بخت های اسکاری: بهترین کارگردان

امسال یکی از فیلم های آواتار، مهلکه، حرامزاده های بی شرف، پرشس و پادرهوا برای کارگردانش اسکار بهترین کارگردانی را به ارمغان خواهد آورد.

از میان این فیلم ها، برخی شانس دو فیلم آواتار و مهلکه را بالاتر می دانند؛ این دو فیلم با ۹ نامزدی بالاترین شانس را برای کسب بیشترین اسکار دارند.

اما ماجرا به این سادگی هم نیست. کارگردان های دیگری هم هستند که کم سروصداترند اما شانه به شانه این دو کارگردان برای کسب اسکار بهترین کارگردانی انتظار می کشند.

تغییر در شیوه داوری بهترین فیلم اسکار هم که امسال به دلیل اضافه شدن تعداد نامزدهای بهعترین فیلم صورت گرفته باعث می شود احتمال برنده شدن فیلمی جز دو فیلم آواتار و مهلکه حتی بیشتر هم بشود.

در زیر معرفی مختصری از هر یک از پنج نامزد بهترین کارگردانی را می خوانید:

جیمز کامرون برای آواتار

برنده ۳ اسکار

۳۸ جایزه و ۲۹ نامزدی

متولد اوت ۱۹۵۴ در اونتاریو کانادا

جیمز کامرون کارگردان فیلم های ترمیناتور، ترمیناتور ۲ ، بیگانه ها و تایتانیک است.

پدرش مهندس بود، خودش هم از دانشگاه کالیفرنیااستیت مدرک فیزیک گرفت ولی بعد از فارغ التحصیلی مدتی کامیون می راند تا بتواند به آرزویش که ورود به دنیای فیلمنامه نویسی و سینما بود برسد. اولین فعالیت هنری اش کارگردانی هنری و مشاوره تهیه کننده فیلم جنگ در آن سوی ستاره ها محصول سال ۱۹۸۰ بود.

این کارگردان ۵۵ ساله با فیلم تایتانیک رکورد فروش فیلم را در دنیا شکست و اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را برد.

کامرون حالا با فیلم آواتار رکورد فروش تایتانیک را هم شکسته است و در اسکار امسال برای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی و بهترین تدوین نامزد جایزه است.

او برای این فیلم علمی تخیلی سه بعدی جایزه گلدن گلوب برای بهترین کارگردانی را هم برده و حالا چشم به راه شب اسکار است.

کاترین بیگلو برای مهلکه

نامزد ۲ اسکار

۳۴ جایزه و ۶ نامزدی

متولد نوامبر ۱۹۵۱ سان فرانسیسکو

امسال ممکن است نام کاترین بیگلو به عنوان نخستین کارگردان زن برنده اسکار برای بهترین کارگردانی در تاریخ ثبت شود.

او که امسال جایزه بهترین کارگردان و بهترین فیلم بفتا را هم گرفته، حالا در رقابتی تنگاتنگ با شوهر سابقش جیمز کامرون برای اسکار بهترین کارگردانی می جنگد.

فیلم مهلکه بر خلاف فیلم آواتار توجه منتقدان سینمایی را به خود جلب کرده است و حالا باید دید داوران آکادمی اسکار جانب منتقدان را می گیرند یا به فیلمی رای می دهند که فروشش در گیشه در تاریخ سینما بی‌سابقه بوده است.

کاترین بیگلو از مدرسه فیلمسازی کلمبیا مدرک گرفت، در کانون هنری سان فرانسیسکو درس خواند و برنده بورسیه برنامه مطالعات مستقل از موزه ویتنی شد.

کاترین بیگلو حالا سرگرم ساخت فیلمی تلویزیونی است به نام سال معجزه‌آمیز.

بیگلو چهارمین زنی است که نامزد اسکار بهترین کارگردانی می شود.

نامزدهای قبلی بهترین کارگردان زن اسکار لینا ورتمولر برای فیلم هفت زیبایی محصول ۱۹۷۶ ، جین کمپیون برای فیلم پیانو محصول ۱۹۹۳و سوفیا کاپولا برای فیلم گمشده در ترجمه در سال ۲۰۰۳ بودند.

کوئنتین تارانتینو برای حرامزاده های بی شرف

برنده یک اسکار

۶۱ جایزه و ۵۱ نامزدی

متولد ناکسویل تنسی

این کارگردان ۴۶ ساله پیش از این، برای فیلم قصه‌های عامه پسند (پالپ فیکشن)، اسکار بهترین کارگردانی و اسکار مشترک بهترین فیلمنامه را برده است.

حالا او برای بار دوم، با فیلم حرامزاده های بی شرف، نامزد اسکار بهترین کارگردانی و فیلمنامه شده است.

حرامزاده های بی شرف یک فیلم پرماجرا درباره جنگ جهانی دوم است.

تارانتینو با فیلم کم هزینه سگ های انباری به شهرت رسید.

از فیلم های دیگرش می شود به دوگانه بیل را بکش و چهار اتاق اشاره کرد.

تارانتینو می گوید پیش از ساخت این فیلم تعدادی از فیلم های جنگ جهانی را دیده است.

لی دنیلز برای پرشس

Image caption لی دنیلز

نامزد ۲ اسکار ۱۵ جایزه و ۱۳ نامزدی

متولد دسامبر ۱۹۵۹ فیلادلفیا

لی دنیلز با فیلم پرشس دومین سیاهپوستی است که نامزد بهترین کارگردانی اسکار می شود.

ضمنا این فیلم اولین ساخته یک سیاهپوست است که در رشته بهترین فیلم نامزد اسکار شده است.

لی دنیلز، کارگردان و تهیه کننده ۵۰ ساله، با بازیگردانی وارد دنیای سینما شد و حدود سال ۲۰۰۰ کمپانی فیلمسازی "لی دنیلز انترتینمنت" را تاسیس کرد.

اولین فیلم این کمپانی مجلس رقص هیولا محصول ۲۰۰۱ بود.

فیلم پرشس مجموعا نامزد ۶ اسکار است: بهترین کارگردانی، بهترین فیلم سال، بهترین تدوین،‌ بهترین بازیگر زن، بهترین بازیگر زن نقش دوم‌، بهترین فیلمنامه اقتباسی.

داستان فیلم در هارلم اتفاق می افتد. از زن سیاهپوست چاق بی سوادی که دومین فرزند خود را حامله است دعوت می شود به مدرسه برود تا شاید زندگی اش جهت دیگری پیدا کند.

جیسون رایتمن برای پا در هوا

نامزد ۴ اسکار

برنده ۴۵ جایزه و ۲۵ نامزدی

متولد ۱۹۷۷ در کبک کانادا

جیسون رایتمن در اسکار ۲۰۰۷ برای فیلم جونو هم نامزد بهترین کارگردانی شده بود که نگرفت. او جوان ترین نامزد اسکار بهترین کارگردانی امسال است. رایتمن به همراه شلدون نترنر نامزد بهترین فیلمنامه اقتباسی هم هست. این کارگردان 32 ساله معمولا در فیلم هایش به موضوعات مهم روز می پردازد.

او در فیلم ممنون برای سیگار کشیدن محصول ۲۰۰۵ به خطرات سیگار، در فیلم جونو محصول ۲۰۰۷ به بارداری نوجوان ها و در فیلم پا در هوا به رکود اقتصادی اخیر جهانی پرداخته است.

مطالب مرتبط