به روز شده:  20:36 گرينويچ - چهارشنبه 03 مارس 2010 - 12 اسفند 1388

زن ، نور و نقاشی در برنامه آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

" و خلقت بود " عنوان فیلمی است که در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید. در این فیلم آثار ، فعالیت ها و دیدگاههای چند زن نقاش ایرانی درسالهای اخیر، به عنوان بخشی از تلاش زنان برای احقاق حقوقشان

به تصویر کشیده شده است.

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.

این برنامه سه شنبه آینده نیز درهمین ساعتها باز پخش می شود.

همچنین علاقه مندان می توانند تکرار برنامه آپارات را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان و۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۳:۱۰ به وقت افغانستان و ۱۳:۴۰ به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

روزهای شنبه ساعت ۱۶:۱۰ به وقت ایران و۱۷:۱۰ افغانستان و ساعت ۱۷:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.

روزهای چهارشنبه نیز در ساعت ۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۴:۱۰ افغانستان و ساعت۱۴:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.

برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

درباره فیلم :

در تهران بیش از ۳۰۰۰ زن هنرمند در زمینه نقاشی ، مجسمه سازی و اداره گالری های نقاشی و آثار تجسمی فعالیت می کنند. آنها با هنر تصویری به عرضه دیدگاه ها و خلاقیت های خود می پردازند ودر مقابل حوداث اجتماعی واکنش نشان می دهند.محمود شکرالهی در سال۱۳۷۸ ، برای ساخت فیلمی مستند درباره زنان نقاش ایران ، به سراغ چند تن از شناخته شده ترین آنها ، از جمله ایران درِِّودی و زهرا رهنورده رفته و با این افراد به گفت و گو نشسته است .

زهرا رهنورد در نمایی از فیلم "و خلفت بود"

زهرا رهنورد در نمایی از فیلم "و خلفت بود" به کارگردانی محمود شکرالهی

برخی از این زنان در مقابل دوربین در مورد خودشان و توانایی های که دارند و یا ندارند می گویند و تصویری از خودشان ارایه می دهند.
این فیلم در جشنواره های مختلف شرکت کرده است و مورد توجه بیشماری از بینندگان قرار گرفته است.

درباره کارگردان:

محمود شکرالهی در سال ۱۳۳۶ در شهر قم متولد شد.محمود در رشته آنتولوژی اجتماعی و جامعه شناسی تطبیقی در دانشگاه سوربون فرانسه تحصیلات خود را به پایان رسانده است..محمود علاوه بر کارگردانی در زمینه نویسندگی و بازیگری فعالیت دارد وا ز میان کتابهایش تعدادی به زبان فرانسه ترجمه شده است مثل "ساعت آبی ".شکر الهی از سال ۱۳۷۳ با شرکت "پلی" فیلم که شرکت تولید وتوزیع فیلم است همکاری می کند ابتدا فیلمهای مستند و اخیرا فیلم بلند ساخته است . از دیگر ساخته هایش کلوز آپ ،نمای نزدیک است و همچنین بازی در فیلم فریاد مورچه ها به کارگردانی "محسن مخملباف" است .

نگاه کارگردان:

وقتی نمایشگاه آثار" ناصر پلنگی" که تصویر شهدا را نقاشی می کرد ،را دیدم به فکر افتادم که در ایران آیا زن نقاش داریم و فعالیت آنها چگونه است و پس از تحقیقات پی بردم تعداد زنان نقاشان خیلی زیاد است و آثار فوق العاده ای نیز خلق کرده اند.

محمود شکرالهی

با توجه به شناختی که از جامعه ایران و اسلام داشتم دیدم زنان در رده سنی مختلف و از اقشار مختلف ، با توجه به نبود آزادی و محدودیت های مذهبی در ایران، به شکل قابل توجهی از نقاشی برای بیان نظریات خود استفاده می کنند. وقتی دیدم که حتی زنان مذهبی هم به نقاشی روی آورده اند ، بیشتر علاقمند به این موضوع شدم .و تصمیم به ساخت فیلمی درباره آنان گرفتم .

ویژگی فیلم:

فیلم بیش از آن که درباره نقاشان باشد ، درباره زندگی زن امروز در جامعه ایرانی است و تصویری میدهد از این وضعیت در لایه های گوناگون اجتماعی و مذهبی .
در فیلم " وخلقت بود" زنان هنرمند و نقاش با صراحت از مسائل و مشکلات خود و نقش هنر و نقاشی در جامعه صحبت می کنند .
در این فیلم زنان نقاش از جمله زهرا رهنورد، معصومه سیحون ، ایران درّودی ،زکیه رحیمی ، آزیتا طبیب ، پروانه اعتمادی ، منصوره حسینی ، فریده لاشایی ،زهرا شجاعی ، لیلی گلستان ، پریما شاهین مقدم و ندا یغمایی حضور دارند.
فیلم با وجود آن که ترکیبی از مصاحبه های است که به لحاظ موضوعی می توانند کسل کننده باشند ، اما بایک تدوین خوب و یک ریتم مناسب ، بیننده را همراه خود می کشاند و هر از گاهی با فاصله گیری از فضای مصاحبه ها ، تصویری از تهران زمان خود یعنی حدود ۱۰ سال پیش به دست می دهد.

تماس با برنامه آپارات

کلیک aparat@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.