوید این گروه از روی یک ژانر موسیقی یا تنها موسیقی کلاسیک یا معاصر را اجرا می‌کند: "ما می‌توانیم جاز و راک نیز اجرا کنیم، تنها بستگی دارد به جا و مکان اجرای موسیقی، زیرا همه اعضای گروه نوازنده‌های حرفه‌ای هستند."

تیمور مسیدف، ساکسافن نواز و نینواز گروه، می‌گوید، که چند سال قبل می‌خواسته است آلبوم آهنگهای خود را ثبت کند و به یک گیتارنواز خوب نیاز داشته است.

وی بعداً با کمک دوستان دمیتریی و کنستانتین را پیدا کرده و آنها یکجا چند آهنگ ضبط کرده‌اند: ”بعدا دمیتریی گفت، که با هم بمانیم و من نیز این پیشنهاد را پذیرفتم.”

نظام رستمف، عضو دیگر این گروه، که رباب کاشغری و ساز می‌نوازد، در هنرستان ملّی در بخش موسیقی "ششمقام" در سال چهارم تحصیل می‌کند.

وی ‌اندیشه دارد، که آمیزش موسیقی "ششمقام" با موسیقی اروپایی می‌تواند ژانر نوی را ایجاد کند و برای شنونده جهان دیگری را به وجود آورد.

لطفاً، نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به ما ارسال کنید. می‌توانید برای ارسال نظرات خود از این ایمیل zevarshoh@bbc.tj استفاده کنید.

تا برنامه دیگر، پدروووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.