رمان توقیف شده در عربستان، جایزه بوکر عربی برد

رمان هجوآمیزی از نویسنده اهل عربستان سعودی که درباره تأثیر ویرانگر قدرت و ثروت نامحدود و دنیای کاخ نشینهاست برنده جایزه بوکر عربی (IPAF) در رشته داستان شد.

عنوان کتاب (ترمی بشرر) که آن را اخگرانی به بلندای کاخ ها ترجمه کرده اند، برگرفته از آیه ای از قرآن است که به جهنم اشاره می کند.

این کتاب در عربستان سعودی اجازه انتشار نیافته است.

داوران بوکر عربی اخگرانی به بلندای کاخ ها را "هجوی دردناک" توصیف کرده اند و نوشته اند این رمان "رابطه میان قدرت و حکومت را به خوبی کاویده است."

در بیانیه هیأت داوران آمده: "این کتاب طعم واقعیات هولناکی از دنیای کاخ های سلطنتی را به خواننده می چشاند."

آقای خال که در جوانی به عنوان مبلغی مذهبی به تبلیغ "جهاد" و جنگ های نظامی می پرداخت، به گفته خودش ناگهان تغییر مسیر داد و به نوشتن روی آورد.

او حالا به عنوان منتقد جنجالی جامعه محافظه کار سعودی شهرت یافته است.

او نخستین نویسنده سعودی است که برنده جایزه ۶۰ هزار دلاری بوکر عربی شده است.

آقای خال این جایزه را دیشب (یازدهم اسفند) در ابوظبی دریافت کرد.

عبده خال در دهکده ای در جنوب عربستان متولد شد، بعد از مرگ پدرش به جده رفت و سپس مادرش او را به ریاض فرستاد. او تا به حال چند رمان از جمله جاودانگی،گل، مرگ از اینجا می گذرد، روزها دیگر پنهان نمی شوند، و پارس سگ و چند مجموعه داستان منتشر کرده است.

عبده خال در حال حاضر در جده زندگی می کند و به دانش آموزان کلاس ششم در یک مدرسه دولتی، عربی درس می دهد.

کتاب های او در عربستان توقیف اند اما گویا نسخه های معدودی از آنها به طور غیرمجاز در این کشور پیدا می شود.

عبده خال در گفت و گویی گفته است: "آدم ها دارند خفه می شوند. آنها در هول و هراس زندگی می کنند؛ نه هراس از حکومتشان، بلکه هراس از همه اطرافیانی که به آنها می گویند چطور باید زندگی کنند."

سومین جایزه بوکر عربی

جایزه بوکر عربی که امسال سومین سال برگزاری اش بود، با حمایت بنیاد بوکر انگلستان و توسط سازمان نیکوکاری امارات در سال ۲۰۰۷ در ابوظبی راه اندازی شد.

برگزارکنندگان بوکر عربی هدف از این جایزه را "شناسایی و تقدیر از نویسندگان معاصر عربی و تشویق خواننده های سراسر دنیا برای مطالعه آثار ترجمه شده آنها" اعلام کرده اند.

داوران این جایزه که از سراسر جهان عرب هستند، امسال ۱۱۳ کتاب شاخص را از ۱۷ کشور عربی بررسی کردند.

شش نامزد نهایی در ماه دسامبر گذشته در بیروت اعلام شدند.

باقی نامزدهای بوکر امسال کتاب های آن سوی بهشت (وراء الفردوس) نوشته منصوره عزالدین، وقتی گرگ ها پیر می شوند (عندما تشیخ الذباب)، امریکا (ربیع جابر)، زنی از تل آویو (السده من تل ابیب) نوشته ربعی المدهون، روزی ابری در کرانه خاوری نوشته محمد منسی قندیل بودند.