کوروش ابوطالب امام، عکاس ایرانی درگذشت

کوروش ابوطالب امام، عکس از ایمان بشری
Image caption کوروش ابوطالب امام به عنوان یکی از عکاسان جنگ شهرت داشت- عکس از ایمان بشری

کوروش ابوطالب امام، عکاس ایرانی روز سه شنبه ۱۸ اسفند (۹ مارس) در بیمارستان شرکت نفت تهران درگذشت.

آقای امام عکس های زیادی از رویدادهای جنگ میان ایران و عراق گرفته است و در ایران به عنوان یکی از عکاسان جنگ شهرت داشت.

او در سال های اخیر به دلیل بیماری ام اس قادر به حرکت نبود اما با وجود بیماری همچنان به فعالیت های هنری اش ادامه می داد.

چندی پیش او مجموعه ای از عکس های مشهور دوران جنگ میان ایران و عراق را انتخاب کرد و در حالی که سال ها از پایان جنگ گذشته بود، از آن مکان ها و از همان زاویه عکس گرفت و این عکس ها را در کنار هم در کتابی دو جلدی با عنوان "رویشی در سپیده" منتشر کرد.

او درباره هدفش از این کار گفته بود که با مقایسه این عکس ها خاطره روزهای جنگ تداعی می شود و بیننده از اینکه مصائب دوره جنگ به پایان رسیده و زندگی جریان عادی پیدا کرده است، حس خوبی پیدا می کند.

او همچنین نمایشگاهی از مجموعه عکس هایی که از ژازه تباتبایی، نقاش و مجسمه ساز ایرانی که در کنار مجسمه های فلزی اش انداخته بود را در نمایشگاهی در تهران به نمایش گذاشت.

در حال حاضر تعدادی از آثار کوروش ابوطالب امام در مجموعه ای با عنوان "تصویر من و دوستانم" در نمایشگاه تصویر سال در خانه هنرمندان تهران به نمایش گذاشته شده است.

فرزانه افتخاری، همسر آقای امام درباره این نمایشگاه به بی بی سی فارسی گفت که عکس های این مجموعه را همسرش در حالیکه قادر به حرکت نبوده و از روی تخت بیماری گرفته است.

خانم افتخاری گفت : "او در مقابل تختش یک نردبان گذاشته بود و از دوستانش که به دیدنش می آمدند، عکس می گرفت."

به گفته همسر آقای امام او به دلیل بیماری قادر به فشار دادن دکمه شاتر دوربین نبود و از او می خواست تا این کار را انجام دهد.

خانم افتخاری یک ماه پیشتر به خبرگزاری مهر در ایران گفت که بیماری همسرش در یک سال گذشته شدیدتر شده است و گلایه کرده بود که "هیچ سازمان یا نهادی سراغی از او نمی گیرد."

مطالب مرتبط